Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 27
- „Mindig kaptam megerõsítést”
Evangélikusok
Hétköznapi evangélikusok
Hozzászólás a cikkhez
„Mindig kaptam megerõsítést”
Beszélgetés Kiss Andrea Zsuzsannával
A történet kicsit népmesére emlékeztet. Hol volt, hol nem volt, volt egyszer egy szorgalmas, tehetséges lány, aki másra vágyott, mint amit a környezetében elérhetett, ezért úgy tíz évvel ezelõtt elhagyta a szülõi házat, és a fõvárosba költözött. Tanulni, élni, gyökeret ereszteni. S mivel hosszú, nehéz, buktatókkal, csapdákkal teli útra lépett, még ma sem ért a végére. Igaz, mostanra már véglegesen jó irányba fordult a szekér, s – sokak örömére – boldog vég látszik kibontakozni. Akárcsak a valódi népmesékben.
– Végzettsége szerint politológus, magas szinten foglalkozott zenével. Ehhez képest egy multicégnél dolgozik, ahol nemigen hasznosítja felkészültségét, tudását. Milyen út vezetett idáig?
– Várpalotához és Székesfehérvárhoz köt a családi múlt. Régi evangélikus família vagyunk. Erõs igazságérzetem miatt kiskoromtól jogi pályára szerettem volna menni, azon belül pedig a büntetõjog érdekelt. Elsõ körben azonban nem vettek fel, sõt másodszorra is „csak” politológia szakra, így hamar világossá vált számomra, hogy „az Úr útjai kifürkészhetetlenek”. Az egyetemet végül elvégeztem, sõt jogra is áthallgattam, így már a tanulmányi évek alatt kiderült, hogy nem ez az én utam. Már akkor megmutatkozott – a társadalmat más részrõl is jellemzõ – széthúzás és ellentét, és tisztult elõttem a kép. Ami nem csak a kedvemet vette el, hanem a pályába vetett hitemet is. Ekkor már Budapesten laktam, a bátyámmal.
Egyetemi éveim alatt új kihívás is adódott: elkezdtem kulturális rendezvényeket szervezni. Bulik mindenhol voltak, de a kulturális rendezvények bizony sokunknak hiányoztak. Hallgattunk klasszikus zenét, tartottunk beszélgetést professzorokkal. Mindenki megmutathatta a másik felét, én pedig nagyon szerettem ezt a munkát.
– És a zene?
– A zene kezdetektõl kíséri az életemet: hatéves koromtól tanultam szolfézst, majd ének-zenei általános iskolába járva elkezdtem zongorázni, késõbb két évig orgonáltam, sõt jártam a fóti kántorképzõbe is. Több kórusban is énekeltem, melyekkel kórusversenyekre jártunk mind bel-, mind pedig külföldre, majd magánúton is tanultam énekelni. Sokan javasolták a zenei pályát, amihez lett is volna kedvem, de egy allergia miatti kihagyás következtében megtorpant a pályám, és elúszott ez a lehetõség, kicsúsztam az idõbõl. Énekelni a mai napig szeretek, szoktam is, de be kellett látnom, hogy – „ember tervez, Isten végez” – már nem leszek profi muzsikus.
– Egy nyugodalmas kisvárosból érkezett a fõváros olykor õrült forgatagába. Nem félt ettõl a hatalmas lépéstõl, változástól?
– Amikor Budapestre kerültem, a bátyám már egy éve itt élt, s ez nagy segítség, „biztonsági ernyõ” volt. A távolság sem olyan óriási Székesfehérvár és Budapest között, sok barátom is itt tanult, vagy ide jelentkezett, így tudatos választás volt ez a tanulmányi helyszín. Azt azonban nem tudtam, hogy mi vár rám. S visszatekintve is csak azt mondhatom: valóban nem könnyû egy ilyen váltás. Az ember óhatatlanul magára marad.
– Szülei hogy fogadták a döntését? Nem féltették, hogy „bedarálja” a nagyváros?
