Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 06
- Ha ezt Hatsek látná!
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
Ha ezt Hatsek látná!
Hatsek Béla műszerész 1895-ben hozatta be Budapestre az első automobilt. A kocsi nagy feltűnést keltett, hiszen olyan hangot adott, hogy a járókelők attól tartottak, bármelyik pillanatban felrobbanhat. Gyorsnak tűnt, de azért nem vehette fel a versenyt a lovas kocsikkal. Hamarosan Törley József pezsgőgyáros is automobilt vásárolt, és bár személyesen Hatsek hamarosan feladta a küzdelmet a műszaki nehézségekkel és a dühösen kiabáló és dobáló járókelőkkel, megkezdődött az autók diadalútja.
Ma egyre többen úgy látják, hogy az autók megölik a városokat. Évezredeken át a gyalogosoknak építették a településeket, a 20. században viszont a világon sokfelé az autók vették át az uralmat. Utólag mondhatjuk, hogy elődeink okosabbak lehettek volna. Még az autók iránt rendkívül kritikus amerikai-kanadai író és urbanista, a három éve elhunyt Jane Jacobs is úgy gondolta, hogy az autó nem mindenestül az ördög műve, minden rossz végső forrása. Ha a motoros járműveket a 19–20. század fordulóján arra használták volna, amire valók – hogy a lótrágya bűzétől fuldokló városokban hatékonyabbá tegyék az áruszállítást –, akkor minden másképp alakulhatott volna.
Ám ma már a teherautók, a betegszállítók, a mozgássérültek autói is dugókban vesztegelnek, pedig az utak felülete egyre növekszik. Az autóforgalom először aprókat harap a városba, aztán egyre több helyet követel magának. Jönnek az útszélesítések, a felüljárók, az emeletes felüljárók, és persze rengeteg hely kell a parkoló autóknak. Aztán egyszer csak azt vesszük észre, hogy a mi városunk is ugyanolyan lakhatatlanná és jellegtelenné vált, mint a többi autós város. Önmagában a folyamat egyetlen lépése sem végzetes. Az egész folyamat az. Minden lépés a város tönkremenetelét gyorsítja.
Az Európai Keresztény Környezetvédelmi Hálózat mobilitás és szállítás munkacsoportja három hónappal ezelőtt megfogalmazta, hogy mit ajánl az egyházaknak a motorizált közlekedésből és szállításból eredő pusztítások enyhítésére. A dokumentum nem szorítkozik a városi autóközlekedés témájára, adatokkal próbálja megvilágítani a közlekedés és a szállítás nagyobb összefüggéseit. Balesetek, légszennyezés, tönkremenő települések, egyre növekvő számú közúti baleset, globális éghajlatváltozás – mind-mind a motorizáció következményei közé tartoznak.
A munkacsoport problémafelvetéseiben és ajánlásaiban nekem az tetszik, hogy keresztény mondanivalójuk megfogalmazása közben egy pillanatra sem szakadnak el a földi tények világától. Ismerik jól az olajcsúcs jelenségét, számolnak azzal, hogy a következő évtizedekben mindenképpen rákényszerülünk arra, hogy kőolajfüggő gazdaságainkat átalakítsuk. Ma a kitermelt olaj hatvan százaléka a közlekedést és a szállítást szolgálja, miközben a kőolaj a számítógépgyártástól a gyógyszeriparig ma még nagyon sok területen nélkülözhetetlennek látszik. Néhány évtized alatt elpazaroljuk az évmilliók alatt képződött értékes nyersanyagot, tönkretesszük a földet, és fogalmunk sincs, hogy mi lesz velünk az olajkorszak után.
Martyn Gross, az Európai Keresztény Környezetvédelmi Hálózat brit tagja így ír a nyugati világ autófüggőségéről: „Autófüggő közlekedési szokásaink rabszolgái vagyunk. Csapdába estünk, és utolsó leheletünkig azt fogjuk hangsúlyozni, hogy jogunk van pazarló autóinkhoz. Úgy tűnik, hogy értékeinket nem hitünk, hanem autóink alakítják. Miközben védekezünk, nem akarjuk észrevenni, hogy micsoda károkat okozunk magunknak és a bolygónknak…
Vallásos nyelven a fölösleges autózást bűnnek kell neveznünk, mert elválaszt minket egymástól, a földtől és Istentől. Arra kényszerülünk, hogy versenyezzünk – az üzemanyagért, az utakért, a parkolóhelyekért, a sebességért. A kereszténység üzenete, hogy az életen másokkal osztozunk, figyelnünk kell azokra, akik gyengébbek vagy sérülékenyebbek. Az autó uralta kultúra az ellenkező irányba taszít minket, aminek végső következménye halál és pusztulás. Egyházaink sem mentesek ettől a bűntől. Minden évben több ezer kilométert autózunk istentiszteletekre, gyülekezeti alkalmakra, zsinatokra, pedig a német nyelv még mindig őrzi a Kirchgang szót, ami nem templomba autózást, hanem templomba gyaloglást jelent. Nem könnyű szakítani a megszokással, de vannak olyan lépések, amelyeket megtehetünk azért, hogy az autót mindennapjainkban ne kézenfekvő választásnak, hanem utolsóként szóba jövő eszköznek tekintsük.”
A dokumentumnak a gondolkodásunk megváltoztatásáról szóló fejezete így fejeződik be: „Sürgős változásra van szükség, a társadalom, a cégek és természetesen az egyház radikális átalakítására… Választanunk kell. Mi a célunk: önpusztítás vagy igazságos világ?”
Hogy mit szólna Hatsek Béla a mai fővároshoz? Bevallom, nem tudom. Talán elégedetten nézné a modern autókat, talán elgondolkozna, hogy milyen folyamatot indított el. Hatsekre csak azért volt szükségem, hogy hangos robajjal induljon a cikk. Az viszont nagyon fontos kérdés, hogy mitől fog megváltozni a mai tarthatatlan helyzet. Mivel próbálkoznak politikusok, elszánt civilek és az egyházak? Legközelebb innen folytatom.
Gadó György Pál
::Nyomtatható változat::
|