Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 27
- Kórusjubileum és emlékezés Pécsett
Egyházunk egy-két hete
Hozzászólás a cikkhez
Kórusjubileum és emlékezés Pécsett
Ünnepi koncerttel emlékezett június 28-án, vasárnap a Pécsi Evangélikus Kórus az 1979-es újjászervezésére. Valamilyen formában már a gyülekezet kezdeteitől működött, s az akkori segédlelkész, Szabóné Mátrai Marianna lelkes szervezőmunkájának eredményeként szólalt meg újra. Az irányítást 1981-ben Lovász Péterné Balázs Magdolna zenetanár-karnagy vette át, és azóta is vezeti a munkát művészi igényességgel, Isten iránti elkötelezettséggel. A másodkarnagy Győrffy István, akinek mint orgonakísérőnek és „házi zeneszerzőnek” is sokat köszönhet az énekkar.
A kórus repertoárja elsősorban barokk protestáns szerzők műveiből áll össze, de elmondható, hogy felöleli a zeneirodalom legkülönbözőbb korszakait. Figyelemmel kísérik a nagy protestáns zeneszerzők évfordulóit, s műveiket az adott évben kiemelten tűzik műsorra.
A harmincöt-negyven fős kórus elsődleges feladata az egyházi év jeles alkalmain való szolgálat. Emellett évente rendszeresen két önálló koncertet adnak a templomban: az adventi időszakban, illetve pünkösdhöz kapcsolódóan. Ezekre olykor meghívják egy-egy testvérgyülekezet kórusát. Rendszeresen részt vesznek az ökumenikus imahét rendezvényein, egyházmegyei alkalmakon, egyházi kórustalálkozókon. Több külföldi testvérgyülekezet kórusával tartanak fenn kapcsolatot, közülük az egyik legfiatalabb a bautzeni (Németország), ahonnan vendégek is érkeztek a mostani rendezvényre.
Igazi örömünnep sajnos nem lehetett a jubileumi koncert, inkább emlékezés, hálaadás. Emlékezés azokra a társakra, akiknek élete összefonódott a kórus életével, akik évtizedeken át odaadással hirdették mint kórustagok Isten dicsőségét, de ma már nem lehetnek közöttük. Varsányi Ferenc lelkész egy-egy gondolattal idézte fel az örök hazába távozottak emlékét, s mécsest gyújtott értük.
Még nagyon friss a seb, amelyet az egyik alapító tag, Fejér Gábor váratlan elmenetele ejtett a hátramaradottakon. Gábor a basszus szólam tartópillére volt, profi tudással, de amatőr lélekkel, lelkesedéssel. Pécs öt amatőr zenei együttesének volt fáradhatatlan tagja. Két hete, a váratlan halála előtti este még teljes odaadással vett részt a férfi szólampróbán. Másnap döbbenten vették a ma is hihetetlen hírt… Lehet-e így jubileumot ünnepelni, koncertet adni? A másnapi próbán megjelent Gábor egy régi énekes barátja, hogy némileg pótolja a pótolhatatlant… Példáját további énekes barátok követték.
A gyülekezet tagjai, a rokonok, barátok vasárnap este zsúfolásig megtöltötték a pécsi evangélikus templomot. Elsőként a harminc éve is elhangzott Josquin des Prés-művet szólaltatta meg az énekkar – „Fogadd el hálaénekem…” –, majd Händel és J. Haydn egy-egy művét énekelték. Az előrementekre Győrffy István „Ó, Jézus, amikor sokan nem járnak többé teveled…” kezdetű énekével emlékeztek.
Hangszeres muzsika következett ezután. Matthias Pfund, a bautzeni Szent Péter-székesegyház karnagya orgonán J. Haydn és F. Mendelssohn egy-egy művét, míg Lovász Tamás J. S. Bach d-moll szvitjének Prelúdium tételét játszotta gordonkán.
A lélek mélyéről megszólaló művek a lélek mélyére hatoltak, mint ahogyan Varsányi Ferenc lelkész hálaadó, egyben útravaló gondolatai is a 42. zsoltárból: „Miért csüggedsz el, lelkem, miért háborogsz bennem? Bízzál Istenben, mert még hálát adok neki, szabadító Istenemnek!” A koncert befejező részében Mendelssohn 42. zsoltárának hat tétele hangzott el Gógl Írisz mélyen átélt szopránszólójával, a zenész barátokból kovácsolódott „alkalmi” zenekar kíséretével.
A köszöntések után a kórus átvehette a gyülekezet ajándékát, az örökké „hiánycikknek” számító kottaállványt.
Dönszné Buvári Nóra
::Nyomtatható változat::
|