Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 27
- Ősi tájak – posztmodern oktatás
Keresztutak
Hozzászólás a cikkhez
Ősi tájak – posztmodern oktatás
Tanulmányút Norvégiában
Egy uniós pályázatnak köszönhetően a közelmúltban Norvégiában tanulmányozhatta az iskolai oktató-nevelő munkát Máté Zoltán, a Nyíregyházi Evangélikus Kossuth Lajos Gimnázium igazgatóhelyettese.
A tanulmányút célpontja Tromsø volt, az északi sarkkörön túl fekvő ötvenezres város, amely norvég viszonylatban nagyvárosnak számít. A hét során alkalma nyílt betekinteni tizennégy európai ország – például Német-, Francia-, Olaszország, Belgium, a Cseh Köztársaság, Görögország –, valamint Norvégia oktatási rendszerébe. Az angol nyelvű előadások és diskurzusok jórészt az egyes országok oktatási rendszerének felépítésével, irányítási módjával, illetve a tanítás módszereivel foglalkoztak.
A tanulmányút az első perctől az utolsóig igen körültekintően volt megszervezve. A csoport számos általános és középiskolát meglátogatott. Persze jutott idő arra is, hogy a résztvevők kiránduljanak a norvég fjordokba. Máté Zoltán szerint ez egy nap volt a „paradicsomban”.
A vendéglátók tökéletesen elérték a céljukat, azt, hogy a vendégek viszonylag rövid idő alatt minél többet megtudjanak, meglássanak Norvégia és a többi ország oktatásáról, általános problémáiról, valamint hogy szabad idejükben betekintsenek a norvég emberek életébe, és ismerkedjenek a lenyűgöző természeti csodákkal.
Adjuk át a szót a hazánkat képviselő tanárnak:
– Véleményem szerint a norvég oktatási rendszer áttekinthetőbb, mint a magyar, szerkezete egységesebb. Norvégiában tíz év az általános iskola, három év a gimnázium. A tankötelezettség hatéves kortól tizenhat éves korig tart, ezen idő alatt az oktatás ingyenes.
A legszembetűnőbb az, hogy a norvég oktatási rendszerre inkább a gyermekközpontúság, mintsem a teljesítményorientáltság jellemző. Iskolalátogatásaink során mindvégig azt tapasztaltuk, hogy az iskolában valóban minden a tanulókért történik. Egyéni fejlesztési tervek szerint minden gyerekkel külön foglalkoznak a tanárok, és segítenek nekik a felzárkózásban. Legnagyobb gondjuk talán – azontúl, hogy náluk is egyre több a magatartási zavarral, „diszes” problémákkal, azaz diszlexiával és egyebekkel küszködő gyerek – a külföldről érkezett nagyszámú bevándorló gyermekeinek az integrálása.
Természetesen a látottakat, hallottakat szeretném továbbadni a kollégáknak is. Nagy tapasztalatra tettem szert, reményeim szerint betekintést nyerhettem a mi jövőnkbe. Nem is a technikai felszereltségre, a magyar viszonyokkal össze nem hasonlítható iskolai finanszírozásra gondolok, hanem arra a mentalitásra, szolidaritásra, kulturális kisugárzásra, ami összhangot teremt ezeknek a norvég iskoláknak a belső világában.
Egy példa: a gyerekek az iskolába érkezve leveszik a cipőjüket, és bent papucsban vagy inkább zokniban közlekednek. Na persze a padló az egész épületben olyan tiszta, hogy enni lehetne róla. Az osztálytermek közepén nagy asztal van, amelyet a tanulók az anyag tárgyalása idején körbeülnek. Hagyományos elrendezést jószerével nem is láttunk.
Valóban a gyerekek a főszereplők a norvég iskolákban. „Ez az ő iskolájuk, joguk van itt megkapni a számukra legmegfelelőbb oktatást, nevelést”– így szól a norvég oktatás jelszava.
G. B. (Nyíregyházi Napló, 2009. június 18.)
::Nyomtatható változat::
|