Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 27
- Kavargó indulatok
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
Kavargó indulatok
Nem egyszerű dolog úgy rovatot vezetni, hogy minden olvasó minden egyes írásban megszólítva érezze magát. Az Egyház és világháló különösen nehéz helyzetben van, hiszen informatikai felkészültségtől és érdeklődési körtől függően kinek-kinek más-más az internetes „érintettsége”.
Az olvasói visszajelzésekből úgy tűnik, hogy az egyik legpraktikusabb cikknek a Firefox böngésző hasznos kiegészítőit tárgyaló írás bizonyult, ugyanakkor egy évek óta edződő világhálós veterán számára ez minden bizonnyal csak megerősítésnek volt jó, hogy a megfelelő eszközöket használja már egy ideje. Ez utóbbi rétegnek az is természetes, hogy a webes világ változásait taglaló cikkek mindennapos eszközökként említik az eseményalapú megjelenítést nyújtó közösségi oldalak – például a Facebook és a Twitter – szolgáltatásait, míg a nettel ismerkedőknek ezek valószínűleg újdonságnak számítanak.
És bizony a rovat – a sokszínűség jegyében – helyet ad olyan megnyilvánulásoknak is, amelyek direkt szakmai kritikát fogalmaznak meg az egyházi internetes munkával kapcsolatban. A bírálat rossz esetben indulatokat szül, azonban a mintegy másfél hónapja született írás (Dinoszauruszok, fórumok, blogok, Evangélikus Élet, 2009/21. szám) olyan magvakat termett, amelyek máris szárba szökkentek. A cikk igen határozott véleményt fogalmazott meg arról, hogy az egyháznak jelen kell lennie a közösségi oldalakon, és el kell kerülnie, hogy egyfajta internetes „templomi gettó” falain belül mozogjon.
Egyházunk portáljának (http:// www.evangelikus.hu/) szerkesztője, Bolla Zsuzsanna vette a bátorságot, és létrehozta a központi honlap csatlakozási pontjait az IWIW-en (http://iwiw.hu/pages/community/comdata.jsp?cID=2362495), a Facebookon (http://www.facebook. com/group.php?gid=94405107197) és a Twitteren (http://twitter. com/lutheranhu). Ezen túlmenően pedig a portált érintő kifogásokkal is érdemben foglalkozott, így a blogszekcióban jó pár napja valódi gépházblogot vezet (http://www.evan- gelikus.hu/interaktiv/blog/aszerk/). Ezek a vállalkozások egy ideig minden bizonnyal csak plusz munkát fognak jelenteni, ráadásul úgy tűnik, hogy az internetes jelenlét közösségi kapcsolati oldalának feladatait is a hírportál szerkesztőjének kell ellátnia. A jelen levés azonban alapvetően hosszú távú befektetés, és a közösségi oldalak bevonása ebbe jelenleg nélkülözhetetlennek tűnik.
Az internetes látogatottság matematikája igen egyszerű. A látogató már az első öt másodpercben ítéletet mond egy oldalról, és ezalatt el is dönti, hogy vissza fog-e térni rá. A divatos dizájn és a jól strukturált szerkezet emiatt kap elsőrendű fontosságot, ugyanis igen kevés idő áll rendelkezésre ahhoz, hogy a weboldal érdekes és értékes hely benyomását keltse. A közösségi oldalba csatornázott tartalom esetén ez a kényszerítő erő nem terheli az információ szolgáltatóját, a tag általában már ismeri és kedveli a közösségi oldal által nyújtott felületet, és arra folyamatosan visszatér. Ráadásul a közreadott tartalmakat jó esetben indexelik – a Twitter keresője meglepően jól működik –, így néha nem is kell tudni a csoport/felhasználó létezéséről, mert a keresési eredmények közötti megjelenésével hírt ad magáról.
Két bekezdéssel ezelőtt nem volt véletlen a bátorság szó használata. Egy saját magunk által működtetett oldal a mi szabályaink szerint fut, ugyanakkor a közösségi oldalakon igen gyakran lehet találkozni olyan jelenségekkel, amelyek a való életben is visszatetszést keltenek, főleg egy hívőben. Hogy friss példa álljon itt: a Facebook közösségi oldalon nemrégen egy szlovák diáklány létrehozta a „Chcem more namiesto Maďarska” (azaz „Tengert akarok Magyarország helyén”) nevű csoportot. Az ártatlannak tűnő viccelődés – milyen jó is lenne Szlovákiának tengerpart, ahol nyáron lehetne fürdeni – a nacionalista fröcsögés melegágya lett, rövid idő alatt több tízezren csatlakoztak hozzá, és rengeteg gyűlölködő hozzászólás született. Kavarogtak az indulatok…
A világháló sem könnyebb terep a misszió számára, mint a valódi világ. Márpedig akit bárányként küldtek a farkasok közé, azt minden helyre és mindenféle farkas közé küldték.
Az internetes magvetés újabb eredményeit könyvelhettük el a napokban az egyház központi oldala szerkesztőjének munkája révén, és hogy a bibliai képek után egy hasonlóval éljek: a szakmai kritika is révbe ért.
Nagy Bence
::Nyomtatható változat::
|