Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 03
- Visegrád ezer esztendeje a Salamon-toronyban
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Visegrád ezer esztendeje a Salamon-toronyban
Visegrád az egyik legkisebb lélekszámú, ugyanakkor országos szinten is az egyik legtöbb látogatót vonzó magyar város. Az őskortól lakott, a római korban határőr-település, a középkorban királyi székhely, azaz főváros.
Idén van első okleveles említésének ezredik évfordulója, vagyis a mai formájában is létező település igencsak kerek születésnapja. A jeles eseményhez kapcsolódóan lapunk a fellegvár és a királyi palota mellett a város harmadik legjelentősebb és talán legkarakteresebb, középkori műemlékébe, a Salamon-toronyba invitálja Olvasóinkat.
A Salamon-toronybeli látogatást egy mítosz cáfolatával illik kezdeni: bár a híres lakótornyot a Szent László által 1082-ben fogságba ejtett és tömlöcbe vetett Salamon királyról nevezte el a népi emlékezet, eredetileg a már maradványaiban sem létező ispáni várban raboskodott a számtalan egyéb mitikus elemmel felvértezett sorsú egykori magyar uralkodó.
A középkori műemléket a tatárjárást követően, 1247 és 1260 között IV. Béla király és felesége, Mária királyné építtette az alsó vár részeként, egy időben a hegytetőn álló fellegvár kialakításával. Az épületet stratégiai okokból arra a pontra helyezték, ahol az akkori országút keresztezte a vár völgyzáró falát.
A hatszögletű építmény földszintje raktárként funkcionált, további négy emeletén pedig lakótermek helyezkedtek el. Ezeket a szinteket fagerendás födémek választották el és az épületen belüli lépcsők kötötték össze. A torony hatodik szintje, felső terasza védelmi célokat szolgált, pártázatos gyilokjáróval és faszerkezetű védőfolyosóval. Az épület falvastagsága átlagosan 3,6 méter, de egyes pontjain eléri a 8 (!) métert is. A helyiségeket kandallók fűtötték, a megvilágításról oszlopos bélletű ikerablakok gondoskodtak.
Visegrád királyi székhellyé válásával, Károly Róbert időszakában történtek jelentős átalakítások az épületben és környezetében. A Duna-parti királyi palota első építési szakaszát megelőzően az alsó vár, a torony szolgált királyi lakosztályként. Ekkor, 1325-ben alakították ki legfelső szintjén a Keresztelő Jánosnak szentelt kápolnát is.
Az épület Nagy Lajos uralkodása alatt, 1355-től elvesztette stratégiai jelentőségét, és a későbbiekben kizárólag raktárként használták. Pusztulása a török ostromok, majd a későbbi elhanyagolt állapot következménye.
A 19. században megkezdett helyreállítását a magyar műemlékvédelem első nagy vállalkozásainak egyikeként tartják számon. Ennek első hulláma a század utolsó harmadában Schulek Frigyes és Henszlmann Imre nevéhez fűződik – a tervek szerint az épület Ferenc József vadászkastélyaként szolgált volna, de pénzhiány miatt ez az elképzelés végül nem valósulhatott meg. A 20. század elején Lux Kálmán már az eredeti elemek megóvását tartotta fő feladatának, majd a múlt század első harmadában Schulek Frigyes fia, János folytatta a rekonstrukciót. A 20. század második felében Szanyi József, illetve Sedlmayr János tervei alapján készültek el a modernista, vas- és vasbeton elemeket hasznosító kiegészítések.
Rezsabek Nándor
::Nyomtatható változat::
|