Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 38
- Hazatérés Csöngére
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Hazatérés Csöngére
Látogatás a Weöres Sándor-emlékházban
Weöres Sándor mellszobra fogadja a messziről érkező látogatót. Szomorúfűzfa ágai hajolnak a költő vállára, kéziratos könyvét szorítja, s pillanatra eltöpreng gazdag életén. Körben kis piros-fehér-zöld koszorúk, ahogyan megilleti őt, hiszen a 20. századi világirodalom egyik legnagyobb költőjének a szülőházánál állunk.
Weöres Sándor életének nagy részét Csöngén töltötte. Kisebb-nagyobb megszakításokkal itt csodálkozott rá a csönd völgyében ragyogó tájra, innen indult iskoláiba, később a fővárosba, a költői pályára. És ide tért vissza a nyolcvanas évek után, fáradtan, egyre többször, hogy végleg elbúcsúzzon a fölnevelő erdőktől és tisztásoktól.
„E tájékhoz minden idegszálammal hozzáforrtam – írta egyik levelében –, innen viszek mindent a verseimbe, szín-, alak-, vonal- és főleg hanghatásokat.” Persze rejtetten, mert költészetében a legegyszerűbb sorokban is a mindenség lüktet. Zengő ütemekkel és a magyar nyelv teljes pompájával.
A szépen felújított szülői ház első szobájában a gyerekkori kötődéseket láthatjuk. A diákévek kedves emlékeit: fotókat, kéziratokat; mindenre érzékeny édesanyja másolta régi füzetbe az ajánlott verseket… Egy 1929-es fényképen már „komoly” fiatalember néz ránk, átlósan ott a dedikáció: „Pável tanár uréknak hálával és szeretettel”.
A második szobában Weöres Sándor szellemi kapcsolataiba kapunk betekintést. „Voltak mestereim, személyes ismerőseim – emlékezett önéletírásában –, akikkel találkoztam, beszélgethettem: Babits Mihály, Kosztolányi Dezső, Füst Milán, Bartók Béla, Kodály Zoltán, Fülep Lajos, Hamvas Béla, és sorolhatnám még hosszan.” És mesterei voltak azok is, akiket nem láthatott: Lao-ce, Po Csü-ji vagy a hindu Dzsajadéva, Dante, Hölderlin, Mallarmé, hatalmas fordításfolyamának egy-egy óriása.
A következő kisterem dolgozószobáját idézi. Úgy, ahogyan utoljára hagyta zsúfolt íróasztalát, mintha csak leugrott volna egy pillanatra gyufáért a boltba. A hangulatlámpa mellett ott a sokat használt kávéfőző a kiöntővel. A kéziratlapon az utolsó verstöredék a csonka ceruzával. Az üvegfallal szemközti polcokon a dedikált kötetek: a magyar költészet színe-java küldte el ajándékát szívmeleg szavakkal: Weöres Sándornak, ifjú társamnak szeretettel: Babits Mihály; s a hűséges biztatónak: Radnóti Miklós; a megcsodált barátnak: T. S. Eliot (Nobel-díjas angol költő). Képek a falakon, metszetek, Borsos Miklós remek domborítása a gyerekarcról és a magas homlokról.
A negyedik rész Károlyi Amynak, Weöres Sándor feleségének állít emléket. Az egyszerű szekrény, tükrös öltözőasztal, csillár, barna ágy és szék nemcsak megismerkedésük éveit idézi, de a verseikben is beszél az apró titkokról, a hétköznapok kis csodáiról. Kötetek, kéziratok, levelek, a régi írógép, amelyet inkább a költőnő használt. A finom keretek között megbújik egy érdekes írás: Weöres Sándor megígéri, sőt becsületszavát adja, hogy naponta fél liter bornál nem iszik többet. Évente csak egyszer lesz részeg, olyan, hogy esetleg el is esik. Pontos dátum, kézjeggyel hitelesítve. Tenyérnyi kockás füzetlap, de elgondolkodtató. Játék az egész? Vagy a feleség hordta a kalapot? Ki tudná ma már megmondani, de ha arra kellett a bor, hogy a kivételes költőkoponyát feltüzesítse, akkor csak hálásak lehetünk a szőlősgazdáknak a gyémántragyogású sorokért.
Az emlékszobából ismét a folyosóra jutunk, ahol ugyancsak régi fényképek mutatják be a Weöres házaspár külföldi utazásait. Európai és ázsiai meghívásoknak eleget téve felkeresett nagyvárosokat, sziklás tájakat s a legtermékenyebb, a kínai út boldog perceit. A plakátok és fotók Weöres színpadi műveiről vallanak: a legnagyobb sikerről, a Psychéről, amelyet jeles előadóművészünk, Csernus Mariann vitt diadalra. A dokumentumok megerősítik a (Steiner Ágota és Kemény Gyula rendezte) kiállítás üzenetét: a költőnek Vas megyéhez és Csöngéhez fűződő vonzalma soha nem szűnt meg.
Kedves kísérőm, Baranyai Ernő polgármester is erről beszélt. Csönge evangélikus falu, Weöres Sándor gyerekkorát is meghatározta a hit, az istentiszteletek élménye. Utolsó látogatásakor is hosszan elidőzött kis temploma csöndjében. Vajon mire gondolt? Mit mondhatott a messzi Úrnak? Bizonyára megköszönte, amit kapott tőle: az érzékenységet, a lázas teremtésben töltött hatvan évet, az isteni verssorok szívverésütemét.
Fenyvesi Félix Lajos
::Nyomtatható változat::
|