Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 19
- Munkálkodó szeretet Kertvárosban
Evangélikusok
Hozzászólás a cikkhez
Munkálkodó szeretet Kertvárosban
Civilizációnk vívmánya, hogy amivel egyénenként nem bírunk, arra társadalmi intézményeket hozunk létre. Bölcsődét, óvodát, iskolát, különböző otthonokat a szellemi fogyatékosoknak, a kitaszítottaknak, az elesetteknek, az öregeknek… Megannyi lehetőség az adott területen felhalmozott tapasztalatok szervezett átörökítésére! S mert emberek szükségleteinek kielégítéséről van szó, nem idegen ezektől a szakterületektől, hogy érzelmekre, mentális igényekre is figyelnek, teret engednek a mosolynak, az érintésnek, az őszinte odafordulásnak: „Mondd, mi a baj, miben segíthetek?”
Még fazekat, disznóölésre félretett nagy lábast is hoztak otthonról a nyíregyháza-kertvárosiak, amikor Magyar László evangélikus lelkész szorgalmas kijárása nyomán lett működési engedély arra a konyhára, amely a városrész és a környező bokortanyák idős, magányos emberei számára a napi meleg étel előállítására volt hivatott. A szociális étkeztetés biztosítását közadakozás tette lehetővé, s mert még csak a kilencvenes években járunk, nincs HACCP, hogy a minőségbiztosítás gáncsot vessen a jó szándéknak. A századagos konyhából nőtt ki 1996-ban a Joób Olivér Gondozó és Rehabilitációs Szeretetintézmény a Nyíregyháza-Kertvárosi Evangélikus Egyházközség felelősségvállalásának tanúságaként.
– Azért javasoltam Joób Olivér nevét – emlékszik vissza a gyülekezet gondnoka, Varga András –, mert a harmincas évektől 1969-ig itt szolgálatot ellátó lelkész maga egyszemélyes jószolgálati intézmény volt, aki mindenkire figyelt, és mindenkinek segített. Félig illegálisan gyógyszert szerzett Nyugatról, vagy bármit, amiből ínség mutatkozott.
Mivel ezt tanulták a papjuktól, a gyülekezetben spontán működik a jelzőrendszer, mely megsokszorozza a tanyagondnokok, a házi gondozásban, családsegítésben, nappali ellátásban dolgozók hatékonyságát – ma ugyanis már mindez működik a diakóniában. A szervezet az önkormányzattal kötött feladatátvállalási szerződés értelmében tízezer ember szociális alapellátásáért felel a Kertvárosban és huszonhét bokortanyán. Mögötte azonban most is ott hat az a gyülekezet, amely eleinte csak egy tányér meleg ételért mert felelősséget vállalni.
– 1998-ban készültünk el a salamonbokori egykori iskola külső-belső felújításával, a gyülekezeti házban a valamikori iskolások találkozója volt az első fontos rendezvényünk. Majd megünnepeltük Soltész István néhai evangélikus tanítónk születésének századik évfordulóját, és megemlékeztünk magának a bokortanyai iskolának a jubileumáról is. A nagy események élményeinek hatására szerveztük meg a Salamonbokori délutánok című sorozatot, ahová először orvosokat hívtunk előadásra és kötetlen beszélgetésre. Minden hónap negyedik vasárnapján a mai napig történik valami, amire nemcsak a templomjárók jönnek el, hanem a gyülekezet magához vonzza azokat is, akik mondjuk a családok átmeneti otthonának lakói, hajléktalanok. Erre különösen a családi napok adnak jó lehetőséget, amikor minden korosztálynak szervezünk programot.
Csengeri Tamás gyülekezeti felügyelő további gyülekezeti alkalmakat említ, például az evangélikusoknál egyébként nem jellemző éjféli istentiszteleteket. Ez különösen vonzza azokat a hajléktalanokat, akiknek a társadalmi integrációja nem megy egyik napról a másikra, s akikről a gyülekezet által működtetett másik intézmény, az Oltalom Szeretetszolgálat gondoskodik.
– Húsvétra, karácsonyra a gyülekezethez tartozó családok meghívják ünnepi asztalukhoz az Oltalom Szeretetszolgálat gondozásában lévő klienseket – volt már rá példa, és lesz is, noha tény, hogy sok tapasztalatot e téren még nem halmoztunk fel, de reménységünk van, hogy ez fog működni.
– Ha azt gondoljuk, hogy az intézmény a felelősség lerázására való, akkor tényleg elembertelenedik az életünk – ezt már Laborczi Géza, a gyülekezet lelkésze mondja, aki egyúttal igazgatója is az intézményeknek. – Én úgy hiszem, hogy egyházunkban a diakóniai szolgálat a jézusi szeretet eszköze. Ha az a kérdés, hogy mi az a többlet, amit egyházunk adni tud az intézményi ellátáshoz, akkor először a szertartásokat, a liturgikus szolgálatot említem. Erre persze más fenntartók intézményeiben is gondot fordíthatnak, magam is megfordulok önkormányzati idősotthonokban. De kellő iróniával mondhatom azt is, hogy ez lehet csupán csak kipipálandó feladat egy hosszú listán, mit is nyújt lakóinak az adott intézmény.
