Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 19
- Egy medgyesi diák nyomában Wittenbergben
Evangélikusok
Hozzászólás a cikkhez
Egy medgyesi diák nyomában Wittenbergben
Zakariás György emlékezete
Külföldi munkavállalás, kutatói mobilitás, más országok egyetemein való továbbtanulás – a jelen századforduló hívószavai. Sokaknak szerte az országban kizárólag napjaink vívmányait, a közös európai álom mindenhatóságát jelentik. A magyar történelem ismerete azonban ebben az esetben is segíthet a sztereotípiákkal való leszámolásban.
Példaként említhetjük, hogy a 16–17. században, a török megszállás súlyos évtizedei alatt a Habsburg uralta Magyar Királyság és az oszmán hűbéres Erdélyi Fejedelemség ifjúsága számára egyaránt elérhető és bevett gyakorlat volt a külföldi továbbtanulás.
A felvidéki és erdélyi lutheránus értelmiség tehetséges és többnyire az adott város vagy gyülekezet által ebben támogatott tagjai különösen nagy arányban képezték magukat külhoni egyetemeken. Így igen sok magyar tanult az evangélikusok fellegvárában, Wittenbergben.
Számtalan itteni diák életéről, ezt megelőző, illetve ezt követően kiteljesedő sorsáról állnak rendelkezésre adatok. Vannak azonban olyan wittenbergi tanulók is, akik életpályájának egyedül ez a szakasza ismert.
Ilyen diák volt háromszázötven esztendeje, 1659-ben Zakariás György. Az erdélyi evangélikus szászok egyik jelentős politikai, gazdasági és kulturális központjából, Medgyesről származott. (A Zakariás mellett nevét Zachariás és Zachariae formában is megőrizték a különböző források.)
A wittenbergi egyetemi vitáknak, illetve ezek írásos formájú disszertációinak a sorában találkozhatunk Zakariás György nevével. Respondensként szerepel az 1659. június 25-i, Disputatio Astronomica De Stellis Fixis Novis című disputációban. Az akkoriban „új csillagoknak” nevezett képződményekkel, valójában termonukleáris robbanások következtében jelentős fényességnövekedést produkáló úgynevezett nóvacsillagokkal foglalkozó téma bemutatása Schnitzler Jakab (róla l. az Evangélikus Élet 2006/1–2. számában a Zsoldos Endre csillagászattörténésszel készült interjút) elnöklete alatt zajlott, illetve a nyomtatott változatainak szerzője maga a nagyszebeni származású szász evangélikus teológus, wittenbergi professzor, utóbb szebeni lelkész és iskolaigazgató, matematikus és csillagász volt.
A dolgozat egyrészt a kételyt filozófiai módszerének középpontjába állító René Descartes francia filozófusra és kiváló matematikusra hivatkozik. Másrészt a szerző Tycho Brahe dán evangélikus csillagász, kanonok hívének vallja magát, elfogadva és támogatva Brahénak az egymással csatázó föld- és a napközéppontú kozmológiai rendszerek szintéziséből kialakított egyedi, de azóta már túlhaladott világképét. (Tycho Brahe a dán király jóvoltából kiválóan felszerelt obszervatóriumot hozott létre, egyedülálló észlelési anyagot gyűjtött össze, szupernóvát figyelt meg; utóbb II. Rudolf császár – és Habsburg-házi magyar király – udvari csillagászaként Prágában működött.)
A disputáció nyomtatott változatai a magyarországi példányok mellett – Zsoldos Endre kutatási eredményei alapján (amint a Magyar Könyvszemle 2006/1. számában olvasható) – az erdélyi Nagyszebenben, illetve Németországban Drezdában, Göttingenben és Münchenben lelhetők fel.
Zakariás György – diáktársával együtt – az egyetemen szokásos üdvözlő verssel a nagyszebeni származású később szászvárosi lelkészt, Basch Simont (róla l. az Evangélikus Élet 2007/2. számában) köszöntötte Disputatio Astronomica De Stellis Erraticis Extraordinariis seu Cometis című, 1659. június 15-i, üstökösökkel foglalkozó felelete és dolgozata kapcsán.
Egy másik wittenbergi tanuló, az évszázadok során idegen hatalmak által megszállt lettországi Kurföldről származó Julius Hartmann 1659. március 30-án Disputatio Astronomica De Stellis Erraticis seu Planetis című, a bolygók mibenlétét feszegető disputációját – többek között – Zakariásnak ajánlotta. A nagyszebeni, orvosdoktori végzettséget szerző Gunesch János utrechti tanulmányai során írt Zakariás – és egy másik wittenbergi diáktársa – tiszteletére latin nyelvű elégiákat az 1659. esztendőben.
A medgyesi evangélikus diák, Zakariás György életének korábbi, illetve ezt követő szakasza egyaránt a múlt ködébe vész – írásunk azonban talán hozzájárul ahhoz, hogy személyét ne borítsa a teljes feledés homálya, hogy emlékét, ha töredékes formában is, de megőrizzük az utókor számára.
Rezsabek Nándor
::Nyomtatható változat::
|