Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 06
- Régi és új utak az ökumenében
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Régi és új utak az ökumenében
XXIII. János pápa ötven évvel ezelőtt jelentette be a II. vatikáni zsinat összehívását
Az ezékieli prófécia (Ez 37,15–24) a szétválasztott összetartozók isteni egybeszerkesztéséről sokak számára lett valós élménnyé január első vagy/és harmadik hetének ökumenikus istentiszteletein. Mások számára a Krisztushoz tartozók szélesedő és mélyülő egymáshoz tartozásának megélése nélkül teltek el az új esztendő első hetei.
Akárhogy volt is, mindannyian valljuk, hogy Krisztusnak egyetlen és egyetemes egyháza van, amelynek részei mindazok, akik kegyelméből hozzá tartoznak. És azt sem tagadhatjuk, hogy Krisztus földi tartózkodása alatt sokat fáradozott a tanítványok szeretetteljes összetartozásáért, és kereszthalála előtt ezért imádkozott. Ennek az imádságnak a jegyében zajlottak az imaórák világszerte és a magyar városok, falvak megszentelt hajlékaiban is. Isten áldása nem maradt el, és hisszük, hogy ez az áldás kísérni fog minket az új esztendő többi napján is.
XVI. Benedek pápa január 25-én a Falakon Kívüli Szent Pál-bazilikában arra buzdította a jelenlévőket, hogy új utakat is keressenek a krisztusi egység gyakorlására. Emlékeztetett arra, hogy az ebből a templomból ötven esztendővel ezelőtt meghirdetett II. vatikáni zsinat teljesen új helyzetet alakított ki a megosztottságban élő keresztények közötti kapcsolatban. Az azóta eltelt időben a teológiai párbeszédek rámutattak a hittételek, hitvallások és hitgyakorlatok hasonlóságára és különbözőségére is. Ez a helyzet „arra buzdít bennünket, hogy két irányt erősítsünk: a pozitív eredmények elfogadását és a jövőért tett új erőfeszítéseket. A teljes egység távlata nyitva áll előttünk. Ez nehéz, de bátorító feladat. A keresztényeknek bátor gesztusokkal kell fáradozniuk az egységért” – tette hozzá.
A hit elválasztó falakat dönget(het) kívülről és belülről egyaránt. A hit és a bátorság összetartozására pedig meggyőző teológiai érvek és megrázó történelmi példák is vannak. Akiben e kettő találkozik, az gesztusokra lesz képes, amelyekre a pápa is buzdítja népét. Nyilván a saját római népét, hiszen a gesztust csak fölajánlani lehet, elvárni nem. A gesztus fölajánlását azonban az erős és az odaadó tudja gyakorolni, valamint az, aki tudja, hogy ő is a nagyobbnak és a még odaadóbbnak a gesztusából él. Ezért kapjuk mi a kegyelem és bűnbocsánat gesztusát a Szentháromság Istentől, és ezért ajánlhatjuk fel ezt a megbocsátó testvériséget még „az ellenünk vétkezőknek” is, nemhogy a krisztusi hitüket másképp gyakorlóknak.
Legyünk hitünkben olyan bátrak az ő kezében (Ez 37,15–24), hogy a testvériség, összetartozás és a szeretet új, sosem látott gesztusait ajánljuk fel nemcsak felekezeti hitvallásunkban, hanem a krisztusi hitben testvéreinknek, sőt minden felebarátunknak is!
Dr. Bóna Zoltán
::Nyomtatható változat::
|