Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 03
- Katonai rang nélküli az új tábori püspök
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Katonai rang nélküli az új tábori püspök
Új katolikus tábori püspököt iktattak hivatalába Bíró László személyében január 9-én délelőtt a budapesti Szent István-bazilikában. Az ünnepi aktuson a testvéregyházak képviselői mellett jelen voltak a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia tagjai, valamint a Honvédelmi Minisztérium és a Magyar Honvédség magas rangú képviselői. XVI. Benedek bulláját, amelyben a pápa Magyarország katonai ordináriusává nevezi ki Bíró László püspököt, Juliusz Janusz apostoli nuncius olvasta fel. Az alábbiakban Lackner Pál dandártábornoknak, protestáns tábori püspöknek a szentmisén elhangzott köszöntését olvashatják.
Ünneplő gyülekezet! Krisztusban szeretett egybegyűltek!
Töprengtem azon néhány percet az elmúlt napokban, mi is lenne most az ünnepelt, Bíró László püspök úr legcélirányosabb megszólítása. A hivatalos: főtisztelendő és excellenciás? Az ökumenikus: szeretett szolgatársam? A katonásabb hangvételű: bajtárs? A rezignáltabb: sorstárs? Netán a kettőnk életpályájának azonos helyszínei jogán: földi?
Végezetül a legrégibb, legegyszerűbb ősi megszólítás marad: Kedves Testvérem az Úrban!
A Biblia évét zártuk le pár napja; remélem, magát a Bibliát nem. A Szentírás legelterjedtebb protestáns olvasási rendje, a herrnhuti közösség által kiadott Útmutató (Losung) az előttünk lévő hétvége – a vízkereszt ünnepe utáni első vasárnap – számára ezt az igét rendeli: „Akiket pedig Isten Lelke vezérel, azok Isten fiai.” (Róm 8,14) Ezzel szeretnélek köszönteni a Protestáns Tábori Lelkészi Szolgálat, a Magyarországi Evangélikus Egyház, a Magyarországi Református Egyház nevében és természetesen a saját nevemben is.
Ma a sok ágban élő keresztyénség/kereszténység egy nyelven belül is különböző szókészletet használ. Érdekes módon minden általam fellapozott magyar fordítás hasonlóan adja vissza ezt a verset, legfeljebb a névmások szintjén van eltérés. Mintha ez is azt húzná alá, hogy itt, ebben a mondatban az alapvető értékek, a közös hit fontos része jut felszínre.
Pál apostol itt a görögben nem azt a kifejezést – kübernézisz – használja a vezérlésre, amelyet a mai tudományos nyelvből jól ismerünk a kibernetika szóból vagy a számítógépes világ cyber szavából – amelyet egyébként a Cselekedetek könyvében megtalálunk –, hanem az agó igét, amely „vezet, űz, irányít, hajt, hoz, ünnepel, ülést tart, elindul” értelemben lenne fordítható. Könnyű ezekből sokat aktuálisan erre az ünnepi alkalomra érteni: ünneplünk, ezt megelőzte jó néhány ülés. Szeretnélek megnyugtatni: követni is fogja számtalan. Te most elindulsz, vezetőként, a Katolikus Tábori Püspökség irányítójaként, döntéseket hozol – a sor még folytatható.
Engedtessék meg, hogy felhívjam a figyelmet arra, hogy a hajt mennyire gazdag kifejezés: a tettvágy, a határidő, a belső kényszer összefüggéseiben, de akár a fizika kifejezéseiből is meríthetünk: felhajtóerő, meghajtómotor. Luther tömören az igehirdetés lényegét így definiálta: „Was Christum treibet” – körülbelül, ami Krisztust (azaz az ő ügyét és országát) hajtja (előre).
Kedves Laci!
Lassan harmincöt éve élsz lelkészként, papként, igehirdetőként, lelkigondozóként, családok pásztoraként, idestova tizenöt éve viseled a vezetői, püspöki szolgálat emelt felelősségét. Nyilvánvalóan tudod, sokszor átélted, hogy semmilyen körülmények közt sem könnyű szolgálat ez. Erőnk véges, egyedül, saját kútfőből a tisztes helytállás is reménytelen.
„Akiket pedig Isten Lelke vezérel…” – emlékeztet újra az apostol. Ez a Lélek – akit mi nem irányítunk, csak várunk, akiben reménykedünk – adhat erőt a hiteles Krisztus-követéshez, az evangélium e világba beleéléséhez, kihívásokhoz, csapások és örömök elviseléséhez. Ez a folyamatos erőforrás mindegyiküknek. Ha minden nehézség, a bűn realitása ellenére is hagyjuk ezt az erőt átütni életünkön, leszünk tényleg Isten fiai, reménységünk és hitünk szerint nemcsak ebben a mulandó világban, hanem az eljövendőben is.
Erre bátorítalak és biztatlak azzal az igével, amely érdekes módon az előző „számcsavarja” (Róm 14,8), s amelyet nem e számmisztika miatt választottam, hanem mert ez a protestáns tábori lelkészi szolgálatoknak szerte a világban a teológiai alapvetésük: „Mert ha élünk, az Úrnak élünk, ha meghalunk, az Úrnak halunk meg. Tehát akár élünk, akár meghalunk, az Úréi vagyunk.” Így legyen, ámen.
::Nyomtatható változat::
|