Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 03 - Fo­lya­ma­to­san bő­vül a Bony­há­di Evan­gé­li­kus Gyűj­te­mény

Fo­lya­ma­to­san bő­vül a Bony­há­di Evan­gé­li­kus Gyűj­te­mény

A Bony­há­di Evan­gé­li­kus Gyűj­te­mény 2008 szep­tem­be­ré­ben új épü­let­be köl­töz­he­tett. Ahogy gon­do­zó­ja, Nagy Ist­ván fo­gal­maz, jó évet zár­tak, hi­szen új tár­lat­tal is gaz­da­god­tak: az is­ko­la­tör­té­ne­ti ki­ál­lí­tás mel­lett meg­nyílt a ré­gi köny­ve­ket tar­tal­ma­zó bib­li­o­té­ka. Ezen­kí­vül egy ren­dez­vény­so­ro­za­tot is el­in­dí­tot­tak ősszel. Lét­re­hoz­ták a Bony­há­di Evan­gé­li­kus Gyűj­te­mény Ba­rá­ti Kö­rét (BEGY), és min­den hó­nap­ban tar­ta­nak egy elő­adást a Bony­há­di Pe­tő­fi Sán­dor Evan­gé­li­kus Gim­ná­zi­um di­ák­ja­i­nak, de per­sze nem gim­na­zis­ta ér­dek­lő­dők is lá­to­gat­hat­ják őket.

Az ősz fo­lya­mán két elő­adás volt: az el­sőt Karl Já­nos­né Csep­re­gi Er­zsé­bet sár­szent­lő­rin­ci lel­kész­nő tar­tot­ta Sánt­ha Ká­roly lel­kész-köl­tő­ről, míg a má­so­di­kat Nagy Ist­ván nép­rajz­ku­ta­tó a bet­le­he­mes nép­szo­ká­sok­ról. Ez év ja­nu­ár 30-ra Ber­ke­si Sán­dor egy­ház­ze­nei igaz­ga­tót hív­ták meg Deb­re­cen­ből, aki az egy­ház­ze­ne tör­té­ne­té­ről fog be­szél­ni.

A 2009. év­ben más prog­ra­mot is szervez a Bony­há­di Evan­gé­li­kus Gyűj­te­mény: áp­ri­lis 2–5. kö­zött ren­de­zik meg a Né­me­tek a Kár­pát-me­den­cé­ben cí­mű kon­fe­ren­ci­át. Az el­ső nap ki­te­kin­tést ad a Kár­pát-me­den­cé­re. Hu­szon­hat elő­adó ér­ke­zik a Vaj­da­ság­ból, Er­dély­ből, a Fel­vi­dék­ről és Auszt­ri­á­ból, ma­gyar és né­met nyel­ven egy­aránt lesz­nek elő­adá­sok. A má­so­dik na­pon azt elem­zik a részt­ve­vők, hogy mi­lyen ma a né­met­ség hely­ze­te Tol­na me­gyé­ben. A zá­ró­na­pon pe­dig a Szi­ta-ha­gya­té­kot nyit­ják meg.

A gyűjtemény adakozás révén is gaz­dagodik. Fő­leg öreg­di­á­kok he­lyez­nek itt el le­tét­ben olyan ré­gi köny­ve­ket, ame­lyek va­la­mi­lyen for­má­ban kö­tőd­nek az evan­gé­li­kus­ság­hoz. Így ke­rül a gyűj­te­mény­be né­hai Szi­ta Lász­ló pé­csi aka­dé­mi­kus­nak a ha­gya­té­ka is, aki szin­tén bony­há­di gim­na­zis­ta volt. Több mint ezer kö­tet­ből ál­ló könyv­tá­rát öz­ve­gye itt sze­ret­né el­he­lyez­ni.

Má­té Ré­ka

Vál(t)ság van!
Élő ha­lot­tak
Vál­to­zás
Az öreg­em­ber ad­vent­je
„Van mi­hez iga­zod­ni”
Mun­ka­tár­si év­kez­dés
Ame­ri­kai li­be­rá­li­sok bí­rál­ják Oba­mát a be­ik­ta­tá­sán imát mon­dó lelkész személye mi­att
Felekezeti megoszlás az ame­ri­kai törvény­hozás­ban
Iko­nok Med­ve­gyev és Pu­tyin gé­pén
Nép­sze­rű a ház­szen­te­lés Ba­ra­nyá­ban
Ház­szen­te­lés a Du­na Te­le­ví­zi­ó­ban
Ka­to­nai rang nél­kü­li az új tá­bo­ri püs­pök
Az éb­re­dő szen­ve­dé­se
„Nyisd meg szá­dat a né­má­ért!”
Sza­ba­don Ödön­nel, sze­re­tet­tel
Gáz és Gá­za
Be­szél­ge­tés Bé­kés Már­ton tör­té­nésszel
Könyv­má­nia ha­la­dók­nak