Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 27 - Nagy lehetőség, nagy felelősség

Nagy lehetőség, nagy felelősség

Lel­kész­ava­tás Lő­rin­cen

„Is­te­nünk a meg­le­pe­té­sek Is­te­ne” – kezd­te ige­hir­de­té­sét Gáncs Pé­ter püs­pök, ami­kor lel­késszé avat­ta Grend­orf Pé­tert és Gren­d­orf-Ba­logh Me­lin­dát. Töb­bek kö­zött ar­ra utalt, hogy a pest­szent­lő­rin­ci temp­lom­ban jú­ni­us 27-én tar­tott al­kal­mon – a meg­hí­vó­val el­len­tét­ben – nem egy, ha­nem két fi­a­tal állt az ol­tár elé. Az Evan­gé­li­kus Hit­tu­do­má­nyi Egye­tem kép­vi­se­le­té­ben dr. Bács­kai Ká­roly ad­junk­tus, a he­lyi gyü­le­ke­zet ré­szé­ről pe­dig Győ­ri Gá­bor es­pe­res vett részt az or­di­ná­ci­ó­ban.

A Pé­ter és Me­lin­da ál­tal vá­lasz­tott ve­zér­ige (Zsolt 139,23a és 2Móz 4,12) mint­ha pár­be­szé­det al­kot­na: a zsol­tá­ros ké­ri Is­tent, hogy vizs­gál­ja meg, a mó­ze­si igé­ben pe­dig az Úr buz­dít­ja szol­gá­ját, hogy men­jen, és te­gye a dol­gát. Az or­di­ná­ció a kül­dés ün­ne­pe, de nem mes­te­re­ket kül­dünk ki Krisz­tus szol­gá­la­tá­ra, ha­nem ta­nít­vá­nyo­kat, akik­kel együtt megy a Mes­ter – hang­sú­lyoz­ta a püs­pök, és örö­mé­nek adott han­got, ami­ért a fi­a­ta­lok há­zas­pár­ként in­dul­nak, így kö­zös ügyet szol­gál­va egy­más tá­ma­szai le­het­nek.

Az úr­va­cso­ra­osz­tást az új lel­ké­szek men­to­raik­kal, Lin­dák­né Já­nos Zsu­zsan­ná­val és Cse­lovsz­ky Fe­renc­cel kö­zö­sen vé­gez­ték. Kü­lön­le­ges volt, hogy a be­ve­ze­tő imád­ság sze­mé­lyes meg­fo­gal­ma­zás­ban hang­zott fel. Az ünnepi istentiszteleten a Lő­rin­ci Grá­di­csok ének­kar is szol­gált.

Pé­ter út­ja nem ve­ze­tett egye­ne­sen a lel­ké­szi pá­lya fe­lé. A Kő­bá­nyai Ze­nei Stú­di­ó­ba járt, és basszus­gi­tá­ros lett. A De­ák té­ri temp­lom­ba elő­ször Bach ze­né­je von­zot­ta, de mé­lyen érin­tet­ték id. Pin­tér Ká­roly ige­hir­de­té­sei is. Az az év, ame­lyet az­tán pol­gá­ri szol­gá­la­tos­ként töl­tött ott, éle­té­nek új irányt adott. Id. dr. Ha­fen­scher Ká­roly fel­ké­szí­té­se után 2003-ban kezd­te el teo­ló­gi­ai ta­nul­má­nya­it. Há­rom éven át az egye­tem új­szö­vet­sé­gi tan­szé­ké­nek de­monst­rá­to­ra volt. Ze­nélt a Ta­más-mi­se ze­ne­ka­rá­ban.

Me­lin­da a pest­szent­lő­rin­ci gyü­le­ke­zet­ből in­dult. Szá­má­ra Ha­va­si Kál­mán és Győ­ri Gá­bor lel­ké­szek vol­tak meg­ha­tá­ro­zó­ak. Lő­rin­ci gyer­mek­mun­kás­ként el­in­dí­tot­ta a va­sár­na­pi óvo­dás­al­kal­mat. A De­ák Té­ri Gim­ná­zi­um­ban érett­sé­gi­zett 2003-ban. Har­mad­éves teo­ló­gus­ként köz­tár­sa­sá­gi ösz­tön­dí­jas volt. Egy sze­mesz­te­ren át Ka­na­dá­ban ta­nult, s köz­ben a to­ron­tói ma­gyar gyü­le­ke­zet­ben szol­gált – en­nek fel­ügye­lő­je, dr. Me­kis Éva je­len volt az or­di­ná­ci­ón. Me­lin­dát ro­ko­ni szá­lak fű­zik a cső­vá­ri gyü­le­ke­zet­hez.

