Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 38
- A játékostól a komolyig
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
A játékostól a komolyig
Idővel minden bizonnyal eljutunk oda, hogy az egyszeri nyomtatott könyv is komoly értéknek fog számítani, és tulajdonosaik igen nagy becsben fogják tartani őket. Addig azonban egyszerű használati tárgyak, amelyekkel játszani sem restek az arra kedvet érzők.
Mintegy másfél éve számoltunk be lapunk hasábjain a „Veszíts el egy könyvet!” játékról (Evangélikus Élet, 2008/14.), melyet az orosházi Justh Zsigmond Városi Könyvtár munkatársai honosítottak meg hazánkban. Az „utazó könyveknek” külföldön jóval nagyobb hagyományuk van, mint magyar nyelvterületen, de az akció tavalyi sikere elérte, hogy a fejlesztés alatt lévő Könyvtárportálba (http://konyvtar.hu/) integrálódjon a BookCrossing magyar megfelelője.
Bár elsőre furcsának tűnhet, hogy a könyvtár mint a könyvek őrzőhelye bátorít arra, hogy valaki csak úgy elhagyjon egy kötetet, valójában a kezdeményezés célja az olvasási kedv felkeltése: izgalmas dolog elképzelni, hogy az elveszett könyv kihez kerül majd, megtalálja-e vajon a helyét, mielőtt aztán dolga végeztével továbbkerül máshoz.
A http://veszitsel.konyvtar.hu/ oldalon nemcsak az elveszett és megtalált könyveket lehet megadni, de a rendszer a Google Maps alkalmazás segítségével még egy térképet is megjelenít, amely a könyv útjának állomáshelyeit mutatja meg.
A Moly (http://moly.hu/) könyves közösségi oldal nem véletlenül hirdeti magát a „Könyves játszótér” szlogennel. A tagok unatkozás helyett három apró játékkal tehetik próbára emlékezőtehetségüket vagy megérzőképességüket: az Összekevert betűk egy véletlenszerűen kiválasztott könyv címének alkotóelemeit keveri össze, majd adja fel feladványként; a Rejtőzködő borítók egy szintén találomra kiválasztott könyv borítóját mutatja meg úgy, hogy a kép pontjai közül csak minden ötödik sor látszódik – ennyiből kell kitalálni három lehetőség közül a helyes könyvet; az Ízlések és molyolók az adott tag ismerősei közül választ, majd az ő egyik olvasmányáról kell megtippelni, hogy milyen értékelést kapott.
A Moly legnépszerűbb játéka A Nagy Könyv nyomdokain haladó Könyvpárbaj (http://konyvparbaj.hu/). Ellentétben az ismert előddel nem kedvenceket tartalmazó listát kell készíteni, hanem csupán két könyv közül kell kiválasztani a jobbat. Az egyszerű döntésekből azután a nagy számok törvénye miatt igazi népszerűségi toplista születik, amely jelenleg csaknem félmillió (!) párbaj eredményéből áll össze.
A másik magyar könyves közösségi oldal, a Könyvkolónia (http://konyvkolonia.hu/) a felhasználói aktivitásból csinált nemrég játékot: a tagok minden egyes oldalon végzett cselekvésért – kritikákért, hozzászólásokért vagy az adatbázis bővítéséért – pontokat kapnak, amelyek állandó versenypályává alakítják át a „kolonizációt”. A projekt működtetői az ezer pontot elsőként elért tagjukat már meg is lepték egy ajándékkönyvcsomaggal, vélhetően még nagyobb kedvet csinálva ezzel az oldal aktív használatához. A Könyvkolónia blogja ráadásul a legtöbb érdekes és különc könyvekkel kapcsolatos témáról is beszámol, így annak olvasgatása is igen szórakoztató.
Azok, akik a játék helyett inkább olvasási tippeket keresnek az interneten, a fenti oldalakon kívül még számos kellemes helyre bukkanhatnak. A Könyvesblog (http://konyves.blog.hu/) júliusban ünnepelte második születésnapját. A Valuska László által vezetett oldal ez alatt a két év alatt elismert oldallá nőtte ki magát irodalmi körökben, így most már nemcsak recenziókat közöl, hanem megjelenés előtt álló kötetekből is hoz le részleteket.
Komoly ajánlógyűjteménnyel rendelkezik az Olvasónapló (http://www.olvasonaplo.hu/konyvajanlok/), amelyik a különböző könyves blogokban írt bemutatókat gyűjti egy helyre, és ezzel leginkább a Miner könyves keresőjéhez hasonlít (http://konyvek.miner.hu/).
Szintén recenziókat gyűjt egy helyre az Online Book Club (http://okk.freeblog.hu/), amelyet a csatlakozott blogolók töltenek fel – többnyire saját webnaplóik tartalmával.
Nem tudni, mikor jön el a csak digitális formában terjesztett könyvek ideje, és ez mennyiben fogja megváltoztatni a könyvekkel kapcsolatos viszonyunkat, de vélhetően a Gutenberg-galaxis ma élő rajongói továbbviszik, továbbörökítik azt a szellemiséget, amely a mai világháló könyves kuckóit jellemzi. Az olvasáson túl érdemes könyvszerető emberekkel közösséget alkotni, ehhez pedig a legjobb kiindulási pontokat megadtuk.
Nagy Bence
::Nyomtatható változat::
|