Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 27
- Tisztelve a legendákat
evél&levél
Hozzászólás a cikkhez
Tisztelve a legendákat
Örömmel olvastam az Evangélikus Élet június 28-i számában kedves barátom, dr. Liptay Györgynek, népszerűen mondva a fasori öregdiákok jelenlegi elnökének a levelét a gimnázium újraindulásáról. Június 7-i írásom egyik célja volt serkenteni az emlékezést.
Igaza van Liptay doktornak, „a legendáknak mindig van valami valós tartalmuk”, de azért a tényeket tiszteletben kell tartani. Mindig hangsúlyoztam, hogy a külföldi és hazai öregdiákok, közéleti személyiségek erős erkölcsi-érzelmi hátteret adtak a gimnázium újraindításán dolgozók politikai törekvéseinek, de ezt meghaladó jelentőségük nem volt.
A Hazafias Népfront VII. Kerületi Bizottsága keretében megalakult egyesület nemcsak a rendszer gyengüléséről szólt. A keményvonalas pártemberek szelepmechanizmusként támogatták; jellemző, hogy – mint Liptay doktor is írja – az iskoláról nem volt szabad beszélni. Azok nem érvek, hogy „felerősödött az a hang”, „minden fórumon támogatták”. Kik, mikor, hol, kivel kerültek politikai alkuba? Tévedés, hogy Köpeczi Béla pártolta az ügyet. Ellenkezőleg. Még a feje fölött megszületett döntés után is gátolni próbálta a folyamatokat.
Glatz Ferenc vitathatatlan érdeme, hogy 1989. szeptember 2-án a Fasorból nyitotta meg a tanévet, de mire ő lett a miniszter, már megszületett a döntés, amiben nem volt szerepe. Viszont államtitkárával, Stark Antallal gondoskodott az anyagiakról, segítette az újrakezdést.
Ismételten hangsúlyozom, hogy a folyamat két elemből állt. A politikai döntésből és az iskola újjászervezéséből. Mindazok, akiket Liptay doktor említ – magam is írtam róluk természetesen –, az újjászervezésben nyújtottak értékes segítséget. Jellemző, hogy az említett személyek mindig Káldy Zoltán püspököt próbálták befolyásolni. Sikertelenül. Az első fázist tekintve érdemben csak egyházi oldal volt. Ahogy írtam, a Testvéri Szó mozgalom érte el a frontáttörést, ennek kapcsán kerültünk tárgyalási pozícióba formálisan az Állami Egyházügyi Hivatallal (ÁEH), és informálisan a politikai bizottsági tagokkal.
Mindez nem kisebbíti a Liptay doktor által említettek érdemét az újjászervezésben. De ez a politikai döntést követően valósult meg. Nem tudom, mit ért az ötéves hatalmas előkészítő munkán. (Ismételten javaslom, hogy olvassa el a Credo 2000/3–4. számában megjelent tanulmányomat.)
Barátsággal:
Frenkl Róbert (Budapest)
::Nyomtatható változat::
|