Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 22
- Missziói nap az egyházkerületekben
Egyházunk egy-két hete
Hozzászólás a cikkhez
Missziói nap az egyházkerületekben
Nyíregyháza
Az Északi Egyházkerület legnagyobb gyülekezete, Nyíregyháza adott otthont a 2009. évi missziói napnak. Az egyházkerület gyülekezeteiből több mint ezerkétszázan – a kerület missziói napjai történetében eddig a legtöbben – vettek részt az idei közösségi alkalmon. A május 23-i találkozónak itt is a Van kiút a válságból volt a témacíme.
Nyíregyháza nemcsak a legnagyobb lélekszámú gyülekezete az Északi Egyházkerületnek, hanem országosan is a legnagyobb evangélikus intézményhálózattal rendelkező város. Ősztől az óvodától a gimnáziumig igénybe vehető lesz az evangélikus szellemiségű oktatás, a diakóniai intézmények pedig az idősektől kezdődően a hajléktalanokon át a fogyatékkal élők ápolásáig végeznek szolgálatot. Jól tükrözte ezt a társadalmi szerepvállalást maga a missziói nap is, mely nyitott ajtót kínált a város lakóinak és a kerületből érkező vendégeknek, hogy megismerhessék a gyülekezetet és az intézményeket.
Az érdeklődők az evangélikus általános iskola aulájában – Laborczi Gézának, a nyíregyháza-kertvárosi evangélikus gyülekezet lelkészének vezetésével – megtekinthették az Oltalom Szeretetszolgálat és a Joób Olivér Szeretetintézmény installációját. A hajléktalanok kezeiből megformált jelképek – hűség, bizalom – „kézen foghatóvá” tették a diakóniai intézmények helyi szolgálatát.
A missziói nap a Nagytemplomban tartott istentisztelettel vette kezdetét. Ezen Blatniczky János Dánielnek, az Északi Egyházkerület missziói lelkészének igei köszöntője után Keczkó Pál, a budahegyvidéki gyülekezet lelkipásztora szolgált igehirdetéssel Lk 21,28 alapján. Prédikációjában hangsúlyozta, hogy „a kereszt azóta is hirdeti és világossá teszi számunkra Isten felénk fordulását, azt, hogy mindennél jobban szeret bennünket, s ha érnek is bennünket megpróbáltatások, s ha nem tudjuk is egy-egy helyzetnek a magyarázatát, a keresztre tekintve tudhatjuk: nincs olyan mélység, nincs olyan bűnös állapot, nincs olyan félelem, amelyből ő ki ne szabadíthatna minket”.
Az igehirdetést követő fórumbeszélgetés elején Kiút a válságból címmel tartott rövid felvezetőjében dr. Fabiny Tamás, az Északi Egyházkerület püspöke azt elemezte, hogy „mit szólna Luther a válsághoz?”. Minden bizonnyal ő is rámutatna arra, hogy nem a „válságról”, hanem a „váltságról” kell beszélnünk. A fórumbeszélgetés három résztvevője egyébként Süveges Gergő televíziós újságíró, Dezanove Bartolomeu Inácio, az Oltalom Szeretetszolgálat intézményvezetője, valamint dr. Kovács László Attila, a nyíregyházi evangélikus gyülekezet lelkésze volt.
Bemutatkozásuk után három helyszínen folytatódtak a csoportbeszélgetések. Süveges Gergővel az általános iskola dísztermében disputált Horváth-Hegyi Olivér, a szentendrei gyülekezet lelkésze. E beszélgetés fókuszában a család állt „Családok a válságban, válság a családokban” címmel. A válságkezelés egyik nagyon fontos eszköze lehet, ha hasonló élethelyzetű családok összefognak, és egy közösséget alkotva egymást segítik.
Dezanove Bartolomeu Inácio beszélgetőpartnere Győrfi Mihály, a Nyírszőlősi Evangélikus Egyházközség lelkésze volt a Luther Márton Kollégium dísztermében. Az intézményvezető rámutatott arra, hogy általában nem figyelünk egymásra; igaz ez kicsiben – szomszédok között – és nagyban, társadalmi méretekben egyaránt.
A harmadik csoportban Kovács László Attilával az egyházban tapasztalható válságról cserélt eszmét Sándor Frigyes, a Borsod-Hevesi Egyházmegye esperese. Közös konklúzióként fogalmazták meg, hogy az egyházban tapasztalható válságok mindig az egyház megújításához vezettek.
A Felsővezeték zenekar délutáni koncertjét követően a Kossuth-gimnázium tanulói mutatkoztak be zenés és prózai darabokkal, majd – Rostás Judit vezetésével – a vanyarci romamisszió munkájába tekinthettek be a jelenlévők. (Idén a missziói napon összegyűlt perselypénz is ezt a szolgálatot támogatta.)
Az egyházkerület elnöksége Ordass-díjat adományozott Bozorády Zoltán, Bozorády Zoltánné, Labossa László és Magyar László nyugalmazott lelkésznek. Prónay-díjat kapott Bánszky István nyugalmazott igazgató és Hegymegi Ilona nyugalmazott pedagógus, Magera János nyugalmazott egyházfi és Takács Ferenc nyugalmazott igazgató.
A záró úrvacsorás istentiszteleten Sztankó Gyöngyi, a Hajdú-Szabolcsi Egyházmegye esperese szolgált igehirdetéssel. Az egyházkerület elnöksége köszönetet mondott az intézmények igazgatóinak és mindazoknak az önkénteseknek, diákoknak, gyülekezeti tagoknak, akik munkájukkal elősegítették a missziói nap lebonyolítását. Külön köszönet illette Pokoraczky János cukrászt, aki hűsítő finomságokkal enyhítette a részt vevő több száz ember hőségérzetét – a nap folyamán kilencszáz gombóc fagylaltot osztott szét.
Az idei missziói nap jól példázta a helyi szintű összefogás nagyszerűségét, hiszen az evangélikus általános iskola, a Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium, a Luther Márton Kollégium, valamint az evangélikus gyülekezet együttes erővel és közös munkával teremtette meg a kiváló feltételeket.
Czöndör István
::Nyomtatható változat::
|