Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 03
- Szabadon Ödönnel, szeretettel
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Szabadon Ödönnel, szeretettel
Furfangos művet vehet kézbe, aki Nemes Ödön és Naszádi Kriszta Szabadon, örömmel, szeretettel című kötetét választja. A nyolcvanas éveiben járó jezsuita szerzetes és a református szerkesztőnő beszélgetéseit tartalmazó könyv ugyanis játszi könnyedséggel bánik el olvasójával: mintha nem is írott alkotást bújna, hanem csak egy kávéház sarokasztalánál ülve tejeskávé kavargatása közben hallgatná a szomszédait. Ám a csevejben nem mindennapi történet hangzik el.
Nemes Ödön tizenhét évesen emigrált, hogy Japánban legyen misszionárius, és több mint negyvenévnyi kint tartózkodás után tért vissza szülőhazájába, életútja több kontinensen és számos elvégzett feladaton át ível. Ez utóbbiak közé tartozik a magyarországi lelkigondozó-képzés beindítása. A könyv korábban említett rafinériája nem más, mint hogy a beszélgetést észrevétlenül vezeti át az ezzel kapcsolatos nehéz témákra. Hogyan adhatunk értelmet egy súlyos betegségnek? Miként működnek a szeretetkapcsolatok? Képesek vagyunk-e elfogadni Isten ingyenes szeretetét? Végül az ember óhatatlanul azon kapja magát, hogy egyre többet hallgatózik, és egyre ritkábban kortyol a tejeskávéjába…
E sorok írója a könyv második olvasása során már gondosan behajtogatta azoknak az oldalaknak a sarkait, amelyeknek a mondanivalóját meg akarta említeni ajánlójában. Az így kialakult szamárfülrengeteg azonban komolyan eltántorította és elgondolkodtatta, de végül dilemmájára is a kötet adta a megoldást. Ha egy fontos és értékes dolgot tűzünk ki célul, és nem sikerül tökéletesen megvalósítanunk, akkor sem vallunk kudarcot. Ha csak félig sikerül, akkor félig is van értelme. Ezért az élet kérdéseire a kötetben adott válaszok tételszerű felsorolása helyett csupán utalás kerül ide a könyv kincsesbánya voltáról. A tizenöt fejezet a szenvedés, a szabadság, a vágy, a társadalmi felelősségvállalás, a megbocsátás és a kihívások kérdései mentén haladva egy szolgálatban eltöltött élet tapasztalatait foglalja össze.
A könyvet nyugodtan lehetne egy másik jezsuita, Anthony de Mello zanzásított bölcsességeihez mérni, gyakorlatban való hasznosíthatósága azonban jóval meghaladja azokét, és az interjúforma könnyűvé teszi az olvasottak elfogadását. Vagy az elutasításukat. Persze csak hogy a tudatalattiban munkálva talán egyszer éppen főzés közben jöjjenek elő válaszok az aktuális problémákra. Ezért aztán könnyedén is olvasható a Szabadon, örömmel, szeretettel. Aki csak „fél füllel” fut végig a százötven oldalon, nagy valószínűséggel úgyis neki fog állni még egyszer…
Nagy Bence
::Nyomtatható változat::
|