Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 06
- Ha cselekszünk a holnapért, csak akkor várhatunk tőle valamit
Evangélikusok
Hozzászólás a cikkhez
Ha cselekszünk a holnapért, csak akkor várhatunk tőle valamit
„Sartoris Alumneum” – akár műveltségi vetélkedő kérdése is lehetne, hogy mit jelent e két szó. Egyházunk Nyugati (Dunántúli) Egyházkerületének egyik – társult gyülekezetekből álló – egyházközségében pedig az a kérdés, miként tudják megvalósítani. Sztrókay Attila társgyülekezeti felügyelő alábbi írásában – miután röviden bemutatja közösségük múltját és jelenét – az egyházközség nagy tervébe avatja be olvasóinkat.
Ha minden nemzedék teljesíti a küldetését, akkor a nemzet megmarad. Ha a hívek minden nemzedéke teljesítené a küldetését, és azon a jó Isten áldása van, akkor az egyház megmarad. Tudják ezt a Nemescsóhoz és társegyházaihoz tartozó hívek és lelkipásztoraik is, hiszen gyülekezeteik közel ötszáz éves történelme során őseik mindig tudták, mi a feladatuk.
Gyülekezeteink 1550 táján alakultak. Acsád, Meszlen, Nemescsó és Kőszegdoroszló 1681-ig önálló gyülekezetként élt. 1681-től 1784-ig az artikuláris időkben együtt, majd 1784-től 1982-ig külön élték életüket. 1982-től napjainkig gyülekezetünk Nemescsó–Meszlen–Acsád–Kőszegdoroszlói Társult Evangélikus Egyházközségként működik.
Hatszázötven fős kis közösség vagyunk. Négy templomunk van, mindegyik helyen gyülekezeti házzal, de hitünkben és egyházunkhoz való ragaszkodásukban nem vagyunk kisebbek, mint a nagy gyülekezetek. Acsádon vendégházat tartunk fenn, Meszlenben százhúsz-száznegyven fő részére tizenöt éve nyári táborokat szervezünk a parókián. Nemescsóban, a gyülekezeti házban működik a lelkészi hivatal, az e-Magyarország-pont, valamint gyülekezeti múzeumunk. Itt vannak az énekkari próbák, és itt zajlik a gyülekezet alapítványának fenntartásában működő művészeti iskolánk tanulói részére a zeneoktatás. Kőszegdoroszlón 2008 novemberében szentelték fel az új gyülekezeti házat, a felújított orgonát és a templomot. Ennek a tizennyolcmillió forintos összköltségvetéséből a százhuszonkilenc gyülekezeti tag ötmillió forint értékű munkát végzett el.
Híveink magukénak érzik a gyülekezetet, a hatezer-ötszáz forintos egyházfenntartói járulékot kilencvenöt százalékban megfizetik. Lelkészeinket megbecsüljük, és ők is tesznek a rájuk bízott közösségért, ifjúságért. Gyülekezetünkből két hallgató tanul a teológián.
2005-ben megalapítottuk – a Sartoris Alapítvány fenntartásában – az Ács Mihály Alapfokú Művészetoktatási Intézményt. Az iskola gyülekezeteinken túl, a Vasi Egyházmegye egy kis szegletében négyszáznyolcvannyolc hallgatóval és tizenhat tanárral működik. Olyan gyerekeket oktatunk – elsősorban evangélikus falvakban és intézményekben –, akiknek nagy része soha nem tudott volna zenét tanulni, holott nagyon tehetséges.
Tudjuk, hogy ha úgy teszünk a holnapért, hogy példát veszünk a múltból, akkor lesz jövője gyülekezetünknek, egyházunknak. Ezért 2005-ben létrehoztuk a Sartoris Alapítványt. Sartoris (Szabó) János az artikuláris gyülekezet lelkésze volt a 18. század közepén. Ő alapította az első protestáns alumneumot Magyarországon. (Az alumneum – „tápintézet” – bentlakásos iskola, amely díjmentesen vagy csekély térítés ellenében nyújt teljes ellátást és oktatást. – A szerk.) Az ő szellemi örökségéből kiindulva kezdtük kidolgozni egy árvaház és leányanyaotthon (családok átmeneti otthona), a Sartoris Alumneum megvalósításának terveit lelkészeink vezetésével, kapcsolatok keresésével.
Pénz nélkül, de erős elszántsággal és hittel tették magukévá híveink e nemes tervet. Asszonyaink megalakították a Tű-kört. Csodálatos kézimunkákat, hímzéseket készítettek, angyalkákat horgoltak, a férfiak faragtak, kegytárgyakat fontak vesszőből, művészeti iskolánk tanárai, diákjai kerámiatárgyakat készítettek; ezek Ausztriában és Svájcban találtak vásárlókra. Mindenki a maga módján akart hozzátenni egy-egy „Alumneum-téglát” az épületekhez.
- júniusában Ausztriában, a Gusztáv Adolf-napon kaptunk egy standot, ahol az elkészített munkákat értékesíthettük, és az elkészült terveket bemutathattuk. A bevételekből telket vásároltunk. Ezt a Nemescsói Önkormányzat kiegészítette egy négyezer négyzetméteres önkormányzati telekkel, így már 1,2 hektáros terület van a tulajdonunkban.
Közben elkészítettük az alumneum terveit, elvégeztettük a talajmechanikai vizsgálatokat. A technikai oldalon mintegy harminc-negyven milliós értékű önrészt tudunk felmutatni egy esetleges megvalósítási pályázathoz.
Tudjuk, ha gyermeket akarunk nevelni, ahhoz iskola kell. A tervezett intézmény lakóinak biztosítani tudjuk az óvodai nevelést, az általános iskolai oktatást Nemescsóban, illetve a szombathelyi Reményik Sándor Evangélikus Általános Iskolában. Az alumneumban élő fiatalok szakképzését a Kőszegi Evangélikus Mezőgazdasági, Kereskedelmi és Informatikai Szakközépiskola és Kollégium végezhetné.
Nagykorúságukig fel tudjuk nevelni a gyerekeket evangélikus, keresztény közegben. Ha a Sartoris-számadást nézzük: amikor a konvent a növendékeket alkalmasnak találta az önálló létre, akkor valami kevés pénzzel és ajánlólevéllel Zala, Liptó, Gömör, Békés megyébe küldte őket. Mi ezt a fajta gondoskodást szeretnénk megvalósítani úgy, hogy – az önkormányzatokkal egyeztetve – az alumneumból kirepülőket „letelepítjük” a falvainkban lévő üres házakba, vagy telkeket vásárolnánk számukra gyülekezeteink településein. Fontos küldetés ez azért, hogy ki ne pusztuljunk, ki ne pusztuljanak falvaink.
Tisztában vagyunk azzal, hogy csak akkor tudjuk megvalósítani ezt a szép tervet, ha a jó Isten áldása van rajta. Törekvéseinket egyházkerületünk püspöke, Ittzés János is támogatja. Országos felügyelőnk, Prőhle Gergely tiszteletre méltónak és támogatásra alkalmasnak tartja. Miután tudjuk, hogy az országos iroda igazgatója, Kákay István minden életképes kezdeményezéssel azonosul, szeretnénk megnyerni egyházunk, lelkipásztoraink, világi tagjaink imádságos szeretetét és támogatását is.
A körülöttünk lévő világ néha elbizonytalanít bennünket, de mindig kapunk erőt az Úristentől a küldetés teljesítésére, gyülekezeteink és egyházunk épülésére – Isten dicsőségére.
Ha teszünk a holnapért, csak akkor várhatunk tőle valamit!
::Nyomtatható változat::
|