Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2011
- 04
- Biblia és menedzsment
A hét témája
Hozzászólás a cikkhez
Biblia és menedzsment
Különleges kezdeményezés a szerzőpáros, Tomka János és Bőgel György közgazdász szép küllemű kötete. A Nemzeti Tankönyvkiadó gondozásában megjelent, 335 oldalas mű borítóján az isztambuli Hagia Sophia-templom Krisztus Pantokrátor festménye látható, ugyanakkor modern számítógép is egy szemüveg társaságában.
Együtt látásra késztet a könyv. Világos elhatárolással tárgyalja a vezetés sajátos feladatkörét, különböző stílusait a mindennapi életben. Bibliai példákat vesz alapul, hogy bemutassa a szereplők vezetési módszerét. Például Mózesét, aki apósa, Jetró tanácsára a zsidó nép szellemi-lelki terelgetéséhez nem kevesebb mint ezer munkatársat választott ki, példát adva ezzel minden idők vezetőinek arra, hogy jó vezető csak az lehet, aki a munkát megosztja, delegálja, és a felelősséget is párosítja hozzá.
A bibliai alakok sorában megtaláljuk Nehémiást, a templomépítőt, a kapernaumi századost, Pilátust, a felelősséget vállalni nem merő, sodródó vezetőt, Józsefet, az idegen országból érkező különleges tehetséget és békességet teremtő személyiséget, Naamánt, a csúcsmenedzsert, Elizeust, a szakértőt, Barnabást és Sault együtt – és még folytathatnánk a sort. A könyvet azonban kézbe kell venni, és el kell olvasni.
A bibliai személyek szinte vezetői archetípusokként kínálnak lehetőséget arra, hogy a szerzőpáros bemutassa a jó és jól képzett vezető tulajdonságait, egy-egy helyzethez alkalmazkodni tudó, változni képes és különféle szituációk megítélésében a szakértelemre és emberismeretre egyszerre alapozó módszereit.
A különleges könyv megjelenésének kettős célja lehet. Az egyik az, hogy ha a vezetői munkakört betöltők – a vállalt feladatukra történő szakmai felkészülés közben – kézbe veszik, akarva-akaratlanul közelebb kerülhetnek a Bibliához.
Jóllehet a Szentírás szerzői nyilván nem vezetőtípusok bemutatása érdekében írtak Mózesről vagy Jézusról, de személyükön keresztül az olvasó arról is információt kap, mit akart rajtuk keresztül maga Isten elvégezni, megvalósítani.
A könyv megírásának másik célja a mai kor által a vezetőkkel szemben támasztott elvárások korszerű megfogalmazása, a zsákutcák vázolása. Sikeres kísérlet a kötet a felmerülő gondok humánus kezelésére, személyiségjegyek és gazdasági törvényszerűségek együttes alkalmazásának felismerésére.
A könyvhöz ajánlást írt dr. Bölcskei Gusztáv református püspök. Így vélekedik: „Az olvasónak örömteli csodálkozással kell és lehet újra felfedezni azt az igazságot, hogy a Biblia tényleg a meglepetések könyve. Nem idegenek tőle azok a helyzetek, amelyek vezetői felelősségről, irányításról, feladatmegosztásról vagy éppen válságkezelésről szólnak.”
E sorok írójának az a megbízatás adatott, hogy a könyv bibliaismereti leírásait lektori szempontok alapján átnézze. A kiadványt jó szívvel ajánlom minden egyházi és világi vezetői tisztet betöltő személynek, lelkészeknek és felügyelőknek, iskolaigazgatóknak és vállalkozásvezetőknek. Egyszóval: szinte mindenkinek.
D. Szebik Imre
::Nyomtatható változat::
|