Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 06
- Nem tudhatom…
Keresztény szemmel
Hozzászólás a cikkhez
Nem tudhatom…
Évforduló… Tán nem a legjelentősebb. Sokan mennek el észrevétlenül mellette. Hisz csak egy versről van szó. De nagy versről… Hatvanöt éve, 1944. január 17-ére formálódott véglegessé Radnóti Miklós egyik legmegrendítőbb verse, a Nem tudhatom… A zsidó származású költő fájdalmas bizonyságtétele magyar szülőföldjéről. Heteken át írta. Baráti körben többször is felolvasta. Különösen sokat küszködött az utolsó verssorral. S nem tudta, hogy még abban az évben szeretett hazája és a háború pokla munkatáborba s majd a halálba küldi őt a Győr melletti Abdánál.
„Mert szeretem, hőn szeretem, imádom / Gyalázatában is nemzetemet!” – hívjuk segítségül Petőfit (Magyar vagyok). Mert szeretni a hazát gyalázatában a legnehezebb. És éppen gyalázatában szeretni mindennél fontosabb.
Ma a gyalázatot, a haza romlását nem a gépen fölébe szálló ellenség, gyilkoló bombát hozó katona jelenti. Aki mit sem tud gyerekkorunk messzeringó világáról, a nyári alkonyon a házfalakról csorgó, vöröslő fájdalomról. Aki nem ismerheti az utcán ballagó ismerősöket. Ő idegen, neki mit sem mondanak a lábunkhoz térdeplő bokrok s virágok, a pókbangó a Szücsi-erdőben vagy a magyar kikerics a Szársomlyó hegyen. Ő nem tudja, hol született, s ki volt Petőfi Sándor.
No de aki köztünk él! Aki Budapestről, az Országház magasából szemléli e tájat! Neki tán csak nem térkép e táj? Látja-e a szöcskét, ökröt, tornyot, szelíd tanyát? Látja-e a dolgáért remegő dolgozót? Aki mostanában naponta azzal a gyomorszorító érzéssel megy be a munkahelyére: „Hátha ma még maradhatok, ma még nem mondanak fel nekem.” Látja-e a földművest, a szőlősgazdát? Aki nemcsak az ég alját kémleli félve, lesz-e zord idő s jég, kései fagy pusztítja-e a rügyet. Hanem dolgáért remegve figyeli a híreket, vajon el tudja-e adni a termését, amiért izzadt, fáradt, amibe befektetett pénzt s egészséget? S ha eladja is, mikor fizet a vevő, fizet-e egyáltalán?
Látja-e az Országház ura a sírok közt sírdogáló anyókát? Tud-e még együtt érezni a rábízottakkal, van-e még szíve együtt sírni a sírókkal? Látja-e a gyereksereggel körülvett, piros zászlós baktert, vagy csak a MÁV térképét nézi, hol szüntethet meg újabb vasútvonalakat? Van-e még a gyárudvaron hempergő komondor? Vagy már mindent őrző-védő emberekre bíztak, oly mélyre süllyedt a közbiztonság?
S amikor napról napra a csőd felé kormányozza szép hazánkat, amikor lassan húzza ki lábunk alól a talajt, rossz döntéseivel gyermekeink és unokáink életlehetőségeit veszi el, akkor emlékszik-e még a régi csókok áfonyaízére, az első szerelmek lábnyomára a parkban? Hisz egykoron ő is volt fiatal, e hazában nőtt fel, járt iskolába. Ismerős kell, hogy legyen számára a pannon táj minden hegye s völgye! Tán neki is megvolt a maga köve, amelyre rálépett iskolába mentében… A ceglédi Kossuth Lajos Gimnázium főlépcsőházában az egyik első vörös márvány lépcsőfokon ma is látható egy nagy csiga lenyomata. Az épületbe érvén édesapám is arra lépett, s mert később én is ugyanabban az iskolában küzdöttem a tudásért, ugyanúgy ráléptem s rálépek ma is a kővé vált csigára, érettségi találkozók alkalmával.
Ő, a maga parlamenti magasságából, emlékszik-e még? Lát-e még? Hall-e még? Mert döntéseinek következményeit milliók szenvedik és milliók fogják megkoplalni, akik már rég nem hisznek a látszatigazságba öltöztetett hazugságözönnek, s akik már talán csak egy mindent megújító, nagy megtisztulásban reménykednek…
A fölénk gépen szálló ellenségtől meg lehet védeni a hazát. Mert az a haza, a falu, a szülőház, a család védelme. Az igazi gyalázat azonban az, amikor közülünk való taszítja a gödörbe saját nemzetét! A megalázottak pedig ernyedten, tehetetlen masszaként csak tűrnek és tűrnek… A tragikus életű Radnóti verse fölráz: a hazának most van ránk a legnagyobb szüksége! Igen, épp ebben a mélységben. A hazáért tenni kell, a hazának adni kell, mert a hazánk. S nincs másik. Soha nem adhatunk annyit, hogy jogunk lenne bármit is elvárni tőle.
„Hisz bűnösök vagyunk mi, akár a többi nép,
s tudjuk miben vétkeztünk, mikor, hol és mikép,
de élnek dolgozók itt, költők is bűntelen,
és csecsszopók, akikben megnő az értelem,
világít bennük, őrzik, sötét pincékbe bújva,
míg jelt nem ír hazánkra ujból a béke ujja,
s fojtott szavunkra majdan friss szóval ők felelnek.
Nagy szárnyadat borítsd ránk virrasztó éji felleg.”
Lupták György
::Nyomtatható változat::
|