Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 19
- „Luterani zsinat” Rómában
Keresztény szemmel
Hozzászólás a cikkhez
„Luterani zsinat” Rómában
A középkorban a nyugati egyházban összesen ötször hívták össze az úgynevezett lateráni zsinatot. Róma egykori pápai rezidenciáján 1123 és 1517 között ülésezett az egyház legfőbb döntéshozó testülete.
Sajátos – és talán korántsem véletlen – egybeesés, hogy az utolsó lateráni zsinat befejezésének esztendeje egyúttal a reformáció születési éve is. Leó pápa 1517. március 16-án bezárta a lényegi reformokat elmulasztó szinódust – hogy aztán bő fél évvel később Márton barát meghirdesse az egyház valóban radikális megújulásának programját. Attól kezdve szinte kifordult sarkaiból a világ, és a reformáció mind több országban hódított teret.
A „Roma semper idem”, vagyis „Róma mindig ugyanaz marad” elvet azonban nem lehetett felülírni, így az Örök Város a katolikus egyház változatlan központja maradt. Mintha itt soha nem talált volna értő fülekre a „semper reformanda”, az egyház szüntelen megreformálását szorgalmazó jelmondat.
Április és május fordulóján azonban saját szememmel győződhettem meg arról, hogy Olaszországban is élnek evangélikusok, akik zsinati ülésüket éppen Rómában tartották. Lateráni zsinat helyett igazi luterani összejövetel volt ez. (Ebben az esetben azért van helye ennek a helyesírásnak, mert az olasz nyelv h nélkül írja Luther nevét és az abból származtatott szavakat.) Az olaszországi evangélikusokkal egyházunk képviselői korábban elsősorban a nemzetközi egyházi szervezetek alkalmain találkozhattak, ám az egy évvel ezelőtti zsinati ülésükre már személyes meghívást kapott Ittzés János elnök-püspök (tapasztalatairól akkor ő ugyancsak az Égtájoló rovatban számolt be; 2008/20. szám).
A most tartott zsinati ülésen ünnepelték az Olaszországi Evangélikus Egyház megalakulásának hatvanadik évfordulóját. Eva Sybille Vogel-Mfato, a Lutheránus Világszövetség Európa-titkára korabeli dokumentumok segítségével idézte fel a hat évtizeddel ezelőtti megalakulást, amelynek nyomán a már addig is létezett gyülekezetek egységes egyházba szerveződtek. A történeti előadás után Michael Bünker osztrák püspök hangulatos köszöntésében hazája specialitását, a Sacher-torta jellegzetességét idézte fel: e két részből összeálló és ízharmóniát adó tortához hasonlóan teljes egységet alkot, és különlegességnek számít a házigazda egyház német és olasz arculata…
Valóban példamutató, hogy a két nyelvi és kulturális hagyomány ilyen békében megfér egymás mellett. Az ország északi területén elsősorban német, délebbre pedig inkább olasz az istentisztelet nyelve. A zsinaton ugyan jelen voltak szinkrontolmácsok, de főképpen a magunkfajta vendégek kedvéért, hiszen a lelkészek és a gyülekezetek vezetői általában mindkét nyelvet jól ismerik. A közel hatvan zsinati résztvevő munkáját egyszerre jellemezte a német alaposság és az olasz derű, az északi pontosság és a déli temperamentum. Számomra különleges élményt jelentett, hogy a megnyitó istentiszteleten olaszul énekelhettük az Erős vár a mi Istenünk-et.
A zsinati ülésen vették fel az egyház teljes jogú tagjának a torinói gyülekezetet. Köszöntésemet ehhez az aktushoz köthettem, utalva arra, hogy Kossuth Lajos 1861 és 1894 között, vagyis harminchárom éven keresztül volt e város polgára. A „turini remete” – aki evangélikus hitét az emigrációban sem tagadta meg – a város valdens templomába járt, ott is ravatalozták fel. Szavaimmal Kosssuth egyetemes örökségének aktualitására utaltam, majd annak a vélekedésemnek adtam hangot, hogy bizonyára boldog lett volna a magyar szabadságharc hőse, ha már az ő korában lett volna evangélikus egyház Olaszországban. Köszöntésemet – némi derültséget keltve – azzal fejeztem be, hogy korántsem csak elhunytakat kívánunk ebbe a hatvanéves egyházba delegálni, hanem örülünk annak, hogy más külföldiek mellett sok itt dolgozó, tanuló vagy éppen turistáskodó – nyaraló, avagy síelő – magyar is megtalálja az evangélikus közösségeket.
A zsinat keretében jelentések hangzottak el a különféle munkaágak tevékenységéről, amelyek nyomán betekintést nyerhettünk abba, milyen teológiai és diakóniai szolgálatot végez az egyház, illetve megismerkedhettünk a Torre del Grecóban működő, Gesù di Nazareth nevű evangélikus iskola működésével.
A kis egyháznak arra is van ereje, hogy a börtönben levők, valamint az Olaszországban nyaraló turisták körében végezzen lelkigondozói munkát.
Megismerhettük az egyházi turizmusnak azt a sajátos formáját is, amelynek keretében a legkülönfélébb országokból érkeznek emberek Itáliába azzal a acéllal, hogy itt kössenek házasságot, vagy itt kereszteltessék meg gyermekeiket. A római evangélikus templom különösen közkedvelt ilyen szempontból is. Az 1983-as Luther-évben ellátogatott ide II. János Pál pápa is. Itt tartott híres, a keresztény egységtörekvések történetében korszakos beszédében Luther Mártont „az egyház közös tanítójának” nevezte.
Hasonlóképen megnézhettünk egy, a hatvanéves helyi egyházat köszöntő filmet. (Jól jelzi az olaszországi evangélikusok kisebbségi helyzetét, hogy a RAI televíziós csatorna kéthetente vasárnap éjjel egy óra és fél kettő között, csúcsidőnek éppen nem nevezhető sávban sugároz protestáns magazint…) A egyház egyéb médiatevékenysége sem elhanyagolható: Együtt című, olasz és német nyelvű lapjuk kéthetente jelenik meg, a protestáns könyvkiadó egyik legnagyobb sikerét pedig az olasz nyelvű Luther-könyvek jelentik.
Holger Milkau esperes és Christiane Groeben zsinati elnök jelentései egyaránt foglalkoztak az egyház belső életével és társadalmi szerepvállalásával. E két terület sajátosan ér össze az „otto per mille” gyakorlatában, vagyis abban, amit mi a személyi jövedelemadó egyszázalékos felajánlásának nevezünk. Jellemző adat, hogy immár tíz éve rendszeresen mintegy tízszer annyian irányítják adójuk egy hányadát az evangélikus egyháznak, mint ahány tagja egyáltalán van e felekezetnek!
Az egyház keretein belül működő Melanchthon Központ valóságos szellemi műhelyként van jelen Rómában. Hosszabb-rövidebb tanulmányi programjaira és konferenciáira hazánkból is várnak résztvevőket. Az ide érkező kutatóknak kitűnő munkafeltételeket biztosítanak, a diákok pedig – akik egyúttal a valdens fakultás vagy különféle katolikus egyetemek hallgatói is lehetnek – testvéri közösségre is találhatnak itt.
Az olasz lutheránusok – vagy írjuk őket luteránusoknak – lelkészi vezetője, Milkau esperes a következő napokban, május 14. és 17. között egyházunk meghívására hazánkba látogat.
Herzlich Willkommen, Herr Milkau, benvenuto in Ungheria, Signore Milkau!
Fabiny Tamás püspök Északi Egyházkerület
::Nyomtatható változat::
|