Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2011 - 11 - Böjt himnusza

Cantate

Böjt himnusza

Invocavit: „Segítségül hív, és én meghallgatom – így szól az Úr –, vele leszek nyomorúságában, kiszabadítom és megdicsőítem.” (lásd Zsolt 91,15; LK)

Kiáltunk, és Isten meghallgat, kiszabadít a nyomorúságból. A zsoltároshoz hasonlóan tanít imádkozni minket Johann Agricola, Luther reformátortársa és egyik utolsó vitapartnere. Ők ketten a wittenbergi egyetem falai között küzdöttek Isten előtt megállva, böjtölve a hit tisztaságáért.

Szombathelyi gyülekezetünk nagyon szereti ezt az éneket, első versét gyakran énekeljük az istentiszteleten az egyetemes könyörgés bevezetéseként. A prédikációra fennhangon hitvallással válaszoló gyülekezet Krisztushoz kiált énekszóval: Jézus Krisztushoz, aki a mi egyetlen közbenjárónk Istennél, akinek a nevére a Szentlélek felerősíti kéréseink hangját. A könyörgések végén az egész gyülekezet kiált: Urunk, hallgass meg minket! Segítséget kérünk életünkhöz és szolgálatunkhoz a világban. Segítséget kérünk a ránk bízottaknak, akiknek imádságát felkaroljuk, vagy helyettük mondjuk el.

Agricola éneke a mai vasárnapon az istentisztelet himnuszává nemesülhet. Sőt a böjt himnuszának is nevezhetjük, hisz megadja az alaphangot a böjtölésre való felhíváshoz: Forduljatok Istenhez, kiáltsatok Jézushoz, és ne engedjétek, hogy a kísértő eltérítsen titeket a kegyelemtől! A sötétség ne borítsa el a világosságot!

Együtt kiálthatunk Istenhez ezzel az énekkel, nehogy erőt vegyen rajtunk és egyházunkon a kétségbeesés, amely bátortalanná és bénulttá tesz. Zengje ajkunk, hogy az igaz hitet kívánjuk: a sok zavaros tanítás, szokás és erkölcsi zűrzavar ne homályosítsa el értelmünket!

Reménység nélkül sem élhetünk. Az igaz reménység megmentő hálóként feszül a halál sötét mélysége fölött. Böjt lelkigyakorlatán újra és újra szembesülünk a bűn hatalmával és Isten megváltó kegyelmével. A kereszt a szeretet jele, amelyet, testvéreim, ne legyetek restek magatokra vetni! Gondoljuk végig, a mozdulat mögött mi rejlik: a megfeszített és feltámadott Krisztusról való tanúságtétel! Ő megváltott engem, és én hozzá tartozom; Jézustól kapom az erőt ahhoz, hogy tudjak „megbocsátani másnak”.

Böjtben egyél kevesebbet, ne mulass, ne lógj órákon át a neten, és tarts magad körül több csendet! Ezek nem formaságok, hanem céljuk, hogy Isten igéje egyre inkább eledelünkké legyen. Isten igéje szent táplálékunk, amely az úrvacsorában átélhetően ad szabadságot és csendes, de annál intenzívebb böjti örömöt.

„Tudom, nem hagysz elvesznem.” Ez nem szerzett tudás, hanem kiböjtölt tapasztalata hitünknek. Böjt, kiáltás, megtartatás. „Úr Jézus, segíts engem!” Ámen.

G. Labossa György

Kezdjük a böjtöt Lutherrel!
A nyelv megfékezése
Újra megelevenedtek a bábok
Kenyérosztás
Szolidaritásról Sárváron
Pi­lá­tus és Hét ima
Thomas Dahl vendégszolgálata
Ír­ják a di­ák­éle­tet
Elhívatásunk és szolgálatunk közös
Aliansz teológiai műhely
Morzsaszedés
Új fejezet a svéd–magyar evangélikus kapcsolatokban
Evangélikus egy­há­zi szemé­lyi­ség az Em­be­ri Mél­tó­ság Ta­ná­csá­ban
Kommunikáció, azaz „bekopogtatás”
Böjti önvizsgálat
Mesterségek és foglalkozások a Bibliában
A béka mindig béka marad
Nem kell tökéletesnek lenni!
Kiút a reménytelenségből
Lomtalanítás
A kezdők
Gyülekezettörténet latinul és tótul
Presbiteri csendesnap Győrött
Várandóshétvége
2017-re készülve szorosabb protestáns együttműködés volna kívánatos
Gartai István emlékezete
Százhúsz éve hunyt el Ballagi Mór
Egy hosszú elnyomás története
Semper reformanda
A Pákh család a forradalom és szabadságharc szolgálatában
Jegyzetlapok
Száz esztendő „szeletei” könyvben és kiállításon
Bűnbánattal forduljunk a kereszt titkai felé!
Oratio ˝cumenica
Bíbic
Ételkereső
Kedves Gyerekek!