Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 22
- Hacsak komolyan át nem gondoljuk
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
Hacsak komolyan át nem gondoljuk
2.: Ne vásárolj hulladékot!
Sorozatunk címét az ökumené szellemében II. János Pál pápától kölcsönöztük, aki 1990-es újévi üzenetében ezt mondta: „A modern társadalom nem lesz képes megoldást találni az ökológiai válságra, hacsak komolyan át nem gondolja egész életformáját.” Mai témánk a hulladék mennyiségének csökkentése.
Polgármesterek és környezetvédelmi miniszterek egyik kedvenc programja, hogy a kamerák kereszttüzében új szelektív hulladékgyűjtő szigetet avatnak. Mosolyuk azt tükrözi, hogy most végre az egész világ láthatja, mekkora lépést tettek a világ környezeti bajainak megoldása felé. Így gondolja ezt a környezettudatos polgárok többsége is. Ha a környezetvédelemről esik szó, a legtöbben azt mondják, hogy ők mindent megtesznek, szelektíven gyűjtik a szemetet. Mikor hétvégén futni mennek a Normafához, a szelektív gyűjtőnél mindig kipakolják autójuk csomagtartójából az ásványvizes műanyag palackokat.
Jól teszik, de nem tesznek eleget. Hogy mi a bajom a PET palackba csomagolt ásványvízzel és a városi autózással, azt rovatunk rendszeres olvasói jól tudják. De mi a probléma a szelektív gyűjtéssel?
Szögezzük le, szelektív gyűjtésre szerintem is szükség van. Ha a külön gyűjtött papírt, műanyagot, fémeket, üveget feldolgozzák, és ismét hasznos áru lesz belőle, az sokkal jobb megoldás, mintha a vegyes szemét bármilyen korszerű, EU-szabványnak megfelelő hulladéklerakóra vagy hulladékégetőbe kerülne. Vannak persze, akik azt mondják, hogy kár bajlódni a szelektálással, mikor ott van nekünk a felújított rákospalotai hulladékégető mű, amely úgy nyeli el Budapest szemetének hatvanöt-hetven százalékát, hogy közben a környező lakótelepeknek energiát is termel, a füstgázokat pedig a legkorszerűbb megoldásokkal szűri.
A folyamat persze nem ilyen problémátlan. Ahhoz évtizedek kellenek, hogy biztosan megmondhassuk, a füstgázok mennyire károsítják a környéken lakók egészségét, azt viszont már most is tudjuk, hogy az égetés során keletkező nagy mennyiségű salakot és a füstgázokból kiszűrt sokkal kevesebb, de sokkal veszélyesebb pernyét valahol el kell helyezni.
A hulladékégetés és a szelektív gyűjtésen alapuló újrahasznosítás környezeti előnyeinek és hátrányainak összehasonlításakor gyakran elkövetik azt a hibát, hogy nem a teljes folyamatot elemzik. Ha elégetjük a hulladékot, akkor az új termékek előállításához új nyersanyagra van szükség. Ha a sör csomagolására használt alumíniumdoboz előállítását a bauxitbányászattal kezdjük és a timföldgyártással folytatjuk, akkor sokkal feldúltabb tájat hagyunk magunk mögött, sokkal több energiát használunk fel, és sokkal több globális felmelegedést okozó szén-dioxidot eregetünk a levegőbe, mintha az összegyűjtött aludobozokat beolvasztjuk, és új dobozokat készítünk belőlük.
Akik számára a szelektív gyűjtés a csúcs, azok szívesen példálóznak a sörösdobozokkal. Na de miért kellene aludobozba tölteni a sört? Ha helyette sörösüveget használunk, azt nem kell használat után kidobni. Elég, ha a betétdíjas üveget visszavisszük a boltba, és mindig új sört lehet bele tölteni. Körülbelül ötvenszer. Természetesen ez is szállítással, mosással, tehát szennyezéssel jár, de sokkal kevesebbel, mintha az alumíniumba vagy műanyagba töltött sört választanánk. Ennél – környezeti szempontból – már csak az jelent jobb megoldást, ha egyáltalán nem iszunk sört. De eddig a pontig ezen a forró május végén nem merészkedem.
Ám ha elszakadunk a sörtől, nyilvánvaló, hogy mennyi olyan árut vásárolunk, amelyből nagyon hamar szemét lesz. Az agyoncsomagolt élelmiszereket a vevők többsége a pénztárnál nejlonzacskóba teszi, aztán hazamegy, és egy órán belül kidobja a csomagolást is, a nejlonzacskót is. Ha nem figyelünk, könnyen vásárolhatunk olyan műszaki cikkeket vagy cipőket, amelyeket, ha elromlanak, szinte lehetetlen megjavítani. Még most, a gazdasági válság idején is rengeteg olyan áru fogy a reklámok hatására, amelyre kár nyersanyagot, energiát, munkát, szemétlerakó kapacitást áldozni.
Mit tehetnénk, áldozatok vagyunk – mondhatják. Nincs sok választásunk. Szeretném felhívni a figyelmüket arra, hogy egy civil szervezet, a Hulladék Munkaszövetség Magyarország tizenhét városában tizenöt éve próbálja elérni, hogy kevesebb legyen a hulladék. Idén májusban elindítottak egy kampányt, amelynek címe figyelemre méltó: „Teljes élet – nulla hulladék!” Így magyarázzák: „ A mai világra jellemző mértéktelen szeméttermelés csak tünet. Nagyon sokszor halljuk, hogy rossz kedvem van, elmegyek vásárolni, ettől mindjárt jókedvre derülök, hiszen szereztem magamnak egy újabb tárgyat. Szerintünk nem így kellene az embernek megoldania a problémáit.”
Emlékeznek még a sorozatunk első cikkének végén idézett II. János Pál-mondatra? „Az egyszerűség, önmérséklet és önfegyelem, valamint az áldozatos lélek a mindennapi élet részeivé kell hogy váljanak.” Nekem úgy tűnik, a két idézet összhangban van. A cél nem a lemondás, hanem a teljes élet. Ha hulladékügyben a megoldási javaslatokra is kíváncsiak – és a számítógépről még nem mondtak le –, keressék fel a nullahulladek.hu honlapot.
Gadó György Pál
::Nyomtatható változat::
|