Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 27
- Csendben, észrevétlen
Kultúrkörök
Hozzászólás a cikkhez
Csendben, észrevétlen
Megjelenéséhez mérten éveket késve került kezembe Dánielisz Éva evangélikus költőnő A megőrzött mécses című verseskötete. Kivitelében semmi különleges, semmi hivalkodás: fehér lapokon fekete nyomatban versek, grafikák. Utóbbiak Kis Iván munkái, aprólékosan kidolgozottak, reálisak, szépek.
A karcsú kötet tartalma igazolja, hogy az olvasáshoz kedvet teremtő fülszöveg nem lódít hatásvadász módra. Igazat fogalmaz meg, a verseket teremtő költőnő szándékának az igazát. Dánielisz Éva hivatása szerint magyar szakos tanár, külföldi diákokat oktatott a magyar nyelv szabályaira. Versfűzésében, rímekben gazdag, ritmusait tekintve szabályos alkotásaiban kétségkívül érződik a szakma ismerete és szeretete.
Ám van valami, amit lehetetlen figyelmen kívül hagyni, ha versről esik szó: a lelki élményt eredményező belső erő, amely csak a versek alkotójának szívéből származhat hitelesen. Mindez lekerekítetten van jelen kötetének legsikerültebb darabjaiban akkor is, ha a versek olvasása közben Áprily Lajos és Várnai Zseni sorainak lüktetése jut eszünkbe itt-ott, s ez – valljuk be – elfogadható hatás abból az alapelvből kiindulva, ami az emberség természetét, a természetes emberséget illeti.
A kötetet kezdő ciklus címét nem véletlenül kölcsönöztem e cikk címéül, hiszen ez a csend, ez az észrevétlenség, szelídség nagyon is hiányzik a mából. Dánielisz az önzetlenség költői magatartásának híve, mint kötete mottójában kendőzetlenül kijelenti: „Az marad tiéd, amit másnak adtál, / csak az a szép, mit másnak megmutattál, / csak azt tudod, mit másnak tanítottál, / és nem fázol, ha volt, kit betakartál.” Micsoda emberi erő rejlik e négy sor mögött! Az összetartozásé, amelynek hálója színleg foszladozni látszik korunk társadalmában. S megejtő rögtön az első, A rengetegbe rejtsd magad! című versének tántoríthatatlan józansága.
A kételkedés nem kerül el minket, erre utal néhány verse, s ez a bizonytalan érzés nem kevesebbre alkalmas, mint hogy megerősítsen hitigazunkban. Így történik a verseket teremtő költői sorsban is, hiszen az emberség gyökeréből származik, s kötelessége hordozni az emberség zászlait: szavak vigaszát. Vallomások a versek – életről, anyaságról, szeretetről, anyanyelvről, múltról, jelenről, a beletörődés és/vagy a soha bele nem törődés kényszerében.
A kötet legnemesebb szövedéke a Halottsirató tagolt monológja, amelyben szerelmére emlékezik, a létbeli múltban és a léten túli jövőben oldva a veszteség mélységének iszonyú fájdalmát. Lélekben és emlékezetben együtt él a mindennapok valóságából már eltávozott szeretteivel, s könnyeinket hívja elő az átérzéssel írott (és olvasott) emlékező verseivel. Azt fogalmazza meg, amit elveszíteni nem szabad, azt a belső tartást, amely mindörökkön által elkísér minket a személyünkre szabott úton. És merje valaki kétségbe vonni a művészet empátiáját; Dánielisz Éva gondolatai-érzelmei rögtön rácáfolnak úgyis, s azonnal támaszává válik mindenkinek (és mindenki e költészetnek), aki belső utak vezérletével halad.
Nagy társadalmi változások ígéretét jelentő eseményekről számol be Magyar hitvallás című, kötetzáró ciklusában. Elsősorban az 1956-os forradalom és szabadságharc történéseinek, azok szellemi utóéletének állít emléket. „Mert az igazság egyszer győzni fog, / bármily mélyről tülekszik fel a fényre, / mindig a Krisztus keresztje ragyog, / és soha nem a Júdás ezüstpénze” – vallja a Nagy Imre és társai halálára című versének befejező szakaszában. S bár óhatatlan, hogy e társadalmi jelenségeket felelevenítő és szubjektíven értelmező mondanivaló vezércikkízt vigyen a versekbe, mégis napjainkig ható érvényt képes adni ilyen figyelmeztetésekkel: „Egyformán sós minden magyar könny, / s igazgyöngy minden csepp véretek, / hát ne engedjétek kijátszani / egymás ellen a szenvedésteket!” (A Terror Háza Múzeum falára) Az összekapcsoló „országnyi szent kézfogás”-t hiányolja, amely létezett ugyan, de hagyták elveszni a hazug jelszavakat szövő jövőben széthúzó kezek. Magánszemélyi politikum 1956 és 2006 távlatában – versben.
Dánielsz Éva költészetének – mert az, nem érvénytelenítheti, hogy érthető nyelven fogalmaz, hiszen a hitelesség útja bonyolult képek sűrűje nélkül is lehet hatásos és főleg egyszerű – érdeme: dacolva mindenféle, környezet táplálta sérelemmel, hirdeti a hétköznapi hűség belső érvényű, szolid dicsőségét.
Dánielisz Éva: A megőrzött mécses. Püski Kiadó, Budapest, 2007.
Zsirai László
::Nyomtatható változat::
|