Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 03
- Az öregember adventje
Élő víz
Hozzászólás a cikkhez
Az öregember adventje
A szürkület lassú léptekkel osont elő az akácos felől. Az öregember a kis konyha előtt ült egy billegős fejőszéken, onnan nézett végig a tanyaudvaron. A megroggyant kukoricagóré lécein átfújt már a szél, itt-ott az alján bujkált még néhány sárga cső. Hátul, az udvar sarkában a száraz szőlőtőkekupac mellett állt a szekér. Az egyik kereket már elhagyta az abroncs, rég fogtak be lovat a szekérbe. Az ólak felől csak a csend motozott, az istállóajtó, mint egy nagyra tátott száj, üresen sötétlett. Nem dobogott abban már ló régen, s utolsó tehenét is eladta az öregember…
Fáradtan sóhajtott. Szeme megpihent a falnak támasztott kapán. „Na, ezt is megint kinn felejtettem” – gondolta magában. Majd elnézett a távolba. Arra ki, a kerten túl, a szőlőbe. Meg távolabb, ahol két éve még kukoricát vetett. Akkor még volt hízó az ólban. Annak a pár tyúkocskának, ami ott pityeg alvásra készülődve a létrán, a legutóbb már úgy vette a magot. Olcsóbb is, meg nincs vele fáradság.
A kisszék megreccsent, ahogy az öregember fázósan húzta össze magán a bekecset. Messzi kutyaugatást hozott a szél. Meg az esti félhomályt s vele az emlékeket.
Az öregember maga építette a tanyát. Olyan rég, hogy kutatnia kellett az emlékeiben, hány éve is volt már annak. Friss házas volt még, karjai erőtől duzzadtak. S akkor a szőlőből még föl lehetett húzni egy házat, mellé apránként az ólakat s ami kellett. A pince már megvolt, azt még az öregapja mélyítette ki, nem is tudná már, mikor.
Dolgos asszony volt a felesége, együtt végezték el, amit kellett, mikor minek volt itt az ideje. De hiszen így tanulták ezt a szüleiktől. Tudták, mikor van ideje a nyitásnak, mikor a szüretnek. Mikor kell vetni a kukoricát, s milyen földben jobb a termés. A konyhakertet az asszony csinálta inkább. Megvolt mindenük, ami kellett. Vasárnaponként ünneplőbe öltöztek, s elmentek az iskolába, ott volt legközelebb az istentisztelet. Nagy ünnepeken pedig szekérre ültek, és bementek a városba. Így kapták, így szokták, ez volt számukra a rend. És ez volt a természetes. Ha leültek ebédelni, mindig megimádkoztak, enélkül még a kanalat sem vették a kezükbe.
Csak egy szomorúságuk volt, nem lett gyerekük. Pedig de nagyon szerettek volna egy fiúcskát meg mellé egy leánykát! Ám a Teremtő, ki tudja, mi okból, ezt a kérésüket nem teljesítette. S ők lassan beletörődtek, hogy kettesben élik le az életüket.
Aztán az asszony egyszer csak megbetegedett. Az embernek ekkor már volt egy ezerkettes Ladája, azzal hordta be a feleségét a városba. Majd a kórházba. És végül haza. Mert az asszonyt szélütés érte, mozdulatlanul feküdt évekig. Élő halott volt, ki kellett szolgálni, etetni, tisztába tenni. És az öregember zokszó nélkül tette. Hosszú éveken át. Mellette ellátta az állatokat, elvégezte a kinti munkákat. Este megfőzött, ellátta az asszonyt is. Mindig derűs volt. „Ezt kaptuk, ezt adta nekünk a Teremtő” – mondogatta a kalapját gyűrögetve. S vasárnap a Ladába ülve, mindig ott volt az iskolában.
Majd elkövetkezett, amit a lelke mélyén mindig is tudott: elment a felesége. Megkönnyezte, tisztességgel eltemette. A temetés után a hirtelen üressé vált tanyában rendezgette az emlékeit az esti csöndekben. De a magánnyal nem tudott mit kezdeni. Meg nem volt kiről gondoskodnia.
Ekkortájt fogadott be egy legényt. Olyan ágrólszakadt hazátlant, akinek se kutyája, se macskája nem volt. „Jó lesz ez ide, ebbe a tanyába, segít nekem, én meg adok neki szállást, meg nem fog éhezni” – gondolta. S így éldegélt jó darabig együtt a két ember, a lassan öregedő gazda meg a fiatalabbik jövevény.
Jól megvoltak így, együtt. Csak az a másik mindig könnyen megtalálta a pincekulcsot. Nem volt amúgy rossz ember, csak egyre jobban ártott az egészségének az alkohol. És ekkor az öregember megint magára maradt. Mert egy napon elvitték a legényt egy otthonba, hogy kigyógyítsák. Meg-meglátogatta ott az öregember, de látta, ez innen hazajönni már nem fog.
Az elmúlt vasárnap már nem tudott elmenni az iskolába sem istentiszteletre. Ettől összeszorult a szíve; hogyan is lesz ez most már? Nehézkesen fölállt, s elindult be, a házba. Betette még a pinceajtót. Üresek már a hordók is, a termést eladta, nem szűrt már be semmit sem. A száradó dongák testes kadarkákról, illatos ezerjókról álmodtak…
Benn a házban felcsavarta a villanyt, dobott pár hasábot a sparheltbe. Megkereste a fiókban a templomi énekeskönyvét, és leült a konyhaasztal mellé. Odébb tolta a darab száraz kenyeret, a déli tányért, majd elmosogatja reggel. Felütve a könyvet, halkan, rekedtesen elkezdett dúdolni. „Jöjj, népek Megváltója! Így kér a föld lakója, jöjj, lelkünk drága fénye, szívünk édes reménye!”
A konyhára megilletődött csend telepedett. Nem szólt más, csak az öregember fáradt hangja. Odakint a fekete égből lepilinkélt egy hópihe. Majd egy másik, és egyre több. Az öreg tanya öreg lakójával együtt Isten tenyerébe rejtőzött.
Lupták György
::Nyomtatható változat::
|