Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 14
- Bölcs szív – 50 + meditáció és imádság
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Bölcs szív – 50 + meditáció és imádság
Keresik-e ma az emberek a meditációs irodalmat? Hiszen eluralkodni látszik minden műfajban az „amerikai stílus”: minden mozog, mindenki rohan, állandóan történik valami, mindenki mondja hangosan a magáét. Lehet az játékfilm vagy gyermekeknek való rajzfilm, regény, színdarab vagy alkalmi műsor – hiányzik az elgondolkodtató csend.
A kérdésre, mennyire van ma igény csendre, meditációra, már az is felelet, hogy egy sorozat ötödik kötetét tartjuk a kezünkben. Gratulálhatunk a szerkesztőnek és a kiadónak, hogy nem adták fel a reményt: igenis kell a csend, a spiritualitás.
Ahogyan az ötven év felettieknek külön készítményeket kínálnak vitaminokból és hasznos ásványi anyagokból, így kerülhet az idősebbek, a „szépkorúak” asztalára ez az összeállítás. Meditációk bibliai igék alapján, imádságok, versek és nagyszerű fényképek.
A sokasodó évek és a fogyatkozó erő az őszt idézik, és a korábbi évtizedekhez viszonyítva bőségesebben rendelkezésre álló időben felbukkannak ennek az életkornak a kérdései: öregedés, elmúlás, a körülöttünk szűkülő világ. A szerkesztés hatásos, jó érzékkel követik egymást a meditációk, az imádság és a képek. Elgondolkoztató egy-egy konkrét életsors – mint például Gréti nénié – üzenete a mai generációknak. Világirodalmi gyöngyszem a Prédikátor könyve 12. fejezetének az idős korról szóló költői leírása.
Még az a tény sem zavaró, hogy egy-egy téma, hangulat többször is előkerül, hiszen a könyv nem egyszeri, elejétől végéig való „kiolvasásra” íródott, hanem gyakori kézbe vételre és a szakaszok átgondolására. A Mozaikok című fejezet vagy az évfordulókon való elgondolkodás azokba a spirituális rejtélyekbe vezetnek, amelyekre sokszor sajnáltuk az időt eddig, de az évtizedek súlya alatt nem tudjuk őket elűzni magunktól.
Előkerülnek adósságaink, mulasztásaink, bűneink, és sokszor rájövünk: „Ezt kár volt mondanom.” A lelkészi szolgálatban töltött élet örömei és gondjai ugyanúgy helyet kapnak a könyvben, mint a „civil” életéi. Nagyszerű gondolat volt ünnepi perceink számára, szentestére, születésnapra, de betegségre és halálesetre szólóan is rövid elcsendesedési liturgiát közölni. Kár, hogy más élethelyzetek – például gyermek, unoka születése, keresztelő, esketés – kimaradtak.
Sok szó esik az egyéni élet problémáiról, ezzel szemben szinte kimarad a családban, ismerősök között, munkahelyen, közösségben adódó konfliktusok feltárása és azok kezelése. Ma az egyházakban, az ökumenében egyre többször a „gyógyító emlékezés” (healing of memories, heilendes Erinnern) módszerével nézünk szembe a korábbi egyháztörténeti események, a vallásháborúk vagy a mai felekezeti ellentétek tényeivel. Ez beleillene a könyv tematikájába.
Idősebb és fiatalabb szerzők csendes percekre, imádságra, életünk Isten előtti átgondolására hívnak mindnyájunkat: „Istenem, lassan megtanulom, hogy mindezek velem is megtörténhetnek. Adj türelmet önmagamhoz és másokhoz, hogy felkészüljek erre a változásra.”
Dr. Harmati Béla
::Nyomtatható változat::
|