Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 03 - Ame­ri­kai li­be­rá­li­sok bí­rál­ják Oba­mát a be­ik­ta­tá­sán imát mon­dó lelkész személye mi­att

Hang­adó li­be­rá­lis kö­rök az el­ső ko­moly bí­rá­la­tot fo­gal­maz­ták meg ta­valy de­cem­ber kö­ze­pén Ba­rack Oba­ma meg­vá­lasz­tott ame­ri­kai el­nök egy dön­té­se kap­csán: el­fo­gad­ha­tat­lan­nak tart­ják, hogy egy ál­ta­luk jobb­ol­da­li­nak te­kin­tett evan­gé­li­u­mi ke­resz­tény pap mond­jon imát az el­nök ja­nu­ár 20-án ese­dé­kes be­ik­ta­tá­sa­kor.

A le­en­dő el­nök Rick War­rent, az egyik leg­be­fo­lyá­so­sabb ame­ri­kai val­lá­si ve­ze­tőt vá­lasz­tot­ta ki a meg­tisz­te­lő sze­rep­re, ő fog imát mon­da­ni a be­ik­ta­tás előtt.

War­ren – a ka­li­for­ni­ai bap­tis­ta Sadd­le­back Church ala­pí­tó­ja – a glo­bá­lis sze­gény­ség és az AIDS ter­je­dé­se el­len küzd, sok­szor fel­emel­te sza­vát kü­lön­bö­ző jog­sér­té­sek mi­att. Ugyan­ak­kor úgy­ne­ve­zett szo­ci­á­lis kon­zer­va­tív né­ze­te­ket vall, el­len­zi az azo­nos ne­mű­ek há­zas­sá­gát, az abor­tusz­jo­got és az ős­sejt­ku­ta­tást, ami so­kak­nak nem tet­szik a De­mok­ra­ta Párt­ban, kü­lö­nö­sen a li­be­rá­lis szár­nyá­ban.

Ka­thryn Kol­bert, az Ame­ri­kai Út Né­pe ne­vezetű li­be­rá­lis jog­vé­dő cso­port el­nö­ke azt mond­ta, csa­ló­dott Oba­ma dön­té­sé­ben, sze­rin­te olyan va­la­kit kel­lett vol­na vá­lasz­ta­ni a ra­di­ká­lis War­ren he­lyett, aki job­ban kép­vi­se­li a fő­áram­ba eső ame­ri­kai ér­té­ke­ket.

Aki­nek az az il­lú­zi­ó­ja tá­madt, hogy Oba­má­nak ér­de­ke a ho­mo­sze­xu­á­li­sok jog­egyen­lő­sé­gé­nek biz­to­sí­tá­sa, most fel­éb­red – idéz­te And­rew Sul­li­van kom­men­tá­tort egy hír­té­vé. Joe Sol­mon­ese, az Em­be­ri Jo­gi Kam­pány ne­vű cso­port el­nö­ke egye­ne­sen ar­ra szó­lí­tot­ta fel Oba­mát, hogy vál­toz­tas­sa meg dön­té­sét. A Huf­fing­ton Post, az egyik ve­ze­tő li­be­rá­lis hír­por­tál úgy fo­gal­ma­zott, hogy ez az el­ső va­ló­di tö­rés Oba­ma és a prog­resszív erők kö­zött.

Lin­da Doug­lass, Oba­ma szó­vi­vő­je véd­te a dön­tést, mond­ván, hogy ez lesz az ame­ri­kai tör­té­ne­lem leg­nyi­tot­tabb, min­den­ki szá­má­ra leg­be­fo­ga­dóbb be­ik­ta­tá­si ün­nep­sé­ge. Hoz­zá­tet­te, Oba­ma nyil­ván­va­ló­an nem ért egyet a pap­pal az azo­nos ne­mű­ek jo­ga­i­nak kér­dé­sé­ben, de a le­en­dő el­nök min­dig ar­ra tö­re­ke­dett, hogy kö­zös han­got ta­lál­jon azok­kal is, akik bi­zo­nyos ügyek­ben el­té­rő né­ze­te­ket val­la­nak. Mint mond­ta, a sze­gé­nyek­nek, a rá­szo­ru­lók­nak, az AIDS-be­te­gek­nek a meg­se­gí­té­se kö­zös cél­juk.

Rick War­rent a Ti­me ma­ga­zin né­hány éve a hu­szon­öt leg­be­fo­lyá­so­sabb evan­gé­li­u­mi ve­ze­tő egyi­ké­nek ne­vez­te, akit so­kan a le­gen­dás Billy Gra­ham utó­dá­nak, „Ame­ri­ka új tisz­te­le­te­sé­nek” tar­ta­nak. A Cél ve­zé­rel­te élet cí­mű köny­ve több mint húsz­mil­lió pél­dány­ban kelt el öt év alatt. Az idei el­nök­vá­lasz­tá­son Oba­ma és a re­pub­li­ká­nus el­nök­je­lölt, John McCa­in is el­lá­to­ga­tott egy­há­zá­nak egy fó­ru­má­ra.

MTI

Vál(t)ság van!
Élő ha­lot­tak
Vál­to­zás
Az öreg­em­ber ad­vent­je
„Van mi­hez iga­zod­ni”
Mun­ka­tár­si év­kez­dés
Felekezeti megoszlás az ame­ri­kai törvény­hozás­ban
Iko­nok Med­ve­gyev és Pu­tyin gé­pén
Nép­sze­rű a ház­szen­te­lés Ba­ra­nyá­ban
Ház­szen­te­lés a Du­na Te­le­ví­zi­ó­ban
Ka­to­nai rang nél­kü­li az új tá­bo­ri püs­pök
Az éb­re­dő szen­ve­dé­se
„Nyisd meg szá­dat a né­má­ért!”
Sza­ba­don Ödön­nel, sze­re­tet­tel
Gáz és Gá­za
Be­szél­ge­tés Bé­kés Már­ton tör­té­nésszel
Könyv­má­nia ha­la­dók­nak