Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 27
- Második igehirdetés az élet tiszteletéről
A hét témája
Hozzászólás a cikkhez
Második igehirdetés az élet tiszteletéről
Együtt átélés, együtt szenvedés: képesek vagyunk erre?
Alapige: „Mert közülünk senki sem él önmagának, és senki sem hal meg önmagának.” (Róm 14,7)
(…) Az erkölcsösség nagy ellensége az elfásultság. Gyermekkorunkban megvolt bennünk az együtt szenvedés elemi képessége, már amennyire értelmünk a dolgokat felfoghatta. Ez a képesség azonban az évek múlásával és az értelem gyarapodásával nem növekedett. Kényelmetlenné és zavaróvá lett bennünk. Oly sok embert láttunk, akikben már nincs meg ez a képesség. Aztán mi is visszafojtottuk érzékenységünket, hogy olyanok legyünk, mint a többiek. Mindez azért is történt, mert tanácstalanok voltunk. E folyamat során sok ember olyanná lesz, mint azok a házak, melyekben egyik üzlet a másik után zár be, s amelyek azután hidegen és idegenül néznek az utcára. (…)
Jónak maradni azt jelenti: ébernek maradni. (…) Töredékes az ismeretünk – mondja Pál apostol. De ezzel még túl keveset mond. Ennél is nehezebb, hogy tudásunk megoldhatatlan ellentétekbe való bepillantást jelent. (…) Ahelyett, hogy erkölcsösségünket egy lezárt világmagyarázattal és egy szabványos istenfogalommal megerősíthetnénk, folyvást óvnunk kell azt a világnézetből fakadó ellentmondásoktól, amelyek megsemmisítő hullámverésként törnek ellene.
A másik, ami az együttélésre való képességünket és akaratunkat fenyegeti, a magát újra és újra ránk erőszakoló megállapítás: úgysem használ semmit! Hiszen amit teszel, és amire képes vagy a szenvedés megakadályozásáért, enyhítéséért, az élet megtartásáért – az semmi ahhoz képest, ami környezetedben történik anélkül, hogy azon valamit is változtathatnál. (…)
Erdei ösvényen jársz; a nap világos foltokban átsüt a fák koronáin; a madarak énekelnek; rovarok ezrei vidáman zümmögnek a levegőben. Utadon azonban akaratod ellenére sok halált okozol. Itt vonaglik egy hangya, amit eltapostál (…). Az élet felséges dallamába belekondul a tőled, vétlen vétkestől származó fájdalom és halál sötét tónusú melódiája. (…) Ilyenkor jön a kísértő, és azt mondja: „Miért gyötröd magad? Ez úgysem segít! (…)”
Van aztán egy másik kísértés. Aki egyszer a világ fájdalmát önmagában átéli, az nem tud többé önfeledten boldog lenni, ahogy az ember általában szeretné. A megelégedettséget és örömöt adó fákban nem tudja magát elfogulatlanul átadni saját örömének, mert ilyenkor sem tud szabadulni a mások fájdalmától. Elevenen él benne mindaz, amit látott. Visszaemlékezik a szegényre, akivel a sors összehozta, a betegre, akit meglátogatott, azokra az emberekre, akiknek nehéz sorsáról olvasott – végül sötétség hull örömének világosságára. S ez így megy tovább.
Ha egy ilyen ember a legvidámabb társaságban hirtelen elgondolkodik, a kísértő újra megszólal: „Nem lehet így élni! Tudnod kell függetleníteni magad attól, ami másokkal történik. Csak semmi érzékenység! Neveld rá magad a szükséges érzéketlenségre! Ha okosan akarsz élni, öltözz páncélba, légy önfeledt, mint a többiek!” Végül olyan messzire jutunk, hogy szégyelljük, ha ismerjük a nagy átélést s a nagy együttérzést. Eltitkoljuk ezeket egymás elől, és úgy teszünk, mintha megszüntetni való balga dolog lenne, ha az ember elkezd okos, értelmes emberré válni.
E három nagy kísértés teszi tönkre a jó cselekvésének előfeltételeit. Legyetek éberek e kísértéssel szemben!
Az elsővel azáltal vedd fel a harcot, hogy azt mondod magadnak: az együttérzés és a segíteni akarás számomra belső kényszer. Mert bár amit tenni tudsz, csak egy csepp a tengerben ahhoz képest, amit tenni kellene; de életednek egyedül ez adhatja meg értelmét, ez teszi értékessé. Ahol jelen vagy, s amennyire rajtad múlik, legyen megváltás, szabadítás attól a nyomorúságtól, melyet az önmagával meghasonlott életakarat hozott a világba. Az általad véghezvihető kevés sokat jelenthet, ha bárhol bármely élőlény fájdalmát, baját, félelmét elveszed, függetlenül attól, hogy emberről vagy más teremtményről van szó. Életet megtartani – ez az egyetlen boldogság.
A másik kísértés ellen – hogy tudniillik a körülötted történő dolgok átélése neked szenvedést jelent – azáltal küzdj, hogy tedd tudatossá magadban: az együtt szenvedéssel egyszersmind az együtt örülés képessége is megadatik. (…) Ezért mondom nektek: ne hagyjátok magatokat elfásulni, maradjatok éberek! A lelketekről van szó.
Végül egyáltalán nincs jogod azt mondani: „Én ilyen vagy olyan akarok lenni!” – mivel úgy gondolod, hogy így boldogabb leszel, mint másként. Csak az lehetsz, aminek lenned kell: valóságos, tudással felvértezett ember, olyan, aki együtt él a világgal, s a világot átéli önmagában. (…)
Albert Schweitzer
::Nyomtatható változat::
|