Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 38 - Is­mét szak­rá­lis mű­vé­sze­tek he­te

Is­mét szak­rá­lis mű­vé­sze­tek he­te

Idén har­ma­dik al­ka­lom­mal ren­de­zik meg a ci­vil kez­de­mé­nye­zés­ből ki­bon­ta­ko­zó kul­tu­rá­lis ren­dez­vény­so­ro­za­tot, a szak­rá­lis mű­vé­sze­tek he­tét, amely 2007-ben a Vá­ros­misszió ré­sze­ként szer­ve­ző­dött. Az ak­kor még csak a fő­vá­ros te­rü­le­té­re kon­cent­rá­ló­dott prog­ram­kí­ná­lat ta­valy szá­mos vi­dé­ki hely­szín­nel bő­vült, idén pe­dig már az or­szág ha­tá­ra­in túl is in­gye­nes ese­mé­nyek gaz­dag vá­lasz­té­ká­val vár­ják az ér­dek­lő­dő­ket.

A szer­ve­ző Ars Sac­ra Ala­pít­vány mind­azok ér­dek­lő­dé­sé­re is szá­mít, akik egy­kor „jár­tak kon­cert­re, szín­ház­ba, de most nem te­he­tik. (…) Hív­juk azo­kat, akik hi­tü­ket ve­szít­ve nem men­nek be már a temp­lom­ba sem, akik nem ta­lál­ják az okát lel­ki bé­két­len­sé­gük­nek, ne­he­zen ci­pe­lik éle­tük sok ke­reszt­jét, re­ményt sem ta­lál­va a ki­út­ra. (…) Jöj­je­nek, akik lel­ki-szel­le­mi el­csen­de­se­dés­re, fel­emel­ke­dés­re vágy­nak a ro­ha­nó vi­lág­ban, igaz ér­té­ke­ket ke­res­nek a kul­tú­rá­ban, akik a szép­re, jó­ra fo­gé­ko­nyak. Örö­mün­ket oszt­juk most szét, egy-egy sze­le­té­vel an­nak a meg­szám­lál­ha­tat­lan hit-táp­lál­ta mű­vé­sze­ti al­ko­tás­nak, me­lyek ar­ról ta­nús­kod­nak, hogy él a re­mény!” – ol­vas­ha­tó a prog­ram­fü­zet elő­sza­vá­ban.

Az idei ren­dez­vény a kul­tu­rá­lis örök­ség nap­ja­i­nak (szep­tem­ber 19–20.) prog­ram­so­ro­za­tá­hoz kap­cso­ló­dik, amely­nek köz­pon­ti té­má­já­ul ez al­ka­lom­mal a szak­rá­lis te­re­ket vá­lasz­tot­ták a szer­ve­zők. Így a részt ve­vő egy­há­zi épü­le­tek olyan­kor is meg­nyit­ják ka­pu­i­kat, ami­kor ép­pen nem zaj­lik ben­nük szer­tar­tás. (A rész­le­tek­ről a wwww.orok­seg­na­pok.hu hon­la­pon le­het tá­jé­ko­zód­ni.) A III. szak­rá­lis mű­vé­sze­tek he­te tel­jes prog­ram­kí­ná­la­ta nem­csak a meg­je­len­te­tett prog­ram­fü­zet­ben ol­vas­ha­tó, ha­nem el­ér­he­tő a www.szmh.hu hon­la­pon is.

A ki­ál­lí­tá­sok iránt ér­dek­lő­dők több fo­tó-, tex­til- és szo­bor­gyűj­te­mé­nyi vá­lo­ga­tást is meg­te­kint­het­nek. A mu­zsi­ka­sze­re­tő­ket vál­to­za­tos mű­fa­ji kí­ná­lat­tal vár­ják a ze­nei ren­dez­vé­nyek, or­go­na­kon­cert­től szak­rá­lis­dzsessz-fesz­ti­vá­lon és he­ge­dű­es­ten át kó­rus­ta­lál­ko­zó­kig. A pró­zai da­ra­bo­kat előny­ben ré­sze­sí­tők iro­dal­mi es­tek­re, hi­va­tá­sos és ama­tőr mű­vé­szek szí­ni­elő­adá­sa­i­ra, hit­ről szó­ló be­szél­ge­té­sek­re, egy­ház­mű­vé­sze­ti elő­adá­sok­ra lá­to­gat­hat­nak el. A ki­seb­bek több he­lyen ve­het­nek részt gyer­mek­fog­lal­ko­zá­so­kon.

Akik szí­ve­sen tesz­nek hosszabb-rö­vi­debb sé­tá­kat, bi­cik­li­tú­rá­kat a sza­bad­ban, azok is ta­lál­hat­nak szep­tem­ber har­ma­dik he­té­ben ked­vük­re va­lót a szak­rá­lis hét sza­bad­té­ri prog­ram­jai kö­zött. Több hely­szín vár­ja temp­lo­mi és to­rony­tú­rá­val a be­té­rő­ket. Film­be­mu­ta­tó és kép­me­di­tá­ció csak­úgy sze­re­pel a vá­laszt­ha­tó kul­tu­rá­lis le­he­tő­sé­gek kö­zött, mint pél­dá­ul a „lé­ze­res temp­lom­épít­ke­zés” 19-én, a nyi­tott temp­lo­mok éj­sza­ká­ján – a szer­ve­zők a Má­ria Mag­dol­na-to­rony mel­let­ti ro­mo­kon új­ra fel­épí­tik a volt bu­da­vá­ri hely­őr­sé­gi temp­lo­mot.

A III. szak­rá­lis mű­vé­sze­tek he­te szep­tem­ber 19–27. kö­zött össze­sen hat­van­egy hely­szí­nen vár­ja kö­zön­sé­gét ha­tá­ron in­nen és túl.

Bo­da Zsu­zsa

Lel­ki meg­úju­lá­som a há­bo­rú utá­ni éb­re­dés­ben
Hi­á­ba szól az ige?
HE­TI ÚT­RA­VA­LÓ