Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 03 - „Van mi­hez iga­zod­ni”

„Van mi­hez iga­zod­ni”

EBBE-estek az Üllői úton

Foly­ta­tó­dik az Evan­gé­li­kus Bel­misszi­ói Ba­rá­ti Egye­sü­let (EB­BE) „Ser­kenj fel, aki alu­szol!” – A ma­gyar evan­gé­li­kus éb­re­dés ki­emel­ke­dő egyé­ni­sé­gei a 20. szá­zad­ban té­ma­cím­mel ta­valy ősszel meg­kez­dett, nagy si­ke­rű prog­ram­so­ro­za­ta. Mint is­me­re­tes, a 2002. ja­nu­ár 8-án ala­kult EB­BE cél­ja az anya­szent­egy­ház éb­re­dé­sé­nek és épí­té­sé­nek mun­ká­lá­sa „az­zal a meg­győ­ző­dés­sel, hogy az egy­ház­nak és a hí­vők­nek ál­lan­dó re­for­má­ci­ó­ra van szük­sé­ge”. Az egye­sü­let majd­nem het­ven év­vel a Ba­rá­ti Moz­ga­lom meg­ala­ku­lá­sa után és an­nak pél­dá­já­ra jött lét­re. (A moz­ga­lom Tú­róczy Zol­tán, Gáncs Ala­dár és má­sok ve­ze­té­sé­vel az 1930-as évek­ben bon­ta­ko­zott ki.)

A 2008–2009. évi program­so­ro­zat cél­ja olyan ne­ves és mél­tán el­is­mert evan­gé­li­kus lel­ké­szek be­mu­ta­tá­sa, akik a 20. szá­zad fo­lya­mán mun­kál­kod­tak, és egy­há­zunk éle­té­nek egyik leg­ne­he­zebb idő­sza­ká­ban hir­det­ték Is­ten igé­jét.

A ta­va­szi fél­év el­ső elő­adá­sán, ja­nu­ár 8-án Tú­róczy Zol­tán egy­ko­ri püs­pök éle­té­ről és mun­kás­sá­gá­ról tar­tott be­szá­mo­lót dr. Fa­bi­ny Ti­bor, az EB­BE el­nö­ke. Az Ül­lői úti Or­szá­gos Iro­da föld­szin­ti ter­mé­ben tar­tott al­ka­lom ele­jén Tú­róczy egyik pré­di­ká­ci­ó­ját hall­gat­hat­ták meg fel­vé­tel­ről az egy­be­gyűl­tek. Kö­zös imád­ko­zás után Sze­ve­ré­nyi Já­nos kö­szön­töt­te a meg­je­len­te­ket. Az EB­BE lel­ké­szi el­nö­ke el­mond­ta, hogy öröm­te­li, de ne­héz fel­adat volt össze­ál­lí­ta­ni a – Kiss Já­nos sze­mé­lyé­ben egy nem lel­ké­szi, la­i­kus ige­hir­de­tőt is be­mu­ta­tó – ta­va­szi so­ro­za­tot, hi­szen na­gyon sok ki­emel­ke­dő alak­ja van az el­múlt év­szá­zad­nak. Az el­hang­zott elő­adá­sok anya­ga­it az egye­sü­let a ké­sőb­bi­ek fo­lya­mán sze­ret­né fü­zet­ben meg­je­len­tet­ni.

Dr. Fa­bi­ny Ti­bor elő­adá­sá­nak el­ső fe­lé­ben Tú­róczy Zol­tán élet­út­já­val is­mer­tette meg az ér­dek­lő­dőket, majd ige­hir­de­té­se­i­nek je­len­tő­sé­gé­ről hall­hat­tak, vé­ge­ze­tül pe­dig az egy­ház­tör­té­nel­münk­ben egye­dü­li mó­don há­rom­szor is püs­pö­ki tiszt­ség­be ke­rült egy­ház­ve­ze­tő há­rom püs­pö­ki szék­fog­la­ló­ját ele­mez­te az elő­adó. Az együtt­lét vé­gén a részt­ve­vők­nek is le­he­tő­sé­gük nyílt meg­osz­ta­ni a töb­bi­ek­kel a né­hai püs­pök­höz kap­cso­ló­dó él­mé­nye­i­ket.

A ren­dez­vé­nyen részt vett Te­rei Gá­bor, Tú­róczy Zol­tán uno­ká­ja, aki egy­ben a Tú­róczy-ha­gya­ték Ala­pít­vány tit­ká­ra is. Az est zá­ró­ak­kord­ja­ként min­den­kit ar­ra kért, hogy Tú­róczy­val kap­cso­la­tos em­lé­ke­i­ket, sze­mé­lyes él­mé­nye­i­ket ír­ják le és jut­tas­sák el az ala­pít­vány cí­mé­re (1015 Bu­da­pest, Bat­thyá­ny u. 59.).

„Ezek­ben az el­ru­gasz­ko­dott idők­ben fi­gyel­nünk kell – a mi egy­há­zunk­nak is, és a ma­gyar­or­szá­gi ke­resz­tény­ség­nek is – a fun­da­men­tum­ra, az alap­ra. Van mi­hez iga­zod­ni, van alap, van sa­rok­kő, van biz­tos pont, és ők er­re a biz­tos pont­ra mu­tat­tak” – ál­la­pí­tot­ta meg Sze­ve­ré­nyi Já­nos a prog­ram­so­ro­zat­ban szereplő sze­mé­lyi­sé­gek­ről.

Je­nei Or­so­lya

Vál(t)ság van!
Élő ha­lot­tak
Vál­to­zás
Az öreg­em­ber ad­vent­je
„Van mi­hez iga­zod­ni”
Mun­ka­tár­si év­kez­dés
Ame­ri­kai li­be­rá­li­sok bí­rál­ják Oba­mát a be­ik­ta­tá­sán imát mon­dó lelkész személye mi­att
Felekezeti megoszlás az ame­ri­kai törvény­hozás­ban
Iko­nok Med­ve­gyev és Pu­tyin gé­pén
Nép­sze­rű a ház­szen­te­lés Ba­ra­nyá­ban
Ház­szen­te­lés a Du­na Te­le­ví­zi­ó­ban
Ka­to­nai rang nél­kü­li az új tá­bo­ri püs­pök
Az éb­re­dő szen­ve­dé­se
„Nyisd meg szá­dat a né­má­ért!”
Sza­ba­don Ödön­nel, sze­re­tet­tel
Gáz és Gá­za
Be­szél­ge­tés Bé­kés Már­ton tör­té­nésszel
Könyv­má­nia ha­la­dók­nak