Evangélikus Egyház - Online újságok - Evangélikus Élet - Archívum - 2009 - 27 - Meg­té­vesz­tés

Meg­té­vesz­tés

Vál­to­zat­lan ener­gi­á­val fo­lyik a ku­ta­tás, hogy a pün­kösd­kor óce­án­ba zu­hant fran­cia utas­szál­lí­tó re­pü­lő adat­rög­zí­tő do­bo­zát meg­ta­lál­ják. Iz­ga­tó a kér­dés: mi okoz­hat­ta az óri­ás­gép tra­gé­di­á­ját? Vi­har? Rob­ba­nás? Egyes szak­ér­tők sze­rint a se­bes­sé­get ér­zé­ke­lő csö­vecs­ke be­fa­gyott és té­ve­sen mért. Ta­lán emi­att csök­kent vég­ze­te­sen a gép se­bes­sé­ge, és kez­dett zu­han­ni, majd tört da­ra­bok­ra. Té­ves in­for­má­ció, és kö­vet­kez­mé­nye: vég­ze­tes tra­gé­dia

Vi­lág­mé­re­tű pénz­ügyi vál­sá­got élünk át. Hoz­zá­ér­tők sze­rint úgy kez­dő­dött, hogy há­rom nagy ­hí­rű hi­tel­mi­nő­sí­tő in­té­zet „té­ve­sen ítél­te meg” az egyik óri­ás­bank hely­ze­tét. A leg­jobb mi­nő­sí­tést ad­ták a be­fek­te­tők­nek a Leh­man Bro­thers Bank­ról, azon­ban a pénz­in­té­zet ha­ma­ro­san be­csőd­ölt. Be­té­te­se­ik pén­ze meg oda­ve­szett. Hir­te­len to­váb­bi ma­ni­pu­lá­ci­ók­ra is fény de­rült, és más bank­cso­por­tok is azon­na­li se­gít­sé­get kér­tek az ame­ri­kai köz­pon­ti bank­tól, hogy el­ke­rül­jék az össze­om­lást.

Biz­to­san még szá­mos ese­tet tud­nánk em­lí­te­ni, ami­kor meg­té­vesz­tés vagy tu­da­tos ha­mi­sí­tás sú­lyos hely­ze­tet vagy tra­gé­di­át oko­zott. Ne­künk, ke­resz­té­nyek­nek tud­nunk kell, hogy az ősi kí­gyó, az ör­dög a nagy ma­ni­pu­lá­tor. Meg tud­ja té­vesz­te­ni az egész föld­ke­rek­sé­get. Sok­szor az Ige sza­va­i­val, Jé­zus ne­vé­ben szó­lal meg, és igyek­szik utat mu­tat­ni, fél­re­ve­zet­ni. Já­nos apos­tol szin­te kér­le­li a gyü­le­ke­ze­tet: „Gyer­me­ke­im, sen­ki meg ne té­vesszen ti­te­ket…” (1Jn 3,7) Bi­zony sok­szor sod­ró­dunk. Úgy gon­dol­juk, ha a töb­bi­ek is ezt te­szik, ak­kor biz­to­san ez a jár­ha­tó út. Ki­sebb csa­lá­sok még el­fér­nek az éle­tünk­ben.

Ta­lán meg sem gon­dol­juk, mind­ez ho­vá ve­zet. Pe­dig Pál apos­tol ar­ra fi­gyel­mez­tet, hogy „…ne le­gyünk kis­ko­rú­ak, akik (…) sod­ród­nak az em­be­rek csa­lá­sá­tól, tév­út­ra csá­bí­tó ra­vasz­sá­gá­tól…” (Ef 4,14) Nem­egy­szer el­mond­ták bib­lia­órá­ra já­ró test­vé­rek, hogy a dön­tés előtt ar­ra gon­dol­tak: „Mit ten­ne most Jé­zus az én he­lyem­ben?” Így biz­to­san jó meg­vi­lá­gí­tás­ba ke­rült a vá­lasz­tá­si le­he­tő­ség.

Kér­jük hit­tel, bi­za­lom­mal éle­tünk ki­sebb-na­gyobb dön­té­se­i­ben Jé­zus Urunk se­gít­sé­gét, hogy meg­óv­jon a meg­té­vesz­tő­től, tév­út­ra csá­bí­tó ra­vasz­sá­gá­tól!

Hor­váth Mik­lós

Meg­té­vesz­tés
Kérdések válasz nélkül
Di­et­rich Bon­hoef­fer: Kö­ve­tés
HE­TI ÚT­RA­VA­LÓ
Nagy lehetőség, nagy felelősség
Bil­len­tyű­zet he­lyett ta­lics­ka
„Szárnyra keltek” Bonyhádon
Kó­rus­ju­bi­le­um és em­lé­ke­zés Pé­csett
Özön­víz a temp­lom­ban
Egy­ház és ál­lam az át­ala­ku­ló Eu­ró­pá­ban
EVT-elnök-jelöltek
„Ta­lál­ko­zunk a pa­ra­di­csom­ban”
Kon­fe­ren­cia az Ágos­tai hit­val­lás­ról
Szlo­vákiai zsi­na­t
XVI. Be­ne­dek alá­ír­ta új en­cik­li­ká­ját
Ke­resz­tény hit­re tér­ne II. Já­nos Pál tö­rök me­rény­lő­je
Ke­reszt a var­sói be­széd he­lyén
Ősi tá­jak – poszt­mo­dern ok­ta­tás
Kor­sze­rű­sö­dő épü­le­tek a kör­nye­zet­tu­da­tos­ság je­gyé­ben
Önellátásra nevelnek
Fél­idő
Öle­lés­va­dász Ma­góci­á­ból
„Min­dig kap­tam meg­erő­sí­tést”
Ka­var­gó in­du­la­tok
A ha­zai pá­lya elő­nye
Jegy­zet­la­pok
Lelkészek fehér köpenyben
„Job­ban vár­tam, mint a fáj­da­lom­csil­la­pí­tót!”
„Egy­más ter­hét hor­doz­zá­tok”
A fe­ke­te ku­tya meg­sze­lí­dí­té­se
Egy élet­be vá­gó kér­dés
Má­so­dik ige­hir­de­tés az élet tisz­te­le­té­ről