Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 14
- Beszélgetés Vízy László építésszel
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Beszélgetés Vízy László építésszel
A Deák téri evangélikus gimnáziumban március 23-án nyílt kiállítás megnyitója után kértem beszélgetésre Vízy László építészt, nyugalmazott műemlék-felügyelőt. Ő „vezényelte le” ugyanis – mint a Budapest Fővárosi Tanács Végrehajtó Bizottsága Műszaki Osztályának építésze – az iskolaépület dísztermének felújítását huszonöt évvel ezelőtt. Úgy is mondhatnánk, számos érdekesség tudója, aki amúgy maga is evangélikus gyökerekkel rendelkezik.
– 1983-at írtunk, és a fővárosi V. kerületi tanács ötéves tervében szerepelt egy zeneiskola építése, amelynek elég nagy lett volna a költségvetése. Az összeg azonban nem állt teljes mértékben rendelkezésre, így azt az áthidaló megoldást javasoltam, hogy újítsuk fel inkább a dísztermét ennek az iskolának.
– Amely az 1948-as államosítás, illetve a leánygimnázium 1952-ben történt megszüntetése után általános iskolaként funkcionált 1992-ig, amikor is az egyház visszakapta az épületet. Rossz állapotban volt a díszterem?
– A megépítés óta többször is felújították, ezek következményeként azonban elveszítette díszítését és színeit; a falak szürkészöldre voltak festve, a márványnak nyoma sem volt. A padlót halszálkás parketta fedte. A falikarok lefelé álltak, ráadásul legalább ötféle burát számoltunk meg rajtuk. A terem közepén található pompás csillár is ugyanilyen szedett-vedett volt. Először új lámpatesteket akartunk venni, de dr. Farbaky Péter művészettörténész épülettörténeti tanulmánya kimutatta, hogy az épületben eredetileg gázfűtést és gázvilágítást használtak. Ez utóbbi csak úgy volt lehetséges, ha a lámpák gyertyaszerűen égtek, vagyis a világítótestek buráinak felfelé kellett állniuk. Nem tudtuk, hogyan néztek ki az eredeti burák, így Kiszely Katalin üvegművész újakat tervezett.
– Az állapotfelmérés után indulhatott meg a minden részletre kiterjedő, alapos felújítás.
– A romantikus stílusú márványterem műemléki tervezésére Schall József Ybl-díjas építészt kértem fel. Ő rajzolta meg a műemléki belsőt, illetve azokat a kiegészítő elemeket –mint például a díszparkettát –, amelyeket pótolni kellett. Ezek a tervek láthatók itt a most nyílt kiállítás keretében. Hadd tegyem hozzá azt is, hogy a Deák téri díszterem terveit a Képző- és Iparművészeti Lektorátus bírálta el. A megfelelő szakmai konzultáció után nemcsak hogy egyhangúlag jóváhagyták Schall József terveit, de a tizenhat lap eredetije mára múzeumi értékűvé vált.
– Említette, hogy a munka megkezdése idején is szürkészöld színűek voltak a falak.
– A felújítás alapkérdése volt, hogy milyen volt az eredeti belső színezés, és vajon miért hívták márványteremnek, ha márványnak a nyomát sem lehet látni. Miután befejezték az Operaház felújítását 1984 őszén, Szebeni Nándor építész és munkatársai lettek a díszterem felújításának kivitelezői. Előzetesen falkutatást végeztek, és három réteget visszabontva, a negyedik rétegben megtalálták az eredeti, márvány hatású festést. Stucco lustro a neve ennek a falfestési technikának, amely valójában matt viaszfestés. Az eredeti festést a jelentős hiányok és sérülések miatt csak a bejárati oldalfalon lehetett – egy részletében – bemutatni. A többi felületet ennek a mintájára újrafestették.
– Schall Józsefnek a díszteremről szóló műleírásában a következőket olvashatjuk: „ A 120 éves épület díszterme erősen elhasználódott. A sokszori átfestés, mázolás az asztalosmunka finom tagozatait és a díszítőmotívumok határozott kontúrjait átfedte, lepuhította. Sokat rontott a legutolsó mázolás, amikor az aranyozandó díszítéseknél a laparanyt bronzporral helyettesítették! A bronzpor megfeketedett, mai állapota csúnya! A terem mai állapotában a középzöld szín uralkodik. Sötét.” Ez a leírás már nem állja meg a helyét…
– A felújítás során szerettük volna helyreállítani a mennyezet és a karzat díszeinek, valamint a világítótesteknek az aranyozását, ha nem is teljesen, de legalább jelentős részben. Abban az időben azonban aranyat csak külön engedéllyel, deviza-, azaz konvertibilisvaluta-fedezettel lehetett beszerezni. Ilyen pénzügyi kerettel csak a főváros, illetve a megyék rendelkeztek. Dr. Czétényi Piroskának, a Budapesti Műemlék-felügyelőség vezetőjének közreműködésével kaptuk meg az arany füstlapokhoz szükséges devizát a fővárosi kontingens terhére egy elkülönített keretből.
Ha megnézzük a mennyezet alatt, a falakon körbefutó díszítősort, akkor láthatjuk, hogy a motívumban a Felvidékre jellemző piros és kék szín dominál arany kiegészítőkkel. Nem véletlenül, hiszen az épület tervezője, Gerster Károly kassai származású volt. A terem felújításánál ennek helyreállítására is törekedtünk.
A halszálkás parkettát is – amely ráadásul kétféle irányban volt letéve – szerettük volna a korabelihez hasonló mintájú padlózatra cserélni. Mivel nem maradt ránk az eredeti mintázat, Schall József egy felvidéki útján mintákat gyűjtött, ezek alapján tervezte meg a most is látható parkettát. Kétféle faanyagból készült: a sötétebb színű tölgyből, a világosabb árnyalatú kőrisfából.
– 1985 végén fejeződtek be a felújítási munkálatok, amelyek eredményeképpen azóta impozáns díszterembe léphetünk be.
– Amikor dr. Gerő László építész, műemlékes professzor belépett a megszépült terembe, elismerően, a maga szűkszavú módján csak annyit mondott: „Kell lenni olyan felújításnak, amely mintaként szolgál.” Hogy ez valóban így van-e, és hogy a renoválás kiállta-e huszonöt év próbáját, ítélje meg mindenki maga.
Boda Zsuzsa
::Nyomtatható változat::
|