Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 22
- Születésnapi ajándék
A vasárnap igéje
PÜNKÖSD ÜNNEPE – LK 11,9–13
Hozzászólás a cikkhez
Születésnapi ajándék
Az egyház születésnapjának a három nagy, „sátoros” ünnep közül kétségtelenül a bronzérem jut. Nem csak azért, mert sokáig egynapos ünnepként szerepelt az állami naptárban, és a „rehabilitáció” óta a másodnap egyházi értelemben még nem kapta vissza a régi súlyát, bár kétségtelenül van több helyen lelkes gyülekezeti vagy megyei kezdeményezés. A római katolikus naptárban a másodnap már nem is főünnep, a görög katolikus rendben pedig kétnapos ez az ünnep, karácsony és húsvét azonban eggyel tovább tart.
A népi hagyományokban sok-sok jeles napnak megvan a maga étrendje, karácsonynak, újévnek, húsvétnak, sőt még a fordítási hibából elnevezett zöldcsütörtöknek is, pünkösd azonban kimarad ebből a sorból is. Mai alapigénk tartalmaz némi ételre vonatkozó megjegyzést ugyan, de csak mellékesen. (A Távol-Keleten élő népek keresztényei értetlenül állnak a kitétellel szemben: náluk a kígyóhús sok helyen sokak számára drága, nagyünnepi csemege.)
Az e napra rendelt evangélium két változatban ismert az Újszövetségben, a félmúlt korban Victor János faragott belőle historizáló éneket, Tinódi dallamára. Ezt – gyülekezeteinkben ma használt énekeskönyvünkben – kérések és könyörgések közt találjuk, nem az egyházi esztendő csomópontjaihoz rendelt művek közé soroltatott. Ez így van jól, hiszen a Szentlélek csak a zárómondatban szerepel.
Valami sajátos hangvételű elhatárolódás egyéni módon jellemzi kollektív viszonyunkat az ünnephez: még az idevonatkozó szólásaink sem pozitívak, illetve kevésbé udvariasan fogalmazva egyértelműen negatívak: „pünkösdi királyság”, „csak a Szentlélek tartja”. Mi lehet ennek az oka? A kérdésre többféle válasz is adható, ezek azonban oda vezetnek, hogy a racionális világban a Szentháromság isteni személyei közül a Szentlélekkel a legnehezebb bármit is kezdeni, mert ő a legkevésbé sem kézzelfogható: a Teremtő keze nyomát érezzük a világban, a Megváltó történelmi útja a keresztig nyomon követhető, a Megszentelő azonban kicsúszik a kezünk közül, hiszen „fúj”, amikor és ahonnan akar, nincs befolyásunk ténykedésére.
Egy másik elgondolkodtató tény, hogy minden közösség számára fontos a saját identitás őrzése. Komoly belső feszültséget rejt, hogy a kereszténység számára éppen az egyház születésnapja nem képvisel igazi súlyt. Ezt a különféle egyházak eltérő egyházfogalmával lehetne takargatni, esetleg még magyarázni is, de az alapproblémát ez nem enyhíti. A reformáció újrafogalmazta számunkra az egyházképet, de nem akkor kezdődik nekünk sem az egyháztörténelem, hanem pünkösdtől.
Harmadsorban gondoljunk bele, istentiszteleti életünkben milyen gyakran (milyen ritkán) hívjuk segítségül a Lelket? Konfirmáció, avatás, iktatás – nyilvánvalóan személyesen általában ritkán kerülünk ilyen helyzetbe. Iskoláinkban még a tanévnyitót említhetjük, ezenfelül néha s néhol a munkaévkezdő üléseket sorolhatnánk ide. A helyzet valóban erősen deficites.
Van a kereszténységnek olyan része, az egyházak egy csoportja, illetve vannak olyan egyházon belüli csoportosulások, amelyek ellenkezőleg esnek túlzásba: a Lélek nemcsak hogy hangsúlyos, de kifejezetten túlhangsúlyos lett. Ha nincs meg a „lélekkeresztség” számos jele, szerintük az a közösség nem is nevezheti magát egyháznak.
Ajándékot kapni szoktunk. Netán néha megkérdezhetnek minket, mire van szükségünk, vagy minek örülnénk igazán. (Leszámítva azokat, akik kiprovokálják maguknak azt, amit akarnak.) Az ünneplő gyülekezet, az egész egyház, illetve annak felelős tagjai sok mindent kívánhatnak egy ilyen alkalommal: új szervezetet, amely a kihívásokra reagálni tud; felelős szolgákat; éledő közösségeket; csökkenő feszültségeket társadalmi vagy nemzetközi összefüggésben.
Ezek azonban csak és kizárólag akkor valósulhatnak meg, ha a Lélek valóban fúj. Nem úgy, hogy mi állítjuk, mintha éreznénk; hanem amikor elemi erővel reszketnek a falak, amikor igazán átsüvít a réseken, amikor az egyház hajójának dagadnak a vitorlái, szakadnak a horgonyai; mikor mindenkit kimozdít a kényelmes, biztonságosnak tartott pozícióból. A Szentlélek a maga erejével ugyanis nem a megszokás (azaz a tradíció), hanem a megújulás, a megelevenedés irányába tol el valamennyiünket.
Érdekes dialektika ez: Jézus hív, a Lélek küld. A kettő nem semlegesíti egymást, és nem is játszható ki egymás ellen, hanem ténylegesen megmutatja a Szentháromság emberi értelmet meghaladó voltát, azt, ami tudást felülhaladó hitet igényel (nem a tudást pótlót!).
Jézus bátorít: kérjetek Szentlelket. Kérjük bátran, hangosan: „Veni, creator Spiritus!”
Lackner Pál
::Nyomtatható változat::
|