Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 06
- Új nap – új kegyelem
Napról napra
Hozzászólás a cikkhez
Új nap – új kegyelem
Vasárnap
Az Úr Józseffel volt, és eredményessé tette az Úr, amihez hozzáfogott. 1Móz 39,23 (ApCsel 14,3; Mt 20,1–16; 1Kor 9,24–27; Zsolt 18,1–20) Közmondás nálunk: „Mindenki a saját szerencséjének a kovácsa.” Ezért hajtja magát sok ember éjt nappallá téve, és veszíti el gyakran az egészségén túl még a jó emberi kapcsolatait is. Hihetetlen nagy teher lesz ez a hamis önbizalom a számára, amikor előbb-utóbb megtapasztalja, hogy mindnyájan öregszünk, és függünk betegségtől, háborúktól, gazdasági válságoktól. Igénk örömüzenete, hogy életünket Isten akarja irányítani. Egyszerűen nem vagyunk kiszolgáltatva a sorsnak vagy a külső körülményeknek. Kérhetjük Teremtőnk áldását, és tapasztalhatjuk a segítségét életünkben! Ezért adjunk hálát most is!
Hétfo
Uralkodik az Úr, a mi Istenünk, a Mindenható! Örüljünk és ujjongjunk, és dicsőítsük őt. Jel 19,6–7 (Zsolt 150,2; Lk 19,1–10; Lk 9,10–17) Amikor reggel végiggondoljuk a ránk váró feladatokat, vagy meghallgatjuk a rádió kellemetlen híreit, elmegy a kedvünk a kezdődő naptól. Igénk azonban napi gondjaink fölé akar emelni, amikor tekintetünket Isten felé fordítja. Vegyük észre, és tudatosuljon bennünk, hogy „Isten napja” ma is süt – noha most esetleg felhők takarják el. Ezért bízhatunk Urunk segítségében, és építhetünk hatalmára, ahogy azt eddigi életünkben számtalan apró és nagy dologban már megtapasztaltuk. Ezért örömmel dicsőítsük őt!
Kedd
Az apák tanítják fiaiknak, hogy te hűséges vagy. Ézs 38,19b (Ef 6,4; Zsid 12,12–17; Lk 9,18–27) Nem könnyű erről gyerekeinkkel beszélgetni, mert a saját életünk példája nem mindig vonzó. Ha csak a bibliai eseményeket vagy a távoli történelmet emlegetjük, az idegennek tűnik a fiataloknak. Ha el tudjuk és el merjük mondani nekik, hogy Isten hűsége hogyan hordozott bennünket, és változtatott meg minket is, akkor válik számukra közelivé és életszerűvé. De ezzel tartozunk nekik!
Szerda
Hajlékod az örök Isten. 5Móz 33,27 (Lk 1,50; Mt 10,40–42; Lk 9,28–36) A „hajlékod” szót én itt „menedéked” szóval fordítanám, mert Istennél nemcsak otthonunk van, ahol megpihenhetünk, hanem védelmet és menedéket is találunk nála. Ki ne tapasztalta volna már meg közülünk, hogy szorult helyzetünkben, egy magunkban elsóhajtott kérő fohász után kaptuk, váratlanul kaptuk a mentő ötletet és megoldást, vagy érkezett a külső segítség? De a legkülönösebb az volt, hogy az imádságunk után belső békességünk és nyugalmunk támadt!
Csütörtök
Az úr ezt mondta a szolgájának: Menj el az utakra és a kerítésekhez, és kényszeríts bejönni mindenkit, hogy megteljék a házam. Lk 14,23 (Jer 31,8; 1Kor 3,/1–3/4–8; Lk 9,37–45) A jó igehirdetésre szívesen mennek híveink. Mai igénk szerint azonban szükség van „hívogatókra” is, hogy minél többen legyenek azon a helyen, ahol szeretetből sok helyet készített a mi mennyei Gazdánk. Urunk mai küldő mondatában a „kényszerítsetek” szót talán értsük magunkra, mert kényelemszeretetünkből sokszor megfeledkezünk a hívogatás feladatáról. Biztassuk magunkat, hogy minél többeket hívogassunk!
Péntek
Ha azt mondjuk, hogy nincsen bűnünk, önmagunkat csaljuk meg, és nincs meg bennünk az igazság. 1Jn 1,8 (Jer 2,35; Jn 2,13–22; Lk 9,46–50) Nem csak a keresztény élet rákfenéje az a gondolat, ha azt mondjuk, hogy bűntelenek, tökéletesek vagyunk. Ha így gondolkodunk keresztényként, akkor számunkra felesleges Jézus váltsághalála. A nem keresztények pedig elfeledkeznek akkor arról, hogy mit lehetne vagy kellene jobban tenniük. Önelégültté válnak. Aki pedig nem küzd a saját vagy környezete hibái-bűnei ellen, az tönkreteszi a saját és a környezete életét.
Szombat
Pál írja: Nem mintha már elértem volna mindezt, vagy már célnál volnék, de igyekszem, hogy meg is ragadjam, mert engem is megragadott a Krisztus Jézus. Fil 3,12 (Zak 8,13; 1Kor 1,26–31; Lk 9,51–56) Pál apostol és más nagy keresztény emberek életére fölnézünk. Csodáljuk hitüket, bátorságukat, egész életüket. De ne elégedjünk meg az ilyen megállapításokkal: „Ők különbek, átlagon felüli hitet kaptak”, és így tovább! Keressük meg a különlegességük forrását! Pál hitével kapcsolatban nem egy állapotról ír, hanem egy érési folyamatról, amelynek elején az áll, hogy Krisztus megragadta. Volt személyes találkozása. Utána tudatosan kereste Jézust, és követte útmutatását. Európába is azért hozta át az evangéliumot, mert Jézus utasítását kapta álmában. Folyamatosan mellette döntött, ezért erősödött meg a hite. – Ha mi egyszer Jézus mellett döntöttünk, keressük továbbra is a vele való találkozás minden lehetőségét, kihasználva az alkalmas időt! Így lesz nekünk is fénylő hitünk és csodás istentapasztalatunk!
Missura Tibor
::Nyomtatható változat::
|