Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 06
- Budapest ostroma
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Budapest ostroma
A második világháború egyik legvéresebb csatája
Vannak olyan pillanatok, melyeket sosem szabad elfelejteni. Ilyen Budapest ostroma is, amely a második világháború egyik legvéresebb csatája, háztól házig tartó öldöklés volt. Ehhez csak a százhuszonöt napig tartó sztálingrádi ütközet mérhető. Ám míg a szovjet városból idejekorán kitelepítették a lakosság nagyobbik részét, addig a mi térségünkben a harcok több mint egymillió civil „feje felett” zajlottak.
A magyar fővárosban és a környékbeli településeken zajló küzdelem szörnyűségeit jól mutatja Wilhelm Schöningnek, a 66. német páncélgránátos ezred parancsnokának a visszaemlékezése, aki az ostrom során átélteket tekintette a háború legszörnyűbb „élményének”. Pedig ő 1939-től kezdve egészen a német fegyverletételig végigharcolta az egész világháborút! Helmut Wolff alezredes, a Bundeswehr későbbi tábornoka pedig nem sokkal a halála előtt ezt mondta: „Míg élek, vad álmokat okoz” Budapest ostroma.
Pedig akár el is kerülhettük volna. A nyilas vezetés 1944. november elején, tehát már az október 29-én megindult első orosz támadás után megkezdte ugyan a kormányszervek kitelepítését a nyugat-magyarországi úgynevezett gyepűszállásokra, Szálasi Ferenc nemzetvezető azonban ekkor még azt mondta: „Budapest tartását csak abból a szempontból tartanám szükségesnek, ha erről a területről offenzív hadműveletek fognak kiindulni. Ha ezt nem akarják, akkor Budapest kiürítését feltétlen végre kell hajtani…” Más szóval: nem vetette el azt a gondolatot, hogy Budapest – Rómához hasonlóan – nyílt város legyen, amelyet elkerülnek a harcok.
A nyílt várossá nyilvánítást a katolikus és a református egyház vezetői is szorgalmazták. Ennek érdekében Serédy Jusztinián hercegprímás és Ravasz László református püspök október 30-án közös levelet írt Szálasinak. Két héttel később pedig Mindszenty József veszprémi, báró Apor Vilmos győri, Shvoy Lajos székesfehérvári püspök és Kelemen Krizosztom pannonhalmi főapát szólította fel a kormányt, hogy ne csak Budapestet, hanem a Dunántúlt is harc nélkül adja fel. A német hadvezetés azonban másként döntött, és ez megpecsételte a főváros sorsát.
A Duna vonalát nemcsak azért akarták tartani, mert amíg ott lekötik a Vörös Hadsereg erőit, addig a Wermacht ki tud vonulni a Balkánról, hanem azért is, mert szükségük volt a zalai kőolajra. Budapestet ráadásul Bécs, a mögöttes Dunántúlt pedig a birodalom határán kiépített alpesi erőd külső védelmi vonalának tartották. Heinz Guderian vezérezredes, a német szárazföldi haderő főnöke ezért 1944. szeptember 22-én elrendelte, hogy az Északi-középhegység déli lankáin építsék ki a Karola-vonalat, a Dráva, a Balaton és a Velencei-tó között pedig a Margit-vonalat. E két védműrendszert a pesti oldalon, a főváros határa előtt kiépített Attila-vonal kötötte össze. Hitler úgy gondolta, hogy a Wermacht erre az egységes védműrendszerre támaszkodva 1945 tavaszán sikeres ellentámadást tud végrehajtani, ezért 1944. november 23-án, vagyis három héttel azután, hogy a Vörös Hadsereg hazánk fővárosát Vecsés irányából megtámadta, erőddé nyilvánította Budapestet.
Hitler úgy tervezte, hogy az 1945 tavaszára tervezett német ellenlökés megváltoztatja a háború menetét. Edmund Veesenmayer német nagykövet ezt mondta: „Nem törődünk vele, ha Budapest tízszer is elpusztul, ha ezzel Bécset védeni tudjuk.” A kocka tehát el volt vetve: Szálasi december 10-én Friessner vezérezredesnek kijelentette, „a nagy európai gondolat jegyében” kész Budapest nyílt várossá nyilvánításától elállni, és erődként való felhasználását többé nem ellenzi.
Pedig Sztálin eleinte nem gondolt ostromra. A kiugrási kísérlet kudarcáig semmi esetre sem. Október 24-én döntött úgy, hogy Budapestet erővel veszi be. Malinovszkij marsallnak október 28-án adta ki a támadási parancsot, a győzelem dátumát pedig úgy határozta meg, hogy november 7-én már díszszemlét lehessen tartani a magyar fővárosban. Így vette kezdetét a száznyolc napos ostrom, amely a szovjet hadsereg magyarországi összveszteségének felét okozta. Összehasonlításként: Berlin két hét alatt elesett, de a legkitartóbbnak nevezhető breslaui német helyőrség is „csak” nyolcvankét napig tudott ellenállni a Vörös Hadseregnek.
Pestet ugyanis a mélységben jól megerősített, valójában három egymás mögött húzódó s a fővárost keletről teljes félkörben körbevevő rendszer, az Attila-vonal védte, amelyet a városban még további hat, egymás mögött futó és teljes félkört leíró belső védmű egészített ki. Az Attila-vonal legkülső öve Alsógödnél vált el a Dunától, majd Csomád, Veresegyház, Isaszeg, Maglód, Vecsés és Gyál érintésével Dunaharasztinál jutott ki hozzá újra. A középső védőöv Dunakeszi, Mogyoród, Kerepes, Pécel, Ferihegy, Pestszentimre, Soroksár térségében húzódott. A belsőt Újpest, Kőbánya és Kispest peremén építették ki. Mindezt pedig Budapest területén kialakított hat további védvonal, úgynevezett reteszállás egészítette ki.
