Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 27
- Dietrich Bonhoeffer: Követés
Élő víz
A hónap könyve – júliusban 30% kedvezménnyel a Luther Kiadótól
Hozzászólás a cikkhez
Dietrich Bonhoeffer: Követés
Dietrich Bonhoeffernek, a 20. század egyik legnagyobb német teológusának Követés című kötete nemcsak kortársaira volt nagy hatással, hanem a ma emberét is képes megszólítani. A könyv a Krisztus-követés lényegét, nehézségeit és szépségeit tárja az olvasó elé.
Dr. Reuss András teológusprofesszor bevezető szavaiból világossá válik, hogy Bonhoeffer életművében központi és állandó téma a követés gondolata, mellyel fő célja az egyház és a kereszténység megújítása volt.
A munka két nagyobb egységre tagolódik, gerincét a Hegyi beszéd rendkívül alapos elemzése adja. A szerző az előszóban rámutat arra – nem kímélve saját hivatását –, hogy a lelkészek igehirdetéseik során egyre kevésbé képesek egyszerű nyelven megszólítani s ezáltal Krisztus-követésre hívni az embereket. Az ige tiszta forrásához való visszatalálás tehát az első és legfontosabb feladat a követés útján.
A modern teológiai irodalom egyik legnagyobb hatást kiváltó könyvében Bonhoeffer többek között a követés és a hit kapcsolatának alapkérdéseit boncolgatja. A követés nem választható, hanem isteni parancsként tapasztalható meg az ember számára. A hitre jutáshoz azonnali és teljes engedelmesség szükséges, akkor lesz a hit valódi, és csak így kerülhető el az az öncsalás, amikor valaki csupán hívőnek hiszi magát. Ez az egyértelmű engedelmesség nem béklyó a keresztény ember számára, hanem a hitre való szabadság alapja. A követő azáltal, hogy Jézus személyével közösségbe került, egyúttal kereszthordozóvá is lesz.
A Hegyi beszéd vizsgálatán keresztül adja meg Bonhoeffer a Krisztus-követés pontos leírását. Jézus a tanítványokat boldognak nevezi, de nem a nélkülözések és lemondások miatt, hanem az ő elhívásuk és az Úr ígéretének beteljesülése közötti szoros kapcsolat miatt. A követésre hívás teszi a tanítványokat „világossággá”, ezért nem maradhatnak elrejtve a világ elől. Ugyanakkor vigyázniuk kell, hogy jó cselekedeteikkel ne essenek az öncélúság csapdájába. „Nem kell tudnod a saját jó cselekedetedről. Különben az tényleg a te jó cselekedeted, és nem Krisztusé. Krisztus jósága, az, ami jó a követésben, nem tudva valósul meg” – írja Bonhoeffer.
Gondolatmenetében nagy hangsúly kerül az „önkéntes elszenvedésre”, amely a gonoszságnál sokkal hatalmasabb erőt képvisel. Amikor valaki úgy szenvedi el a gonoszság igazságtalan támadásait, hogy nem viszonozza azt szintén gonosz indulatokkal, hanem e helyett jó cselekedetekre törekszik, az a gonosz erők halálát jelenti.
Miért rendkívüli tehát a keresztény élet Bonhoeffer szerint? Minden, ami krisztusi, az különös módon felülemelkedik a természetes adottságokon. Ez a rendkívüliség Jézus szeretetében nyilvánul meg a legdöbbenetesebb módon: Krisztus a mi megmentésünkért vállalja a kereszthalált.
A szerző a keresztény szeretet rendhagyó volta mellett rákérdez a keresztény élet elrejtettségére is. Egyszerre láthatónak és láthatatlannak lenni nehéz próba elé állítja a hívőket. Hogyan lehet ezt feloldani? A követő maga valójában rejtve van a jó cselekvésében, miközben – bár látja maga előtt Urát – látható mivoltában tetteit nem a krisztusi szeretet rendkívüliségének tudata motiválja, hanem a hitből fakadó jóindulat.
Jézus a követésre hívás kritériuma alapján erőteljesen különválasztja az embereket. Így válik külön a világ és a gyülekezet (ekklészia – a világból „kihívottak”), az ál- és a valódi keresztények, valamint a tanítványi csoport. De a Mester ez utóbbit is kettéosztja: azok nem mennek a mennyek országába, akik követés, azaz elkötelezettség nélkül nevezik Úrnak Krisztust. (Nem a beszéd számít, csak a tettek: cselekedték vagy nem cselekedték Uruk akaratát.) A Jézus által adott lehetőség mindenki számára követhető: nem értelmezni kell a tanításokat, hanem a gyakorlatban alkalmazni, vagyis a másokért vállalt szolgálat formájában megvalósítani.
Bonhoeffer a mai Krisztus-követés lehetséges útját is felvázolja. Krisztus ma igéje és a szentségek által van jelen, és ezeken keresztül ugyanúgy szól hozzánk, mint az első tanítványokhoz. Krisztus szavát és akaratát kell betölteni: hívását meghallani, igehirdetéseket hallgatni, másokért szolgálatot vállalni. A megkereszteltek Krisztus testének tagjaivá válnak, ami azt jelenti, hogy részesei a gyülekezetnek. A látható gyülekezetekben van egyedül megszentelődés. Aki a Krisztus-követés során ennek részesévé vált, azt Isten elválasztotta a nem szenttől, méltónak találta, és elrejtette a Krisztusra való várakozásban.
Bonhoeffer szerint a követő azért lehet olyan, mint Krisztus, mert a szolgálatban vele egyenlővé lett. A követő Krisztus példája szerint éli mindennapjait, mert számára a krisztusi előkép, minta a meghatározó, s ehhez a képhez igyekszik mindenben hasonlóvá lenni. A követő csak arra néz, akit követ.
Széchenyi Magdolna
::Nyomtatható változat::
|