Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2011 - 11 - Heti útravaló

„Azért jelent meg az Isten Fia, hogy az ördög munkáit lerontsa.” (1Jn 3,8b)

Böjt első hetében az Útmutató reggeli és heti igéi a sátán legyőzőjét állítják elénk erőforrásként; mert „Jézus is megkísértetett és szenvedett, ezért segíthet azokon, akik megkísértetnek” (Zsid 2,18; LK). Krisztus halálra adta magát értünk, hogy el ne vesszünk bűneinkben, hanem a belé vetett élő hit által elnyerjük az örök életet. Az ember ősbűne, hogy olyanná akar lenni, mint az Isten (lásd 1Móz 3,5). Urunk megkísértésének történetében az ördög három csábító, hazug mondata („ha”) s Jézus három, Ószövetséget idéző igéje („meg van írva”) áll. „Nemcsak a testi kenyérrel él az ember, de Istennek minden igéjével.” (GyLK 729) Nekünk sem kell Istent provokálnunk, sem a sátánt imádnunk, se vele szóba állnunk! „…mert meg van írva: Az Urat, a te Istenedet imádd, és csak neki szolgálj!” (Mt 4,10; lásd 1Jn 2,16.17) Mi is „járuljunk tehát bizalommal a kegyelem trónusához, hogy irgalmat nyerjünk, és kegyelmet találjunk, amikor segítségre van szükségünk” (Zsid 4,16). „Nem félek hát a kísértéstől, hiszen arra való az, hogy a hitem megerősödjék, és a felebarátom pedig az én megkísértetésemben és győzelmemben vigasztaló példát lásson” – bátorít Luther. Számára (is) az ördög személyes és élő szellemi hatalom, akivel haláláig viaskodik. János szerint „erről ismerhetők meg az Isten gyermekei és az ördög gyermekei: aki nem cselekszi az igazságot, nem az Istentől van, és az sem, aki nem szereti a testvérét” (1Jn 3,10). Jól ismerjük a kegyes Jób történetét: a sátán rágalmazza az Úr előtt, de ő a bajban is istenfélő marad. Minden gazdagsága, gyermeke elpusztul, mégis ezt tudja mondani: „Az Úr adta, az Úr vette el. Áldott legyen az Úr neve! Még ebben a helyzetben sem vétkezett Jób.” (Jób 1,21–22) Kiállta a hit próbáját; rá és ránk is áll Pál tanítása: „Isten pedig hűséges, és nem hagy titeket erőtökön felül kísérteni; sőt a kísértéssel együtt el fogja készíteni a szabadulás útját is, hogy el bírjátok azt viselni.” (1Kor 10,13) Ő megígérte: „Segítségül hív engem, ezért meghallgatom őt…” (Zsolt 91,15; Károli-fordítás) Ez Jakab három böjti tanácsa: „Engedelmeskedjetek azért az Istennek, de álljatok ellen az ördögnek, és elfut tőletek. Közeledjetek az Istenhez, és ő közeledni fog hozzátok. (…) Alázzátok meg magatokat az Úr előtt, és ő felmagasztal titeket.” (Jak 4,7–8.10) Jézus élete, halála, feltámadása főpapi istentisztelet volt embertestvéreiért: „…irgalmas és hű főpap legyen az Isten előtti szolgálatban, hogy engesztelést szerezzen a nép bűneiért.” (Zsid 2,17) János láthatta, hogy Jézus Krisztus ezeréves földi uralma kezdetén egy angyal megragadja a sárkányt, az ősi kígyót, és megkötözi ezer esztendőre (lásd Jel 20,2). Aki kétszer születik e földön (testileg és a Lélek által újonnan), az csak egyszer hal meg! „Boldog és szent az, akinek része van az első feltámadásban: ezeken nincs hatalma a második halálnak.” (Jel 20,6) És ha már e földön „az élet nékem Krisztus, / A halál nyereség. / Ez az én reménységem: / Kezdetté lesz a vég.” (EÉ 504,1)

Garai András

Kezdjük a böjtöt Lutherrel!
A nyelv megfékezése
Újra megelevenedtek a bábok
Kenyérosztás
Szolidaritásról Sárváron
Pi­lá­tus és Hét ima
Thomas Dahl vendégszolgálata
Ír­ják a di­ák­éle­tet
Elhívatásunk és szolgálatunk közös
Aliansz teológiai műhely
Morzsaszedés
Új fejezet a svéd–magyar evangélikus kapcsolatokban
Evangélikus egy­há­zi szemé­lyi­ség az Em­be­ri Mél­tó­ság Ta­ná­csá­ban
Kommunikáció, azaz „bekopogtatás”
Böjti önvizsgálat
Mesterségek és foglalkozások a Bibliában
A béka mindig béka marad
Nem kell tökéletesnek lenni!
Kiút a reménytelenségből
Lomtalanítás
A kezdők
Gyülekezettörténet latinul és tótul
Presbiteri csendesnap Győrött
Várandóshétvége
2017-re készülve szorosabb protestáns együttműködés volna kívánatos
Gartai István emlékezete
Százhúsz éve hunyt el Ballagi Mór
Egy hosszú elnyomás története
Semper reformanda
A Pákh család a forradalom és szabadságharc szolgálatában
Jegyzetlapok
Száz esztendő „szeletei” könyvben és kiállításon
Bűnbánattal forduljunk a kereszt titkai felé!
Oratio ˝cumenica
Bíbic
Ételkereső
Kedves Gyerekek!