Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 19
- Tisztaság és szenvedély
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Tisztaság és szenvedély
Születésnapi vizitáció Kányádi Sándor költőnél
Nyolcvanéves? Én nem hiszem. Nyolcvanéves volna ő: a teremtő bölcsesség, a szorgos munka és maradandóság költője: Kányádi Sándor? Nem hiszem. A szárnyas idő így elsuhant felettünk. Hiszen tegnap még egy fiatalember kínált otthonában jó vörösborral, megajándékozott új kötetével. Csendes szomorúsággal beszélt a kisebbségi lét mindennapos megpróbáltatásairól…
Hosszú szünet után szülővárosomban, Hódmezővásárhelyen találkoztunk. A helyi újság azt írta: „K. S. román költő” látogat városunkba. (Még tolmácsot is küldtek elébe.) Később Szegeden futottunk össze: gyerekek ülték körül a könyvtárban. Egy kislány a lábát ölelte, úgy hallgatta a szavait. Népdalt énekeltek, s búcsúzóul egy rövid verssel ajándékozta meg őket. Gyorsan megtanulták; én még ma is tudom: „Betemetett a nagy hó / erdőt, mezőt, rétet, / minden, mint a nagyanyó / haja, hófehér lett. // Minden, mint a nagyapó / bajsza, hófehér lett, / csak a feketerigó / maradt feketének.”
Az ő haja viszont ezüst lett. De nem változott erejében, hitében és szívében. Hiszen a költészet: dac, megmaradás és kifogyhatatlan szorgalom. Munka és munka, így őrizve meg igazát. És Kányádi Sándor írta műveit rendíthetetlenül. Illyés nemzetféltő hitével, Kós Károly építő szellemében, Jékely Zoltán Erdély-dicséretével.
Kányádi nyolcvanéves. Hosszan sorolhatnám, mi mindent alkotott a Kolozsváron élő és néhány esztendeje Budapesten is lakó Kossuth-díjas költő. Huszonöt kötet vers és fordítás, huszonhárom gyerekkönyv, drámák, filmforgatókönyvek, hanglemezek és CD-k. Leltárba szedhetnénk utazásait a nagyvilágban, az írótársak és barátok jókívánságait.
De képtelen és felesleges vállalkozás.
Kányádi Sándor nem készül összegzésre. Születésnapján is csak átsiet. Még rengeteg a terve. Riportra sincs ideje. Csak beszélgetünk, hallgatom szelíd szavait a délelőtti csendben.
– Valójában nem is május 10-én, hanem 11-én születtem. A buzgó hivatal megváltoztatta a dátumot, hiszen szerintük a Román Királyság ünnepén nem születhet egy magyar gyerek.
– Nagygalambfalva a szülőfalu. Sokan nem tudják, hol keressük Erdélyben.
– Gyönyörű helyen. Székelykeresztúr és Székelyudvarhely között. Nyolc kilométerre attól, ahol Petőfi utolsó éjszakája volt, és huszonötre attól, ahol meghalt.
Elhúzza a függönyt, nyitja az ablakot, és kimutat a Döbrentei térre:
– Látod, az ott Benedek Elek kútja. A Hargitáról hoztam a hatalmas követ, Melocco Miklós faragta véglegesre. Nekünk két apánk van: Bem és Elek apó. Ő az igazságos, mert csak a mesékben van. Aki megfáradt, leülhet az öreg fák alá, a vándor megmossa az arcát. Sok gáncs érte a nemes ügyet, de végül sikerült fölállítani. Zuhogó esőben volt az avatás: százötven ember jött el, a Kaláka együttes muzsikált, mi meg énekeltünk.
Az együttesre terelődik a szó. A Bakáts téri templomban együtt szerepeltek.
– Lassan harminc éve ismerjük egymást. Ott jártak a közelben, és engem mutattak be nekik. Egyik versemet megzenésítették, később egy kötetre való készült el. Erdélyben is vannak templomban felolvasások, de ott mindig kérem, hogy ne tapsoljanak. Csodálatos érzés Isten házában beszélni, de még csodálatosabb hallgatni. Megyek, ha hívnak, megyek, ha bírják a lábaim, viszem gyönyörű magyar nyelvünket! Volt olyan év, hogy száz találkozón vettem részt, gyerekeknek verset is tanítottam.
– Másként gondolkodik a költő, amikor a gyerekeknek ír?
– Feltétlenül. Viszont én – Weöres Sándorhoz hasonlóan – nem hiszek abban, hogy van külön felnőtt- és gyermekirodalom. Ha megnézzük a világirodalmat, látjuk, a legtöbb műve gyerekolvasmány, attól függően, ki mikor adja oda a legkisebbeknek. A Napsugárban, az én verseimben az volt a cél, hogy a nyelv szépsége és gazdagsága növekedjen a gyermek elméjében.
Panaszkodom az ország romlására, a közönyösségre. Sok idős embernek kenyérre se futja.
– Tele vannak az emberek egzisztenciális félelemmel – mondja a költő – És főleg a fiatalok. Bennem a legnehezebb időkben se volt félelem. Nem is lehetett, mert az megöli az életünket, és nem tudunk dolgozni. Érdekes, ez a rossz hangulat hozzánk, Erdélybe is elért. Szerencsére én minden ilyenből kimaradtam. Tettem a dolgomat, úgy, hogy a legjobbat adjam ki magamból.
Lapozom válogatott verseit, s látom, teljesítette fogadalmát. Minden második verse itt van bennünk, zeng úgy is, hogy nem mondjuk. Bartók Béla emlékének, T. Á. sírjára, Fától fáig, Kodály, Egy csokor orgona mellé, Csángó sirató, Krónikás ének, Halottak napja Bécsben, Vannak vidékek, Örmény sírkövek, Valaki jár a fák hegyén, Sörény és koponya…
Természetes költő, mondta Kányádi egyik értő kortársa. Egyszerűen: költő. Aki régi énekmondóknak a rokona, s a beszélt vers az igazi eszménye. Azért ír – több mint fél évszázada –, hogy megajándékozza olvasóit – vagyis mindenkit. A kisebbség gondjairól, történelemről, létről töprengő verseiben világlik az igazság, hogy mindenki értse. Alapvonása az életszeretet, ebből fogannak versei, melyek gyönyörködtetnek és biztatnak, még akkor is, ha vereségben vetette papírra.
Sokszor rásütik a bélyeget, hogy depressziós. De nem ő ilyen, hanem a szorongató és szörnyű világ, melyet meg akar érteni. A szétszaggatott országot, a szétszóratott magyarságot azzal becsüli meg, hogy másokat is megbecsül. Ezért a legjobbak közé soroljuk, a példaéletű kevesek közé, s nem csak szívet biztató, szép fényes szavaiért.
Kányádi Sándor nyolcvanéves! Köszöntsük szeretetünkből font koszorúval. S mert figyel most rá Magyarország és Erdély apraja-nagyja, a Magyar Köztársasági Érdemrend nagykeresztjével tüntette ki köztársasági elnökünk. Dicsérve már hóesésben a nyerges-tetői kopjafa avatásán, tiszta arcú székelyek között, hát mondjuk együtt: Isten éltessen, kedves Sándor, vigyázza és segítse életedet még sokáig!
Fenyvesi Félix Lajos
::Nyomtatható változat::
|