Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2010
- 14
- Magyar feltámadás?
Keresztény szemmel
Hozzászólás a cikkhez
Magyar feltámadás?
Sajátos böjt és húsvét az idei. Hosszú volt a tél. Egyes helyeken hónapokig is hó borította a tájat. Amikor már mindnyájan azt hittük, hogy enyhül az idő, még egy országos havazás lassította le az életet. Halálesetek, betegségek híre fájdította szívünket egyházon belül és kívül, és akkor még nem beszéltünk azokról a statisztikailag is érzékelhető társadalmi méretű betegségekről, melyekről a hírek szólnak, ám amelyek tüneteit ki-ki a saját környezetében is érzékelheti. Mintha az a bizonyos „rosszkedvünk tele” tartott volna ki a végsőkig, próbára téve természetet és technikát, emberi hangulatokat és közüzemeket. Csak Sándor, József és Benedek hozták zsákban a meleget, mostanra pedig már látványosan erőre kapott a tavasz, mintha a lemaradást igyekezne pótolni.
Különös az idei húsvét azért is, mert március idusán hivatalosan is elkezdődött a pártok választási kampánya. S ha a plakátok szövegeit olvassa az ember, akkor bizony nem tud – és persze nem is akar – elvonatkoztatni egy-egy mondat biblikus gyökerétől. A politikusi megszólalásokban gyakran köszönnek vissza a Szentírás szavai, olykor talán tudatosan, sokszor azonban nyilván azért, mert – ha tetszik, ha nem – bizonyos fordulatok a keresztény kultúra évszázadai során mélyen beivódtak a nyelvhasználatba. Kerülve az aktuális eseteket, emlékezzünk csak a Kádár-rendszer mottójává vált pártvezetői mondatra, mely szerint „aki nincs ellenünk, az velünk van”. Az első titkár szavainak és Márk evangéliumának egybeesése nyilván véletlen, a biblikus szóhasználatból eredő toposzok olykor blaszfém használata azonban tény. Talán nem is érdemes küzdeni ellenük, helyesebb, ha a szó vagy a biblikus fordulat eredeti jelentésére igyekszünk terelni a figyelmet, s akár meg is köszönhetjük a kéretlen „reklámot”.
Húsvétra készülődve, a választási kampány kellős közepén különösen aktuális egy másik ilyen szókapcsolat, a „magyar feltámadás”. Papp-Váry Elemérné Hitvallás című versének – már-már szállóigévé vált – kezdő és záró versszaka fejeződik be így: „Hiszek Magyarország feltámadásában.”
A trianoni békediktátumot követő évtizedekben ez a vers sokaknak adott erőt, biztatást a reménytelennek tűnő helyzetben, kilátásba helyezve a „magyar feltámadás”, azaz az elszakított országrészek visszacsatolásának lehetőségét. De jelentősebb költőink is éltek a feltámadás és a földi megújulás „áthallásával”.
„Húsvét, örök legenda, drága zálog” – írja Juhász Gyula 1919-ben, és a reményt a világ számára nem a régi húsvétok emlékében, hanem az „új feltámadásban” láttatja (Húsvétra). Babits Mihály 1916-ban békevágyát foglalja versbe (Húsvét előtt): „Aki halott, megbocsát, / ragyog az ég sátra. / Testvérek, ha túl leszünk, / sohse nézünk hátra!” – írja a húsvét minden régit elsöprő, megújító erejéről.
Ady Endre a magyar rögvalóságot állítja szembe a húsvét fényével (A fekete Húsvét), szinte igazolva ezzel a fátum áldozatává váló, rossz sorsát elkerülni nem tudó magyarságról szóló évszázados állításokat.
„Magyar feltámadás” – halljuk, olvassuk ma is, nyilván elsősorban nem a történelmi Magyarországgal, hanem sokkal inkább a választások nyomán várható politikai változásokkal kapcsolatban. A jelentősebb társadalmi, politikai átalakulások, mint amilyen a rendszerváltás is volt, a „történelem urának” közbeavatkozásával történtek, legalábbis a transzcendens elemet a világi gondolkodók jó része sem tudja kizárni a folyamatok elemzésekor. Helye van tehát az imádságnak az ország, a nemzet, a világ sorsáért, a benne élő emberek boldogulásáért.
Az is természetes, hogy ki-ki – ízlése szerint – több-kevesebb pátosszal tekint a magyar történelem egyes szakaszaira vagy tán az egész nemzeti sorsközösségre. Mégis, amikor manapság a magyar feltámadás kerül szóba, az az érzésem, hogy dolgaink politikai alakulását érdemtelenül hozzuk összefüggésbe a feltámadás misztériumával, keresztény hitünk alapjával. Az „örök legenda, drága zálog” kissé világias költői megfogalmazása maga a szent titok, több mint legenda, s persze sokkal több mint zálog. A nemzet sorsának jobbrafordulása pedig a gyakorlati ügyekben nem legendák, hanem az emberi jó kormányzás kérdése, amelyben az elmúlt években sajnos nem lehetett részünk.
Nem kétséges: a húsvét csodája, a megújulásba vetett hit és annak öröme nekünk, magyarországi evangélikusoknak különös bizalmat és erőt kell adjon ahhoz, hogy szűkebb és tágabb környezetünket megújíthassuk. A tudatos politikai választásra készülve pedig ne azt kérdezzük, hogy lesz-e magyar feltámadás, hanem hogy a feltámadás hogyan válhat minél többek számára közös élménnyé Magyarországon és szerte a Kárpát-medencében.
Prőhle Gergely
::Nyomtatható változat::
|