Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 14
- Az Úr jelenléte az istenes versek nyíregyházi szavalóversenyén
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Az Úr jelenléte az istenes versek nyíregyházi szavalóversenyén
A virágvasárnapot megelőző hétvégén tartották meg – immár tizenhetedik alkalommal – a Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium dísztermében az egyházi középiskolák országos ökumenikus szavalóversenyét. Huszonegy diák szólaltatott meg egy-egy gyöngyszemet 16–17. századi magyar költők, illetve József Attila istenes versei közül.
A dísztermet megtöltő tanulóifjúság és az érdeklődő felnőttek lelki feltöltődését és hitbeli megerősödését egyaránt szolgálták a mély átéléssel és belső meggyőződéssel kimondott, több évszázados vagy csak több évtizedes szavak, melyek ma is élő igévé lényegültek a nagyhét küszöbén, mert az Úr érkezését, jelenlétét vagy hiányát hirdették édes anyanyelvünkön.
A művészet istenkeresés; ez a verseny a remény és az öröm ünnepe; a versmondás alázat; a kis örömökben is Isten szól: jövök! – ezek voltak a rendezvény fővédnöke, dr. Bánszki István, a gimnázium nyugalmazott igazgatója megnyitóbeszédének kulcsszavai.
Tóth Katalin iskolalelkész köszöntőjében hangsúlyozta: ez a szavalóverseny alternatív istentisztelet, ahol a versmondás igeszolgálattá nemesülhet.
A zsűri két tagja ez évben médiaszakember volt: Kósa Árpád, a Kölcsey TV ügyvezető igazgatója és Szabó Erika magyartanár, a Sunshine Rádió hírszerkesztője. A zsűri elnöke, Markovics Attila – Nyíregyháza Megyei Jogú Város Polgármesteri Hivatala oktatási, kulturális és sportirodájának osztályvezetője – kijelentette: „Nem magamutogatás a versmondás, hanem szolgálat a másik ember felé, hogy kapott képességeimmel örömet és szépséget nyújtsak. Kitárulkozó lélekkel kell megmutatnom embertársaimnak a bennem lévő tehetséget.”
Ez valósult meg a péntek délutáni elődöntő során, amelyen két fordulóban szavalta el választott költeményeit a tizennyolc leány és a három fiatalember. A zsűri vacsora után hozta nyilvánosságra a szombat délelőtti döntő tizenkét résztvevőjének nevét és a versek címét.
A szünetben kérdésemre Máté Zoltán igazgatóhelyettes elmondta, hogy ez a verseny kuriózum. Páratlan a maga nemében hazánkban, mert itt csak istenes versek közül lehet választani, melyeket az iskola tanárai nagy gondossággal válogatnak össze, és tesznek közzé a honlapon az aktuális évfordulók, jeles napok figyelembevételével.
Igazi különlegességekkel, gyöngyszemekkel ajándékozták meg a hallgatóságot a házigazdák. Tehetséges diákjaik mutattak be műsoraikból rövid ízelítőt, például az iskola színjátszó körének két léleképítő darabját is.
Az 1843-ban alapított könyvtár legféltettebb kincseit – közöttük a legrégibb, 1534-ben kiadott világföldrajzkönyvet – kamarakiállításon tekinthették meg a jelenlévők. A tízezer kötetes műemlék könyvtár állományából ezenkívül több régi, restaurált Bibliát, szakkönyvet is bemutatott Pinténé Kosina Judit könyvtáros, vetített képeken és kézbe is véve a bőrkötéses ritkaságokat.
A szombat délelőtti döntőn, ünnepélyes és méltóságteljes csöndben, szinte imádságként hangzott fel a tucatnyi istenes vers, közöttük a helyezettek által előadottak: Balassi Bálint: Segélj meg éngemet, én édes Istenem; Szenczi Molnár Albert: XC. zsoltár; Rimay János: Kiben kesereg a magyar nemzetnek romlásán és fogyásán; József Attila: Csöndes estéli zsoltár és a Tudod, hogy nincs bocsánat.
Tar Jánosné, az intézmény igazgatója záró értékelésében elmondta, hogy ez a verseny nagyon fontos tanulási alkalom is, mert e versek tanítanak, hogyan tudjunk kérni, fohászkodni, hálát adni s annál többet is mondani, mint: Istenem, segíts!
A zsűri elnöke a díjátadást így kezdte: „Úgy dolgozzál, mintha örökké élnél, és úgy imádkozz, mintha mindjárt meghalnál!” Majd azzal folytatta, hogy nem volt vita a tagok között abban, kiket válasszanak ki a legjobbaknak. A versenyzők érezték és értették a nehéz verseket, s szépen tudnak beszélni. A magyar nyelv ápolása mindennél fontosabb! A szavalóverseny elérte célját – állapította meg Markovics Attila, s zárásul Kodályt idézte: „Ha tehetség van bennem, műveljem azt ki!”
Íme, a nyertesek névsora. Első helyezett: Szabó Lilla (Református Általános Iskola és Gimnázium, Kisvárda), második helyezett: Kiss Máté (az Evangélikus Egyház Aszódi Petőfi Gimnáziuma és Kollégiuma), harmadik helyezett: Béres Liliána (Arany János Gimnázium, Nyíregyháza). A házigazdák közönségdíját Deme Adrienn nyerte el (Szent László Katolikus Szakközépiskola, Általános Iskola és Óvoda, Kisvárda), míg a város Krúdy bronz emlékérmét Tekenős Boglárka kapta (Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium). A helyi Bessenyei Társaság – melynek serlegén ez olvasható: „Műveltségért, magyarságért küzdjön minden nemzedék!” – tizenhárom versenyzőt könyvjutalomban részesített.
Zárszóként elhangzott a jövő évi felhívás is: ugyanitt találkozzanak az istenes verseket szerető diákok, hirdetve az Úr érkezését!
Garai András
::Nyomtatható változat::
|