– Nem tartottak vissza, de – bár ezt soha nem éreztették velem – tudom, hogy féltettek. Amikor csak lehetett, beszélgettünk, s ha valamiért nem tudtam hazamenni hétvégén, hát nem hagyták magukat, felkerekedtek, és õk látogattak meg egy kávéra, egy kis bátorításra. Voltak könnyebb és nehezebb idõszakok, õk azonban mindig támogattak és segítettek, ahol csak tudtak.
– Jól érzi magát a mostani helyzetében? Megtalálta a helyét?
– Igen. Megtaláltam a helyemet, jóllehet nem gondolnám, hogy ez a végleges állapot, hiszen érzem, hogy útközben vagyok. Korábban – amikor az ember egyedül van egy idegen nagyvárosban, ez eléggé érthetõ – gyakran feltettem magamnak én is a kérdést: biztos, hogy jó úton járok? Azonban mindig kaptam visszajelzést, megerõsítést, biztatást, hogy igen, most itt a helyem, itt kell lennem, itt kell boldogulnom. Amit igazolt az a tény, hogy sikerült embernek maradnom, gyökeret eresztenem, egy csodálatos párt találnom, lakáshoz, álláshoz jutnom. Sõt tíz év alapján már az is megfogalmazódott, hogy jó lenne Budapest belvárosából egy kicsit kijjebb, fák, növények, a természet közelébe, a nyugalomba visszaköltözni.
– Politológusként, társadalmi, közéleti ismeretek birtokosaként hogy látja egyházunkat?
– Minél zavarosabb a világ, annál inkább szükségünk van kapaszkodókra, hitre, reményre, õszinte szavakra, útmutatásra, csendre, ahol a világ zaját ki lehet zárni, megnyugvást lehet lelni. Ugyanakkor azt látom, hogy nehéz kívülrõl közel kerülni az egyházhoz. Az emberek gyanúsan tekintenek a „templomok világára”. Egy vasárnapi istentiszteletre még csak-csak elmennek, de a többi alkalom, ami már kevésbé arctalan, ahol vállalnia kell az embernek önmagát, a véleményét, az arcát, tudni kell nyitottnak és õszintének lenni, már nem igazán vonzó. Talán jobban, másként kellene megszólítani az embereket.
A jó értelemben vett konzervativizmus jegyében az egyház jól bevált rendje csak viszonylag kevesek számára nem idegen, az ismeretlen viszont inkább taszít, mint vonz. Egyre felszínesebbé váló világunkban szûk tér jut az alapos, elmélyült tudásra és érzelmekre. De említenék – egy barátomat idézve – egy másik okot is. „Olyan szomorúak az énekeitek” – hallottam egyszer. Én persze ezt nem így látom, hiszen nekem hitet, reményt, megerõsítést adnak az énekek, de talán érdemes elgondolkodni ezen a kívülrõl jövõ, jó szándékú véleményen.
– Ha tíz év múlva találkozunk, reményei szerint mirõl fogunk beszélgetni? Mirõl fog beszámolni?
– Remélhetõleg nem fogunk tudni beszélgetni, mert a körülöttünk szaladgáló gyermekeimre kell majd figyelnem. Hiszen számomra az egyik legnagyobb érték a család. Munka terén most még nem látom, hogy merre fordul az életem, mit szán nekem a jó Isten, abban azonban egyáltalán nem vagyok biztos, hogy még mindig egy multicégnél fogok dolgozni. A humán, a zenész, az emberi oldalam azt súgja, nem valószínû, hogy végleg összekötöttem magam ezzel az élet- és munkavégzési formával, kultúrával.
Akárhogy lesz is, mivel igyekezem keresztényként élni a mindennapjaimat, egy dologban egészen biztos vagyok: hogy félnem nincs mitõl, és tökéletesen szükségtelen, mert tudom, hogy erõs vár az én Istenem.
Gyarmati Gábor
::Nyomtatható változat::
|