Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 14
- Új nap – új kegyelem
Napról napra
Hozzászólás a cikkhez
Új nap – új kegyelem
Vasárnap
Áldott a mi Urunk Jézus Krisztus Istene és Atyja, aki nagy irgalmából újjászült minket Jézus Krisztusnak a halottak közül való feltámadása által élő reménységre. 1Pt 1,3 (Zsolt 34,2; Mk 16,1–8; 1Kor 15,1–11; Jn 20,1–10) Krisztus feltámadt! Valóban feltámadt! Krisztus él, hitünk, reményünk él! Urunk, ezen a napon olyan fény ragyogja be a világot, amely minden szegletbe betűz, minden fagyos földet felhevít, minden szívet átmelegít. Széttört, beteg világ, beteg lelkek, halálos félelmek, fájó veszteségek, tört remények: nincs ereje halálnak, gonosznak rajtunk, emberek! Krisztus feltámadt, szava szól, ereje lüktetve áramlik szét tagjainkban. Hajtsunk térdet, fejet előtte, a győztes Úr előtt!
Hétfő
Hűséges az Úr, aki megerősít titeket, és megőriz a gonosztól. 2Thessz 3,3 (1Krón 29,12; Lk 24,13–35; 1Kor 15,12–20; Jn 20,11–18) Húsvét: indulás. Új élet, új kezdet. És ami a legcsodálatosabb: hogy nem egyedül kell ebben az új életben járnunk, hanem Krisztus az, aki előttünk megy. Nekünk csak annyi a dolgunk, hogy kövessük őt. Nem vagyunk elesettek, nem vagyunk egyedül, hanem vele együtt vagyunk. Mert hűséges, megerősít és megőriz. Ha rá figyelünk, és őt követjük, megújulásban lesz részünk. A feltámadott nyomában a távlatok kitágulnak. Örök életre van ablakunk. Nincs kötél, amely lekötöz, hiszen az Úr széjjeltépte. A Feltámadottat követve mi is frissen, üdén, fellelkesülten indulhatunk. Van hírünk, amit vinnünk kell!
Kedd
„Ha haragusztok is, ne vétkezzetek”: a nap ne menjen le a ti haragotokkal. Ef 4,26 (Péld 15,1; 1Kor 15,20–28; Jn 20,19–23) A haragvásból a vétek oly könnyen szárba szökken. Minden óra, minden perc drága ahhoz, hogy haragban, dühben teljék. S főleg: vétekben! Hányszor megfogalmazták már ezt a páli tanácsot személyiségépítő vagy pszichológiai könyvek. Engedjük el a haragot. Bocsássunk meg. Béküljünk meg. Megnyugvásunk, harmóniánk érdekében s a másik ember felé való nemes gesztussal kérjük/fogadjuk a bocsánatot. Nekünk, akik kegyelmet kaptunk, megbocsátást, hogyne kellene megbocsátanunk, bocsánatot kérnünk? Húsvét hetében mi lehetne számunkra aktuálisabb üzenet, mint ez?
Szerda
Lelkem köztetek marad! Ne féljetek! Hag 2,5 (Jn 16,7; 1Kor 15,35–49; Jn 20,24–31) Vannak családok, ahol az elhunyt kisgyermek emlékét úgy őrzik, hogy fotókkal van tele a lakás, a szobáját érintetlenül hagyják, játékaival, tárgyaival is próbálják őt „maguk között tartani”. Talán így könnyebb számukra? Mert az elengedésre még nem értek meg? Hiszen a földi elengedés, egyfajta magány, része sorsunknak. Csak egyvalaki nem hagy minket soha el. Isten számtalan ígéretet ad, hogy Lelke által velünk, köztünk marad. Haggeusnál így szól: mikor kijöttetek Egyiptomból, megígértem, lelkem köztetek marad. És Jézus János 14-ben mit ígér? Nem hagy minket árván, eljön hozzánk. Húsvét után máris pünkösd felé nézhetünk. A Szentlélek Isten Lelke legyen velünk, és vezessen, hogy sose legyünk magunkra hagyottak, árvák.
Csütörtök
Uram, miért állsz oly távol, miért rejtőzöl el a szükség idején? Zsolt 10,1 (Jn 11,32; 1Kor 15,50–57; Jn 21,1–14) A legsötétebb és leggyászosabb életszakasz bármikor rászakadhat az emberre. S gyengeségünkben azonnal összeomlunk, ha „Isten napfogyatkozását” (Pilinszky) éljük át, mint ennek a zsoltárnak az írója valamilyen nagy bajában. Sírunk, mert az igazság elrejtezik a szem elől. De az az Isten, aki a húsvét sírkövét is elhengerítette, maga felé hív, maga felé térít. Nem áll távol az Úr egyetlen hozzá kiáltótól sem.
Péntek
Mindennapi kenyerünket add meg nékünk ma. Mt 6,11 (Zsolt 104,27–28; 1Kor 5,6b–8; Jn 21,15–19) Lehet, hogy gazdasági válság kellett ahhoz, hogy a jólétben, pazarlásban élő világ megtanulja becsülni azt, amit korábban észre sem vett? A szűkebb-tágabb értelemben vett mindennapi kenyeret? Ma egyre többen inkább otthon, kemencében sütik meg az aznapra valót. S nem dobják ki a maradékot. Sőt odaadják a szomszédnak, aki esetleg rászorul, vagy egy ismeretlen szegény embernek. Milyen mély tanítás a Miatyánk ezen kérése! Add meg – vagyis mindent, ami alapvető az életben, fentről kapjunk. Nekünk – azaz ne csak nekem, hanem ha kérek, kérem azt másnak is, hiszen nem önzésre, hanem testvéri szeretetre kell törekednem. Ma – mert bízom az Istenben, aki holnap is megadja, ami kell. Tanuljuk meg hálával venni…
Szombat
Krisztus mondja: „Ha ti megtartjátok az én igémet, valóban tanítványaim vagytok; megismeritek az igazságot, és az igazság megszabadít titeket.” Jn 8,31–32 (Zsolt 119,45; 2Tim 2,8–13; Jn 21,20–25) „A megbocsátás öröme tette, hogy nemcsak szenvedései szűnését érezte hirtelen, de olyan lelki nyugalmat is, amilyet régebben sohasem tapasztalt. Ugyanaz, ami szenvedéseinek volt forrása, egyszer csak, úgy érezte, lelki öröm forrásává vált; ami megoldhatatlan volt, amikor elítélt, vádolt és gyűlölt, egyszerű lett és világos, amikor megbocsátott és szeretett.” Nagy erejű leírás ez Tolsztoj egyik főművéből. Egy ember felismeri, hogy a megbocsátás, az ige, az igazság felszabadít. Bár a mi életünk regényének lapjaira is ilyen sorok íródnának!
Kőháti Dóra
::Nyomtatható változat::
|