Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 22
- Tanár úr a kanadai profik ellen
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
Tanár úr a kanadai profik ellen
Beszélgetés Jánosi Csaba válogatott jégkorongozóval
A magyar jégkorongsport hatalmas sikert könyvelhetett el azzal, hogy válogatottunk hetven év után újra a világ legjobb csapatait tömörítő „A” csoportos világbajnokság résztvevői között szerepelhetett. A svájci világbajnokságra utazó jégkorongozók között volt Jánosi Csaba, a Ferencváros csatára is, aki civilben a Deák Téri Evangélikus Gimnázium testnevelő tanára. A bentmaradás ugyan nem sikerült, de minden részt vevő játékosnak örök élmény marad, hogy tétmérkőzésen összemérhette erejét a csillagászati pénzekért, összehasonlíthatatlanul jobb körülmények között hokizó kanadai, orosz, svéd vagy éppen finn profikkal. Jánosi Csabával hazaérkezése után, két testnevelésóra közötti szünetben beszélgettünk.
– Miért a jégkorongozást választotta, egy olyan sportágat, amelyet nálunk meglehetősen mostoha körülmények között űznek?
– Édesapám is hokizott, bár ő korán abbahagyta a játékot. Én már hároméves koromban lejártam a műjégre korcsolyázni. Akkor éppen játékosokat kerestek a Népstadion Szabadidő Egyesületbe (NSZE), és jelenlegi csapattársam édesapja, Gergely Ákos hívott. Lementem egy edzésre, és ott ragadtam. Azóta is élvezet számomra minden edzés.
– A Fradi előtt az „ősellenség” Újpest csapatában hokizott. Miért ment át a ferencvárosi „zöld sasokhoz”?
– Négy-öt évig játszottam az NSZE együttesében, de ott megszűnt az én korosztályom. Bár az egész családom erősen Fradi-szimpatizáns volt, tudatosan választottam az Újpestet. Aztán amikor a csapatban különféle gondok jelentkeztek, akkor hívtak át 1999-ben a Fradihoz. Azóta egy év kihagyással ott játszom.
– Legjobb tudomásom szerint gyermekekkel is foglalkozott mint a Fradi Hockey Academia edzője. Hánnyal?
– Amikor indult az akadémia, valóban segítettem, ám csak fél évig dolgoztam ott. Hamar kiderült ugyanis, hogy a tanítás és az edzések mellett ez már nem fér bele az időmbe. Amikor elkezdtük a munkát, negyven-ötven gyermek jött edzésekre, most már úgy nyolcvanan vannak.
– Az utolsó pillanatban kapta meg Pat Cortina szövetségi kapitánytól a meghívást a válogatottba. Mit érzett akkor?
– Természetesen nagyon boldog voltam. Mindig megtisztelő, ha egy játékost számításba vesznek a válogatottnál. Mindig arra gondoltam, hogy mindent meg kell tennem azért, hogy legyen esélyem elutazni a világbajnokságra.
– Mennyire érződött a pályán a kanadai profi jégkorongbajnokságban, az NHL-ben edződött játékosok tudásbeli fölénye?
– Mindenki a saját bőrén tapasztalta, hogy más kategóriát képviselnek ezek a sztárok. A játék minden elemében jobbak voltak. Iszonyú erősek fizikálisan, borzasztó gyorsan korcsolyáznak, pillanatok alatt helyzetbe kerülnek, és minden védelmi megingást azonnal, könyörtelenül góllal büntetnek. Azonban azt is megtapasztaltuk, hogy a tizenhat csapatból álló elit második feléhez tartozó együttesek nincsenek olyan távol tőlünk. Ellenük eséllyel tudunk a pályára lépni.
– Korábban már két vb-n részt vett, mindkétszer a második vonalat jelentő divízió I-ben. Mennyiben volt más ez a világbajnokság azokhoz képest?
– A legnagyobb különbség talán az volt, hogy A csoportos szinten minden mérkőzésen százszázalékos teljesítményt kellett nyújtani ahhoz, hogy egyáltalán szoros eredményt érjünk el aktuális ellenfelünkkel szemben. A divízió I-es világbajnokságon csak két komoly ellenfél várt ránk, a többiekkel szemben esélyesként korcsolyáztunk ki a jégre.
– Egy interjúban azt mondta, hogy szeretett volna a jégkorongozásból megélni, de most már úgy látja, ez nem sikerül. Miért nyilatkozott ilyen pesszimistán?
– Amikor felkerültem a felnőtt együttesbe, volt egy-két év, amikor profi státusban hokiztam. Aztán a Fradinál jelentkeztek az anyagi gondok. Akkor jött az a lehetőség, hogy a hoki mellett dolgozhatok. Azóta megszoktam ezt az életformát. Délelőtt testnevelésórákat tartok, délután pedig a hokinak szentelem az életemet. Bár egy ilyen siker után mindig eljátszom a gondolattal, hogy milyen jó lenne profiként jégkorongozni.
– Kiesett a csapat az A csoportból, de jövőre újra megpróbálhat visszajutni a legjobbak közé. Véleménye szerint mikor lehet stabil helyünk az elitben?
– Igaz ugyan, hogy a magyar jégkorongsport emelkedő pályán van, de ezt mégis nehéz megjósolni. A játékosok is lassan cserélődnek a válogatottban. Most eljutottunk addig, hogy egyszer kipróbáltuk magunkat a legjobbak között, tapasztalatokat szerezhettünk és edződhettünk a sztárok között. Szerintem néhány év még kell ahhoz, hogy ne liftezzünk a két világbajnokság között, hanem stabil tagjai maradjunk az A csoportnak.
– Hazaérkezése után már alhatott néhányat a nagy kalandra, lehet tárgyilagosan értékelni. Erre az eredményre számított?
– Minden játékos úgy utazott el, hogy elsődleges célként a bentmaradást tűzte ki maga elé, én is. Azt tudtam, hogy a csoportkörben nagyon erős ellenfelekkel kell megküzdeni, és kellemes meglepetés volt számomra, hogy a szlovákokkal és a fehéroroszokkal milyen szoros meccset játszottunk. A szlovákokat kis szerencsével meg is verhettük volna, és akkor bent maradunk. Az osztrákok elleni meccs után maradt bennem hiányérzet, akkor nem tudtuk magunkból kihozni a maximumot. Úgy érzem, hogy összességében mindenki megtett mindent, és emelt fővel jöhettünk haza Svájcból. Így érezhették szurkolóink is, mert szeretetük és a csapat iránti érdeklődésük nem csökkent.
– Hogy érzi magát a Deák téren?
– Nagyon jól érzem magam ebben az iskolában. Többször mondtam, hogy ez nagyon jó hangulatú intézmény. A diákjaimmal is jó a kapcsolatom.
– Hogyan tovább a pályán és a civil életben?
– A civil életem és sportpályafutásom majdnem egybeesik. Addig szeretnék sportolni, amíg jólesik, és a csapatom javára vagyok. Utána pedig edzőként szeretnék gyermekekkel foglalkozni.
Jánosi Csaba két tizenegyedikes tanítványát is megkérdeztük arról, milyen érzés az, hogy egy válogatott jégkorongozó a testnevelőjük. Major Levente megtisztelőnek érzi, hogy ilyen testnevelője van, és ahogy mondta, az egész osztály felnéz Jánosi Csabára. Decmann Ábel pedig azt emelte ki, hogy nagyon inspirál mindenkit az órákon a testnevelő személye. Szívesebben végzik a gyakorlatokat, és jó érzés másoknak elmondani, hogy ki az ő tornatanáruk.
Kiss Miklós
::Nyomtatható változat::
|