Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 30
- Csak higgy bátran, teljes szívvel…
A vasárnap igéje
SZENTHÁROMSÁG ÜNNEPE UTÁN 7. VASÁRNAP – 1JN 5,10b–13
Hozzászólás a cikkhez
Csak higgy bátran, teljes szívvel…
János apostol nem szedi ízekre Isten létezésének, testté lételének és ajándékának titkait ebben az igeszakaszban. Még sincs olyan érzése az igeolvasónak, hogy hitvallása bizonytalan, hogy inog vagy hiányzik valami belőle.
Hogy kicsoda Isten, és mivel bizonyítható a léte, hogy bizonyítható-e üdvösségünket megadó kegyelme, bizonyítható-e Jézus Krisztusnak – mint embernek és Istennek – váltságot szerző áldozata, és hogy mi győzi meg, mi bátorítja, mi vigasztalja szívünket, az nem egy körültekintő, mindenre kiterjedő vizsgálat eredménye, ami után nyugodtan kimondhatjuk az igazságot.
Nem is egy jól sikerült megfogalmazás kérdése, hogy végre elhiggyük őt! Azt az Istent, aki Krisztusban és az ő földi működésében is mindvégig Isten volt. Aki, mint a korábbi igeversekből kiderül, Lélektől, víztől és vértől született. Őt adta Isten – mint Fiát – megváltásunkra.
Ezen a vasárnapon is egyedül hittel hallgathatjuk az igét. Urunk emberi formában jött el, és emberként is Isten volt. Ez azért nem könnyű, mert amikor halljuk, először kételkedni kezdünk. Egyszerűen szokás lett nem rögtön elfogadni a hallottat, látottat. Szokás lett mindig valami mást állítani, feltételezni. Divatba jött, hogy gondoljunk utána, közelítsük meg más oldalról is azt, amiről szó van. A gyanakvó, nyugtalan, mindent megkérdőjelező ember nem véletlenül vált ilyenné.
Mégis vannak dolgok, amelyeket a bölcs ember nem kérdez meg, és van olyan, amelyet a hívő sem kérdez, hanem hisz. Isten Lelke teszi biztossá számunkra, hogy Krisztus Úrrá lett minden halálos bűnön, az életünkre törő ördögön, veszedelmeken és halálon. Van, amit egész egyszerűen nem kutatunk, nem magyarázunk, hanem „csak” hisszük, és csodáljuk benne Isten emberi értelemmel fel nem fogható tervét, hatalmát, szeretetét.
Baj, hogy Istenhez, ajándékaihoz sokszor nem szívvel, hanem értelmünk kételkedésével közelítünk. Van, akinek az igehirdetés is csak egy beszéd. Van, akinek a Biblia is csak egy könyv a sok közül. Aztán, ha kezébe kerül egy mai szerző műve, amelyben Jézusról van szó, azt tekinti mércének, számára már abban lesz az igazság. Az apostol szavaival Urunk éppen azért mondja ma nekünk, hogy mi egyet hihetünk. Egy az igazság, egyfajta élet van, amely életnek mondható: a Krisztusban való.
Megzavarható, megrontható és elbizonytalanítható a hitvallásunk, ha nem Isten győz meg arról, hogy Fiában, Jézusban van életünk. Élő Urunk szeretete és örök életet ajándékozó irgalma nem vizsgálat tárgya, nem változó tényállás. Nem lehet összevegyíteni azzal, amit én gondolok. Nem egyeztethető össze azzal az életstílussal, amelyről azt gondoljuk, hogy végül is nem olyan rossz.
Isten bizonyságtételét nem szabad kiegészíteni, és nem lehet belőle elvenni. Kizárólag Isten mentő szeretete tart életben. Ez Isten saját bizonyságtétele önmagáról. Ezzel egyrészt önmagát igazolja, másrészt az ember azt is megtudja belőle, hogy nem érhet fel Urához, nem értheti meg Istent, hanem csak ajándékain csodálkozhat.
Kész helyzet előtt állunk. És éppen ez a Krisztus-imádásunk, hitünk óriási csodája, élménye. Ebben van a bizonyosságunk, örömünk, állandó reménységünk. Mi mindig tudhatjuk, Isten örök életet készített. És ennek, azaz a Krisztusban való életnek, már most részesei vagyunk. Ez a már kész helyzet akkor sem megdöbbentően lesújtó, amikor azt vesszük észre kétségbeesve, hogy már nem tehetünk semmit. Amikor rádöbbenünk az elkészített ajándéknak, a bűnbocsánatnak és az örök életnek fel nem fogható nagyságára, akkor értjük meg, mit jelent az a szó, hogy kegyelem.
Igénkben szó sincs bizonytalanságról. Biztos jövője és támasza van annak, aki Krisztusnak él. Sok botlás, akadály, meglepő fordulat azért következik be életünkben, mert nem csak egyet hiszünk. Nagy kitartásra, megújuló hitre, az igére van szükségünk, hogy az ördög el ne térítsen másfajta életre, egy kicsit lazább életfolytatásra, könnyelműségre, másfelé kacsintásra.
Biztos, hogy Isten üdvözíteni akar minket, és a megérdemelt büntetés, a kárhozat helyett örök életet szán nekünk. Nem tart kíváncsiságban, bizonytalanságban. Nem nézi tovább éhségünket, vágyakozásunkat, hanem Fiában megadja nekünk a teljes és az örök életet. A vasárnap evangéliuma, a négyezer ember megvendégelésének csodája is erre utal. Arról beszél, hogy ő vendégel meg, ő elégít meg, mert mi nem tudjuk magunkat jóllakatni, mi nem tudunk magunknak igaz ajándékokat szerezni, életet, jövőt biztosítani.
Istenről beszélni egészen más, mint bármi egyébről. Ahogyan egészen más Krisztusból táplálkozó életet élni, és más a nélküle való élet is. Amikor véleményt alkotunk, mondhatjuk, hogy „az a véleményem”. Amikor saját gondolatunkat fogalmazzuk meg, kezdhetjük a mondatot úgy, hogy „én azt gondolom”. Amikor azonban Istenről beszélünk, hitünkről szólunk, az életünkről van szó, nem mondhatok véleményt, nem találgathatok, hanem az irányít, szól, cselekszik, aki belépett az életünkbe, és teljesen megváltoztatta. Örök életre váltotta.
Amelyik gyülekezetben ezen a vasárnapon úrvacsorai közösség is van, ott a testvérek együtt énekelhetik biztatásul, vigasztalásul: „Csak higgy bátran, teljes szívvel, / És ha száddal is vallást teszel, / E test és vér ád neked / Megújulást, békét, életet.” (EÉ 303,5) Ha pedig valaki csak az újságot olvasva egyedül, magányosan hallja ma Isten szavát, számára is igaz az idézett énekvers tanúságtétele: bizony a Krisztus teste lett életünk záloga. Ő jelenti nekünk az életet.
Imádkozzunk! Mennyei Atyánk, engedd megismernünk Krisztust, akiben láthatóvá lettél, akiben megismerhetünk téged, és aki által igaz életet munkálsz bennünk. Ámen.
Klimentné Ferenczy Andrea
::Nyomtatható változat::
|