Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2011 - 11 - Elhívatásunk és szolgálatunk közös

Elhívatásunk és szolgálatunk közös

Közös tanácskozást tartott a MEÖT és az Aliansz

A Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsának (MEÖT) operatív testülete (D. Szebik Imre, Tarr Zoltán, dr. Tarr Klára, dr. Mészáros Kálmán, Csernák István, Kalota József, dr. Bóna Zoltán) és a Magyar Evangéliumi Szövetség (Aliansz) elnöksége (dr. Szabó Dániel, dr. Mészáros Kálmán, Szeverényi János, Szuhánszky Gábor) február 28-án első ízben tartott közös megbeszélést közös elhívásukról és a közös szolgálat lehetőségéről.

A tanácskozáson részt vevők személye is bizonyította, hogy a közös szolgálat nemcsak szükséges és lehetséges, hanem több területen már meg is valósult: közülük többen mindkét testületnek tagjai. Az összefogást tükrözi ezenkívül a települési lelkipásztori körök széles körű együttműködése, az Október a reformáció hónapja elnevezésű rendezvénysorozat keretében zajló közös szolgálatok, a házasság hetének közös kezdeményezése és lebonyolítása, valamint a 2012-re tervezett Reménység fesztivál közös szervezése is. Ez utóbbin Franklin Graham – Billy Graham fia – lesz az igehirdető és a Billy Graham Evangélizációs Társaság az anyagi terhek nagyobbik felét hordozó társszervező.

Az eszmecsere megerősítette, hogy a már folyamatban lévő közös munka gazdagítására még számos konkrét lehetőség kínálkozik. Az ilyen tervek között említették a Balaton-NET-et, amely Aliansz-kezdeményezés, de a szervezők szívesen várják a MEÖT intézményes bekapcsolódását. A másik terv az ökumenikus tanács által kezdeményezett és népszerűsített elképzelés, nevezetesen az, hogy a mennybemenetel és pünkösd napja közötti időszak is nyerjen ökumenikus színezetet. Az elképzelés szerint intézmények és gyülekezetek ekkor – immáron nemcsak a januári kellemetlen, hanem a kora nyári sokkal kellemesebb időben is – ökumenikus istentiszteleteket, vigíliákat, családi napokat, kirándulásokat rendezhetnek. Az Aliansz elnöksége készséggel ajánlotta közreműködését ez utóbbi program bevezetéséhez, megvalósításához, népszerűsítéséhez. Ezzel a lépéssel az ökumené liturgikus szintjén is kifejeződik a két közösség Krisztusban való egysége, amelynek egyébként a januári imahét esetében még híjával vagyunk.

Mint ismeretes, a Magyarországi Egyházak Ökumenikus Tanácsát egyházak alkotják, a Magyar Evangéliumi Szövetség tagságát pedig az evangélium iránt elkötelezett hívek – a MEÖT tagegyházaiból és azokon kívül is. Ugyanakkor az ökumenikus tanács alapokmánya szerint a szervezet együttműködő partnereket is szívesen lát. E partnerségre – amely laza, ám a közös szolgálat szempontjából inspiratív és megerősítő együttműködés – hívta meg az ökumenikus tanács operatív testülete a Magyar Evangéliumi Alianszot mint egyesületet. A meghívást az Aliansz vezetői örömmel fogadták.

Dr. Bóna Zoltán

Kezdjük a böjtöt Lutherrel!
A nyelv megfékezése
Újra megelevenedtek a bábok
Kenyérosztás
Szolidaritásról Sárváron
Pi­lá­tus és Hét ima
Thomas Dahl vendégszolgálata
Ír­ják a di­ák­éle­tet
Elhívatásunk és szolgálatunk közös
Aliansz teológiai műhely
Morzsaszedés
Új fejezet a svéd–magyar evangélikus kapcsolatokban
Evangélikus egy­há­zi szemé­lyi­ség az Em­be­ri Mél­tó­ság Ta­ná­csá­ban
Kommunikáció, azaz „bekopogtatás”
Böjti önvizsgálat
Mesterségek és foglalkozások a Bibliában
A béka mindig béka marad
Nem kell tökéletesnek lenni!
Kiút a reménytelenségből
Lomtalanítás
A kezdők
Gyülekezettörténet latinul és tótul
Presbiteri csendesnap Győrött
Várandóshétvége
2017-re készülve szorosabb protestáns együttműködés volna kívánatos
Gartai István emlékezete
Százhúsz éve hunyt el Ballagi Mór
Egy hosszú elnyomás története
Semper reformanda
A Pákh család a forradalom és szabadságharc szolgálatában
Jegyzetlapok
Száz esztendő „szeletei” könyvben és kiállításon
Bűnbánattal forduljunk a kereszt titkai felé!
Oratio ˝cumenica
Bíbic
Ételkereső
Kedves Gyerekek!