Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 19
- Mevét
A hét témája
Hozzászólás a cikkhez
Mevét
Egyvalami hiányzott…
A Magyar Evangélikus Értelmiségi Társaság (Mevét) idei tavaszi konferenciájának meghívóját olvasva azt gondolhatta a jó szándékú érdeklődő, hogy mind a meghívottak köre (evangélikus értelmiségiek), mind a téma (egyházunk stratégiatervezete, illetve ennek egy-egy konkrét kérdése) szinte önmagában garantálja a pezsgő vitát, az építő eszmecserét, a segítő-kritikai hangot, a továbblendítő, tartalmas együttlétet április utolsó szombatján az országos egyházi iroda földszinti termében.
Mert hát kik foglalkozzanak első renden egy közösség középtávú stratégiájával, mint a közösséghez tartozó értelmiségiek? És mi mással kellene foglalkoznia egy közösség értelmiségi rétegének, mint hogy az adott közösség jelenének vonásaiból tudatos jövőképet vázoljon fel?
Nem lenne őszinte a tudósító – még ha műfajilag idegen is ez a szubjektivitás –, ha elhallgatná: csalódás volt megtapasztalni a résztvevők létszámában megmutatkozó érdektelenséget. Bizonyára ezernyi program ütközésének, halaszthatatlan elintéznivalók, méltánylandó kifogások, esetleg szervezési nehézségek sokaságának következménye a sokkoló, nagyon is objektív kép: a magyar evangélikus értelmiségiek országos szervezetének a Magyarországi Evangélikus Egyház stratégiájáról tartott konferenciájáról lényegében egyvalami, pontosabban egyvalaki hiányzott: a stratégiáról gondolkodni vágyó, azt előrevinni akaró magyar evangélikus értelmiségi. (Természetesen ezzel nem a megjelentek értelmiségi voltát kérdőjelezem meg, és ha a Bibliában megjelenő tizenkettes közösségekre gondolunk, akár még bizakodásra is okot adhat ez a létszám…)
Minden alkalmat érdemes lenne megragadni, hogy egyházunk jövőjéről és stratégiájáról beszéljünk. Az értelmiségi rétegnek pedig ez talán kötelessége is.
Az előadók, illetve a felkért hozzászólók igyekeztek is eleget tenni ennek a kötelességnek. Ittzés János elnök-püspök bevezető áhítatában az egyházi stratégiaalkotás biblikus alapjaira utalt, amikor az elérendő cél összefüggésében a győzelemről, a Krisztusban elkészített és elnyert győzelemről szólt. Az odavezető útról pedig a huszonnégy fiókos szekrény metaforájával kifejtette: amit el kell végeznünk, készen van, csak ki kell húznunk a nap huszonnégy órájában a megfelelő fiókot. „Mert [Isten] alkotásai vagyunk, akiket Krisztus Jézusban jó cselekedetekre teremtett, amelyeket előre elkészített Isten, hogy azok szerint éljünk.” (Ef 2,10)
A konferencia első blokkjában a stratégia missziót érintő kérdései kerültek terítékre. Győri Gábor esperes előadásában az egyház mai missziójának alapvető jegyeit vette sorra. Kifejtette, hogy még ma is az a missziói parancs van érvényben, amelyet Jézus Krisztus egykor a tanítványaira bízott. Ez a misszió csak teljes elkötelezettséggel végezhető, és hasonlóan Luther missziói helyzetéhez, az egyház felé is szóló küldetés, azaz az egyház is misszióra szorul. A stratégiában megfogalmazott célokkal és eszközökkel nagyrészt egyetértve azt is hangsúlyozta, hogy a misszió alapja csak a személyes megtérés és a személyes elhívás lehet. Helyesnek tartva a missziói lelkészi státust, kiemelte a missziói területekre küldött lelkészek mögötti konkrét gyülekezeti felelősségvállalás fontosságát.
Az előadáshoz felkért hozzászóló, Léránt István, a Pesti Egyházmegye felügyelője A nagyvárosi misszió kora jött el címmel megtartott korreferátumában a fővárosbeli misszió fontosságát emelte ki. A 21. század kihívásai között e misszió akkor és csak akkor lesz hatékony, ha a misszió hátterét biztosító gyülekezetek erősek hitükben, ha sokaknak a megtartó közösség erejét jelentik.
A konferencia második blokkjában az önkéntes egyházi munkások szerepéről Korányi András, a zsinat lelkészi elnöke és Vidovszky István fizikus tartott előadást, illetve korreferátumot. (Az előadás és a korreferátum szerkesztett változatát az alábbiakban közöljük. – A szerk.)
A következő hetekben jelenik meg Credo című folyóiratunk különszáma, amely teljes egészében az Élő kövek egyháza – Az evangélikus megújulás stratégiája című dokumentummal foglalkozik. A stratégia szövegén túl több tucat hozzászólás is szeretné elősegíteni, hogy belső, egyházi közbeszédünk tárgyává váljon a stratégia, és talán alkalmat is nyújt arra, hogy szélesebb körben is beszélgessünk arról, milyen víziónk van a közeljövőnkről, és mit kell tennünk céljainkért.
Kendeh K. Péter
::Nyomtatható változat::
|