Ennél sokkal fontosabb lehet a közösségnek a befogadó, gyógyító ereje, a megtartó kapcsolati háló, amelyet az intézmény mögött álló gyülekezet képes nyújtani. A karrierépítéssel kapcsolatban ma sokat hallunk a kapcsolati tőke jelentőségéről – biztos az is nagyon fontos, de én ennek azt az oldalát látom, hogy mennyire fontos tartozni valahová! Azok, akik az intézményrendszerre szorulnak, épp kapcsolatrendszerükben sérültek – hogy vétkesen vagy önhibájukon kívül, azt most ne firtassuk. Az egyházi jelenlét az intézményekben épp ennek a kapcsolati védőhálónak a kiépítésére ad módot. Ha egy közösség jól méri föl, hogy saját jézusi értékrendje és környezetének a szükségletei hogyan hozhatók össze, akkor az a gyülekezet nagyon komoly szolgálatot végezhet a rászorulók között.
– A gyülekezet tagjai mindig tudják, hogy kihez forduljanak, kihez kell egy jó szót szólniuk? Ki mozgatja a szálakat, hogy a szükségletekre válasz érkezzen?
– Ez nagyon hosszú folyamat. Amikor Magyar Laci bácsi és a gyülekezet akkori civil vezetői megalakították a Joób Olivér Gondozó és Rehabilitációs Szeretetintézményt, érezték, hogy választ kell adni a tanyán élők elmagányosodására – például. És az se véletlen, hogy Joób Olivérről nevezték el, ő is a szükségletekből kiindulva igyekezett segíteni. Vagy itt van a Kertvárosban 1920 óta az Élim, az értelmi fogyatékos gyerekek otthona. Régi-régi hagyomány, hogy a gyülekezet tagjai magukénak, gyermeküknek tekintenek egy-egy ott élőt, nekem is van ott egy „lányom”. Vagy az előbb járt nálam a gyülekezet egyik tagja, akinek meghalt a férje. Arról számolt be, hogy a hír hallatán máris ott voltak mellette a gyülekezet meghatározói tagjai. Szóval ezt nem én működtetem, ez működik! Itt legfeljebb már csak utakat kell nyitni, picit megemelni a horizontot, hogy ne csak közvetlen közelünkben vegyük észre, kihez kell odahajolni.
– Egy gyászoló özvegyet nem nehéz szeretni. Egy hajléktalant annál inkább.
– Így van. De a hajléktalanság is összetett jelenség. Nem a belvárosban koldulókról van csupán szó – őket sem leírni kell, hanem másféle segítséggel felemelni. De olyan édesanyák is hajléktalanok, akik mindent-mindent megtesznek a gyermekükért az anyaóvóban. Például kiváltja az útlevelet a lányának, mert fontosnak érzi, hogy ott lehessen a székelyhídi táborban együtt azokkal az ép családban élő fiatalokkal, akikkel az ifjúsági bibliaórára jár.
Siska Ildikó, az Oltalom munkatársa és hitoktató arról mesél, hogy mindegy, lakhatási nehézségek vagy bántalmazás miatt kerül-e egy anya a gyerekeivel a városközponti anyaóvóba, amint megnyugszanak új helyzetükben, emelkedni kezd a társaság iránti igényük, vágynak a kapcsolatokra, a normális életre.
– Az én munkám nyilvánvaló célja befogadó közeget találni ezeknek a családoknak. Egyszer vége a lakhatásnak ott az intézményben, addig ki kell építeni a hátteret. Fontos, hogy legyen hova járni, elmesélni a dolgokat. Így alakult ki, hogy az anyaóvóban lakó fiatalok minden szombaton eljárnak a gyülekezet ifjúsági alkalmaira. Hihetetlenül élvezik: Géza bácsi jön kocsival, ha kell, kétszer fordul a Csillag utca és a Kassa köz között, és ők normális gyereknek érezhetik magukat, olyannak, mint a többiek.
Nem szabad, hogy a hátrányos helyzet bélyegét viseljék a homlokukon. Rájuk kell bízni, kivel osztják meg az életük titkait, egy új hátizsákkal segíteni is csak diszkréten szabad, hogy ne legyen „ciki”. Most tíz gyerek vár keresztelésre, majd még kitaláljuk, hogy „családi körben”, az anyaóvóban szervezzük-e ezt meg, vagy az egész gyülekezet előtt kerüljön rá sor.
– A közösségépítésbe azokat vonjuk be, akik olyan szinten állnak, hogy készek felvenni a kapcsolatot a gyülekezet családjaival. Van, akinél ezt több, másnál kevesebb munkálkodással érjük el – mondja Laborczi Géza. – Mi hitet adni nem tudunk, nem áll hatalmunkban, ez a Jóisten adománya, és legfeljebb imádságban kérhetjük, hogy adjon azoknak is, akikkel mi összeakadunk. Mi segítő kezeket tudunk nyújtani, azt viszont kötelességünk.
::Nyomtatható változat::
|