Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 19
- Középpontban a liturgikus év
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Középpontban a liturgikus év
A Magyar Egyházzenei Társaság kongresszusáról
A Magyar Egyházzenei Társaság (MET) április 30. és május 2. között tartotta kilencedik kongresszusát. A kétévenként esedékes találkozót idén a Károli Gáspár Református Egyetem (KRE) Hittudományi Karán és a Régi Zeneakadémián rendezték meg. A tanácskozás kiemelt témái a liturgikus (egyházi) év és az egyházzene-oktatás helyzete voltak.
Hagyomány, hogy minden kongresszus nyitónapjának van egy kiemelt jelentőségű, többnyire külföldi tudós előadója. Idén sikerült megnyerni Karl-Heinrich Bieritz rostocki evangélikus gyakorlati teológiai professor emeritust, aki A liturgikus év kihívásai a mai korban címmel készítette el igen sokrétű és elgondolkodtató előadását. Sajnos az utolsó pillanatban betegség miatt le kellett mondania az utazást, így nem éppen könnyű gondolatait meghívója, a társaság elnöke, Hafenscher Károly evangélikus lelkész felolvasásában ismerhette meg a hallgatóság.
Más előadóknál is előfordult betegség vagy lemondás, de végül így is karakteres kép rajzolódott ki a központi témáról. Baán István professzor helyett Kocsis Fülöp hajdúdorogi püspök adott áttekintést a görög katolikus ünnepekről. Fekete Csaba (a Debreceni Református Kollégium Nagykönyvtárának könyvtárosa), Papp Ferenc (a KRE Hittudományi Karának adjunktusa) és Békési Sándor (a KRE Hittudományi Karának dékánja) a református egyház színeit képviselték, kiemelt jelentőséget adva a Kálvin-évnek.
A népszokások egyházi ünneplésünkre is vonatkoztatható tanulságait összegezte Szendrei Janka zenetörténész, az MTA doktora. Barsi Balázs OFM A liturgikus év az introitusokban címmel igehirdetésnek is beillő áttekintést adott a bevezető zsoltárok ünnepet meghatározó tematikájáról.
E sorok írója egy evangélikus kántor és egyházzenész szemszögéből tett javaslatot a kórusrepertoár kialakítására, a kórus istentiszteleti megszólalási lehetőségeit részletezve (graduálének alternatim megszólaltatása, liturgikus dallamok, valamint önálló kórusművek éneklése). Déri Balázs, a Magyar Egyházzene című folyóirat felelős szerkesztője a liturgikus év gyakorlatában megmutatkozó rendellenességekre hívta fel a figyelmet.
Enyedi Pál, a Zeneakadémia Egyházzene Tanszékének vezetője – Bódiss Tamásnak, a református zsinat zenei előadójának közreműködésével – a Liturgikus orgonazene (Régi német mesterek) című, most megjelenő gyűjteményt mutatta be, majd Végh Antal (Pécsi Orgonaépítő Manufaktúra) társaságában a hazai orgonaépítés jelenéről és jövőjéről beszélt.
Az egyházzene-oktatás témáját Dobszay László professor emeritus, a MET örökös tiszteletbeli elnöke vezette be a történelmi modellek bemutatásával. W. Kinczler Zsuzsanna (Evangélikus Hittudományi Egyetem Egyházzenei Tanszék) a kántorképzők helyzetéről, Bence Gábor (Deák Téri Evangélikus Gimnázium) az iskola és a templom kapcsolatáról beszélt. Bubnó Tamás (Budapesti Énekes Iskola) az egyházzene tagozatos általános és középiskolákat, Tőkés Tünde (Szent István Zeneművészeti Szakközépiskola) a középfokú egyházzene szakokat és szakképzést, Merczel György (Zeneakadémia Egyházzene Tanszék) a főiskolai és egyetemi képzést mutatta be. Tardy Lászlónak, a Mátyás-templom karnagyának írása az egyházzene-tanítás helyzetének felméréséről szólt.
Dávid István (KRE Tanítóképző Főiskolai Kar, Nagykőrös) a kántor és orgonista szerepéről, Ősz Előd református lelkész az éneklőszék és az erdélyi református kántorok kapcsolatáról adott áttekintést.
Az utolsó másfél évtized változásai egyházzenei életünkben címmel Dobszay László vezetett fórumbeszélgetést. Tanulságos volt látni, hogyan viszonyulnak más felekezetek tagjai az evangélikus egyház képviselőihez és eredményeihez. Például hogy mértékadó szakemberek milyen kiemelkedő szellemi munkának, valamint könyvészetileg is nagyszerűnek tartják és szinte irigylik a nemrég megjelent Liturgikus könyvet és Gyülekezeti liturgikus könyvet…
A központi nap estéjén az idén kétszáz éve született Felix Mendelssohn Bartholdy műveiből összeállított hangversenyre került sor a fasori evangélikus templomban. A zsoltárokra és korálokra épülő műsort W. Kinczler Zsuzsanna szerkesztette, az orgonaműveket Finta Gergely, az Evangélikus Hittudományi Egyetem Egyházzenei Tanszékének vezetője adta elő. A Soli Deo Gloria kamarakórust Hargita Péter (KRE Tanítóképző Főiskolai Kar, Nagykőrös) vezényelte (orgonán közreműködött Bódiss Tamás); a PROtestáns FIatalok Kamarakórusa Abaffy Nóra egyházzenei doktorandusz dirigálásával énekelt.
A társaság közgyűlése négy évre választotta meg a vezetőséget. Evangélikus részről tagja lett az elnökségnek Finta Gergely, míg W. Kinczler Zsuzsanna a pedagógiai szekció élén végzett munkáját folytathatja. A társaság elnökeként továbbra is Hafenscher Károly segítheti a kapcsolatépítést és a szakmai összefogást.
A kongresszus lelke idén is a közösen megélt istentiszteleteken: a vesperáson, a prímán, a kompletóriumon és az úrvacsorai istentiszteleten mutatkozott meg igazán.
Ecsedi Zsuzsa
::Nyomtatható változat::
|