Péter és Melinda 2008-ban kö­töt­tek há­zas­sá­got. A ha­tod­évet a hé­víz­györ­ki, il­let­ve a De­ák té­ri gyü­le­ke­zet­ben töl­töt­ték.

A fris­sen ava­tott lel­ké­sze­ket az is­ten­tisz­te­let után kö­szön­töt­te Ná­ná­si Jó­zsef fel­ügye­lő és az if­jú­ság a he­lyi egy­ház­köz­ség ré­szé­ről, Smi­dé­li­usz Gá­bor a De­ák té­ri és Tóth Gá­bor­né a hé­víz­györ­ki gyü­le­ke­zet ne­vé­ben, Len­gyel An­na ke­rü­le­ti fel­ügye­lő, va­la­mint az or­di­ná­ci­ót vég­ző szol­gá­lat­te­vők.

A püs­pök egy-egy ta­risz­nyá­val és a lel­ké­szi ok­le­vél­lel bo­csá­tot­ta a szol­gá­lat út­já­ra új be­osz­tott lel­ké­sze­it, Grend­orf Pé­tert au­gusz­tus 1-jé­től Rá­kos­ke­reszt­úr­ra, Grend­orf-Ba­logh Me­lin­dát pe­dig a De­ák tér­re – rész­ben gyü­le­ke­ze­ti, rész­ben or­szá­gos if­jú­sá­gi mun­ká­ra – küld­ve, hoz­zá­té­ve, hogy nagy a le­he­tő­ség, a fe­le­lős­ség, a ki­hí­vás… Vé­gül a fris­sen or­di­nált lel­ké­szek szü­lei és a lő­rin­ci gyü­le­ke­zet ven­dé­gül lát­ták az ün­nep­lő­ket.

Hu­lej Eni­kő

Meg­té­vesz­tés
Kérdések válasz nélkül
Di­et­rich Bon­hoef­fer: Kö­ve­tés
HE­TI ÚT­RA­VA­LÓ
Nagy lehetőség, nagy felelősség
Bil­len­tyű­zet he­lyett ta­lics­ka
„Szárnyra keltek” Bonyhádon
Kó­rus­ju­bi­le­um és em­lé­ke­zés Pé­csett
Özön­víz a temp­lom­ban
Egy­ház és ál­lam az át­ala­ku­ló Eu­ró­pá­ban
EVT-elnök-jelöltek
„Ta­lál­ko­zunk a pa­ra­di­csom­ban”
Kon­fe­ren­cia az Ágos­tai hit­val­lás­ról
Szlo­vákiai zsi­na­t
XVI. Be­ne­dek alá­ír­ta új en­cik­li­ká­ját
Ke­resz­tény hit­re tér­ne II. Já­nos Pál tö­rök me­rény­lő­je
Ke­reszt a var­sói be­széd he­lyén
Ősi tá­jak – poszt­mo­dern ok­ta­tás
Kor­sze­rű­sö­dő épü­le­tek a kör­nye­zet­tu­da­tos­ság je­gyé­ben
Önellátásra nevelnek
Fél­idő
Öle­lés­va­dász Ma­góci­á­ból
„Min­dig kap­tam meg­erő­sí­tést”
Ka­var­gó in­du­la­tok
A ha­zai pá­lya elő­nye
Jegy­zet­la­pok
Lelkészek fehér köpenyben
„Job­ban vár­tam, mint a fáj­da­lom­csil­la­pí­tót!”
„Egy­más ter­hét hor­doz­zá­tok”
A fe­ke­te ku­tya meg­sze­lí­dí­té­se
Egy élet­be vá­gó kér­dés
Má­so­dik ige­hir­de­tés az élet tisz­te­le­té­ről