A Vörös Hadsereg Sztálin parancsának megfelelően Kecskemét irányából 1944. október 29-én lendült támadásba, mégpedig egy meglehetősen széles, kilencvenöt kilométeres arcvonalon. A 23. magyar tartalékhadosztály nem bírta a nyomást, a támadó ékek aznap estig nyolc-tíz kilométeres mélységben hatoltak be a védelembe. Az Alpár–Kiskunfélegyháza közötti áttörés megállítása érdekében hiába vetette be a honvédség a 2., másnap hajnalban pedig a 4. gépesített hadtestet, a 3. magyar hadsereg arcvonala gyakorlatilag összeomlott.
November 2-án a szovjet csapatok Monor térségében elérték az Attila-vonal külső védőövét. A jól megerősített magyar és német állások azonban megállították a támadást. Az Attila-vonal védelmére bevetett erők, így a 10. magyar gyalog- és az 1. huszárhadosztály részei, Billnitzer honvéd vezérőrnagy rohamtüzér- és Kozma ezredes légvédelmi tüzér csoportja, valamint a 8. és 22. SS-lovashadosztály részei, továbbá a magyar és német riadó-, karhatalmi és őrzászlóaljak a 3. magyar hadsereg többi, visszahátráló alakulataival együtt meg tudták állítani a támadókat.
Sztálin eredeti elképzelése, hogy Budapestet a Kecskemét irányából végrehajtott frontális támadással úgymond „menetből” foglalja el, kudarcot vallott. Éppen ezért november 4-én új parancsot adott. Eszerint a magyar fővárost északról és délről be kell keríteni, majd a katlanba rekedt védőket a minden irányból megindított nagy erejű támadással kell legyőzni. Sztálin a seregeit az új elképzelésnek megfelelően átrendezte, és gigászi haderőt, két ukrán frontot is hadba vetett, amelyet az 1. román hadsereg egészített ki. Ez utóbbi 7. hadteste a Pécel és Isaszeg közötti területet szállta meg.
Az Attila-vonalon a harcok a november eleji támadást követően sosem szüneteltek, de erről a területről a védők szívós ellenállása miatt hadműveleti mélységű offenzíva december végéig nem érte Budapestet. A pesti hídfőt északon a szovjet 7. gárdahadsereg és a 30. lövészhadtest, valamint a román 1. hadsereg, délen a szovjet 46. hadsereg, majd annak dunai átkelése után a 18. lövészhadtest támadta. Pestnek a – Vecsés központtal kialakított – keleti védelmi vonalát a szovjet 7. gárdahadsereg és a 6. gárdaharckocsi-hadsereg, valamint a 7. román hadtest támadta.
Malinovszkij marsall november 18-án parancsba adta, hogy Pestet egészen a Duna vonaláig legkésőbb 23-áig el kell foglalni. Másodszor is csalatkoznia kellett. A mélységben tagolt Attila-vonal, valamint a mögötte felállított további védművek erejét mutatja, hogy Pestet csak 1945. január 18-án tudták a Vörös Hadsereg katonái elfoglalni. Buda egy hónappal később esett el, a harcok ott február 13-áig elhúzódtak.
Amúgy a fővárosi lakosságot meglepetésként érte a bekerítés. November eleje óta megszokta a közeli ágyúzást. Paradox módon még örült is a front közelségének, mivel az angolszász stratégiai légierő felhagyott a főváros bombázásával. A lakosság kitelepítéséről december folyamán már egyre kevesebb szó esett. Eleinte a nyilas vezetés tervezte ezt, de szállítókapacitás hiányában egyre csak halasztották. Végül elálltak tőle, egyrészt az emberek félrevezető megnyugtatásáért, másrészt azért, mert a szovjet csapatok előrehaladása egyre reménytelenebbé tette a végrehajtást.
December 24-én délelőtt, amikor a gyűrű már majdnem bezárult, a budapestiek karácsonyi bevásárlásaikat intézték. Az emberek az óvóhelyekre csak január elejétől húzódtak le, mikor a Vörös Hadsereg áttörte az Attila-vonalat, és a harcok már Pest lakóházai között dúltak.
Gigászi erők csaptak össze a főváros körül. Ha a két hadviselő fél erejét nemcsak az ostromra, tehát a „belső gyűrűre” szűkítjük le, hanem a három felmentési kísérletet, valamint az annak elhárítására hivatott „külső gyűrűben” állomásozó seregek létszámát is figyelembe vesszük, akkor nyugodtan mondhatjuk, hogy a világháború egyik legszörnyűbb ütközetében jóval több mint félmillió ember öldökölte egymást. A pontos szám nem ismert, az azonban tény, hogy a harcokban szovjet oldalon nyolcvanezren estek el, a sebesültek száma pedig meghaladta a kétszáznegyvenezret. A német–magyar katonai veszteség is elérte a százezret. De hogy még egy számadatot mondjak: az Attila-vonalban az ostrom első hónapjában 642 szovjet harckocsit és rohamlöveget lőtt ki a védelem.
Amikor elcsendesült a puskaropogás, egy kiégett, elpusztult város maradt a korábbi helyén.
Jezsó Ákos
::Nyomtatható változat::
|