Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 14
- Evangélikus népi iparművész Európa kulturális fővárosában
Evangélikusok
Meghívó egy mindössze két órán át látható kiállításra
Hozzászólás a cikkhez
Evangélikus népi iparművész Európa kulturális fővárosában
Mosonyi Éva idén 2010 maga „hímezte” tojással ünnepli a húsvétot
A húsvét ünnepéhez elválaszthatatlanul hozzátartozik a húsvéti tojás, amelynek díszítésére számtalan formát talált az ünnepre készülő ember: hímes tojás, írott tojás, patkolt tojás. Mi most – nem véletlenül – a pécsi evangélikus gyülekezet egyik aktív tagjától, a gyülekezet Luther-rózsa Alapítványának elnökétől kérdeztük, hogyan készül az ünnepre. Olvasóink talán még emlékeznek rá: tavaly a Mosonyi Éva népi iparművész keresztes motívumokkal díszített húsvéti tojáskollekciójáról készült felvétel volt az Evangélikus Élet ünnepi számának címlapfotója…
– Számomra nagyon fontos a húsvét ünnepe, de az ezt megelőző felkészülés, a böjt időszaka is. Sok teendővel, odafigyeléssel, elmélyüléssel teli. A Luther-rózsa Alapítvány elnökeként, munkatársaimmal együtt a rászorulókra is gondolunk. Hagyományosan szervezetten, a lelkészek személyes közreműködésével járulunk hozzá sonkával és utalvánnyal az ünnepi asztal kínálatához. Ugyanakkor, mint tojásíró, az éjszakai órák jelentős részében tojásfestéssel foglalkozom. Ez sosem fáraszt, inkább kikapcsol.
Számomra a tojás az élet, a feltámadás szimbóluma, mint ahogy sokan így gondolják szerte a világon. A húsvéti tojás piros színe Krisztus kiontott vérét is szimbolizálja. A húsvéti tojás nem csupán dísztárgy, hanem – mint táplálék – a hosszú böjt utáni fontos élelmiszer, a húsvéti „szentelmények” közé tartozik, a sonkával együtt. Az, hogy a tojás héja ünnepi díszbe öltözik, pirosra színezik és mintákkal díszítik, csak erősíti ezt. Minden mintának, de még az osztóköröknek is megvan a jelentőségük. A hívő asszonyok a tojásra a virágminták mellett vallási jeleket is írtak. Gyűjtőmunkám során sok szép keresztes motívumot ismertem meg. Egy erdélyi tojásminta még Krisztus sírját is megjeleníti, egy szép tulipános tojáson pedig felirat hirdeti: „Krisztus föltámadott, halleluja!”
– Hogyan kezdődött, kik voltak az első tanítómesterek?
– Családomban mindenki dolgos, ügyes kezű volt. Gyerekkoromban sok időt töltöttem anyai nagymamámmal, aki munkája mellett sokat kézimunkázott, kötött, és húsvét közeledtével saját kézzel készített gyönyörű hímes tojásaival ajándékozta meg az összes szomszédot, ismerőst. Így már napokkal húsvét előtt a viasz illata terjengett a konyhában, és velem, kis unokájával forgatta a piros festőlében a tojásokat. Másik tanítómesterem, Kungl Mihályné, Éva néni Kékesdről származott, onnan hozta magával a falu díszítménykincsét, amit óvodás koromtól én is írtam a tojásra. „Írtuk” – ezt a kifejezést használjuk ma is – az úgynevezett íróka segítségével, amit gicának nevezünk. Bár Éva néni már jó évtizede nincs köztünk, de még őrzöm az általa használt szerszámot, a szőlővessző végére tekert apró fémcsövecskét.
A technika nagyon egyszerű: a gicával forró méhviaszt viszünk fel a tojás felületére, majd a tojást növényekből nyert festőlevekkel festjük meg. A színezés hosszas kísérletezést jelent, melynek során sokszínű, változatos forma- és színvilág birtokába jutottam. Kimeríthetetlenek a lehetőségek, mindig van valami új, ami elvarázsol.
Húsvéti szokásként indult, de mára életem szerves részévé vált a tojásírás és minden ehhez kötődő ismeret, tevékenység. Nemcsak a böjti időszakban, hanem szinte folyamatosan, egész évben.
– Honnan származnak a tojásra kerülő minták?
– Először csak a nagymama mintáit rajzoltam. A búzavirágot, a gereblyét. Felnőtt fejjel fedeztem fel a minták gazdag tárházát. Személyes kapcsolatok révén kapott mintarajzok után publikációkból bővítettem ismereteimet, és múzeumokban kutattam újabb és újabb motívumok után. Ezek évről évre gyarapodtak. Először papírra rajzoltam őket, mint mindenki más. A tojás azonban valódi térbeli tárgy, ezért néhány éve a különböző mintákat papír helyett eleve üres tojáshéjakra kezdtem írni. 2007-ben, amikor még „csak” ezerötszáz darab volt belőle, magyar rekorddá nyilvánították, de mára már több mint kétezer darabból áll a gyűjteményem, és nincs közöttük két egyforma.
– Hol találkozhatunk alkotásaival?
– Tagja vagyok a Kaptár Egyesületnek, így évente több csoportos kiállításon láthatók alkotásaim szerte az országban. Törekszem arra, hogy önálló kiállításokon is bemutassam ezeket a törékeny varázslatokat. Szülővárosomban, Pécsett, ahol jelenleg is élek, már sokszor találkozhattak velük az érdeklődők: a néprajzi múzeumban, munkahelyem, a „nagyposta” előcsarnokában vagy legutóbb például a pécsi világörökségi helyszínen, a Cella Septichorában. Sok gyereket, felnőttet megismertettem már a hagyományos tojásdíszítési technikával is, így okkal remélhetem, hogy számos családban kerül az asztalra saját készítésű írott tojás.
2010-ben Pécs az egyik európai kulturális főváros. Ennek tiszteletére húsvéthétfőn 2010 darab – különböző mintájú – hímes tojást mutatok be a pécsi dóm előtt egy hatalmas szalmafészekben. Ezzel szeretnék tisztelegni az örökölt hagyomány előtt, és szeretném köszönteni a húsvétot. Szeretettel várom az Evangélikus Élet minden érdeklődő olvasóját is erre az eseményre.
S. A.
::Nyomtatható változat::
|