Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 30
- Sztehlótól a Szomszédokig
Evangélikusok
Hozzászólás a cikkhez
Sztehlótól a Szomszédokig
Beszélgetés Horváth Ádám televíziós rendezővel
Horváth Ádám neve ismerősen csenghet azoknak, akik nézték, nézik a Szomszédok című tévésorozatot, hiszen ő írta és rendezte. De bizonyára vannak olyanok is, akik úgy ismerik őt, mint a Nagy Imre-temetés közvetítőjét vagy mint egykori Sztehlo-gyereket.
Lenyűgöző, hogy milyen irodalmi ősökkel büszkélkedhet! A dédnagypapa Vészi József,a Budapesti Napló alapítója; nagypapája Molnár Ferenc; édesanyja Sárközi Márta, aki egy ideig a Válasz című folyóiratot szerkesztette, és akinek a házában megfordult a harmincas évek irodalmi életének csaknem minden jeles alakja. Sárközi Márta első férje Horváth Zoltán újságíró, történész volt, a Népszava egyik szerkesztője – ő lett Ádám édesapja.
Sárközi Márta még fia születése előtt elvált Horváth Zoltántól, és hozzáment Sárközi György költőhöz, aki akkor a Választ szerkesztette, és aki útjára indította a falukutató írók Magyarország felfedezése című szociográfiai sorozatát. Tőle született Sárközi Márta harmadik gyermeke, Sárközi Mátyás, aki 1956 óta Londonban él; író, költő, műfordító. Ádám nővérét pedig Lukin Lászlóné néven ismerheti mindenki, aki tanult valaha is ének-zenét. Ennyi tehetséges irodalmár között nem lehetett könnyű a kicsi Ádámnak, aki ráadásul még súlyosan dadogott is.
Kisfiú az irodalmi nagyságok között
– Anyám elvitt egy Kanizsai Dezső nevű csodálatos logopédushoz, és otthagyott egy évre – emlékszik vissza Ádám. – Még elköszönni sem tudtam tőle. Leküldtek, hogy játsszak a gyerekekkel, ami eléggé megrémített, különösen azok után, hogy rájöttem, hogy vakok és siketnémák. Mire felmentem, anyám már elment, és legközelebb egy év múlva láttam újra. Miután hazakerültem, még három évig jártam Kanizsaihoz hetente háromszor, és tízéves koromra csakugyan megszűnt a dadogásom.
A harmincas években Sárköziék Nyúl utcai villájában megfordult a magyar írók, költők színe-virága: Móricz Zsigmond, Németh László, Cs. Szabó László, Szabó Lőrinc, Veres Péter, Zilahy Lajos, Márai Sándor, Erdei Ferenc, Féja Géza. Ádám azt mondja, már nyolcévesen is tudta, hogy ezek az emberek híres bácsik, mert a könyveik ott sorakoztak nevelőapja polcain, és ő mindig annak a kötetét olvasta, aki éppen náluk járt.
Anyja úgy találta, hogy három gyereke közül Ádám a legkevésbé tehetséges, ezért nyaranta elküldte őt Erdei Ferenc tanyájára dolgozni: pucolta az istállót, dolgozott a földön. Itt szerette meg annyira a mezőgazdaságot, hogy később agrártudományi egyetemre iratkozott be. A világháború végét is ezen a tanyán vészelte át. A német megszállás után „szétspriccelt” a család vidékre. Amikor közeledett a front, az öreg Erdei azt javasolta Ádámnak, hogy keresse meg inkább az apját. Így az akkor tizenöt éves fiú Szigetszentmiklósról felgyalogolt Pestre.
Gaudiopolis kulturális minisztere
– Sárközi Györgyöt 1944 tavaszán munkaszolgálatra hurcolták, és 45-ben a balfi munkatáborban éhen halt – meséli tovább Ádám. – Anyámnak ekkor már sok volt a három gyerek, mert a Válasz újraindításával kezdett foglalkozni, és engem elvittek Sztehlóhoz mint fizetős növendéket. Sztehlo Gábor ekkor már lefoglalta az egykori Weiss Manfréd-villát az általa összegyűjtött árva gyerekeknek, itt kaptunk egy szobát mi, nagyobb fiúk.
Olyan kiváló szobatársaim voltak, mint Orbán Ottó, aki később költőként vált ismertté, vagy Szilágyi Jancsi, a riporter. Mi ekkor már félnevelőként működtünk, és közülünk kerültek ki később Gaudiopolis Ifjúsági Állam első miniszterei. 1947-ben Sztehlo átvett a fővárostól húsz fogyatékos gyereket, és azt a házat, ahol ők laktak, három hónapra rám bízta. Nekem kellett gondot viselnem rájuk: fektettem, ébresztettem, tisztába tettem őket. Emiatt nem tudtam iskolába sem járni, és az osztályfőnököm nem fogadta el Sztehlo igazolását, ezért kénytelen voltam iskolát váltani.
Ádám ezekben az években még az építési minisztériumba is eljutott két társával együtt. Sztehlo iskolát akart építeni, ehhez pedig pénz kellett. Horváth Zoltán beajánlotta fiát és társait a minisztériumba, amely kiutalt nekik harmincezer forintot. Ez rettenetesen nagy pénz volt akkoriban. Sztehlo a gyerekek segítségével felépítette az iskolát, felszerelést pedig a Svájci és a Dán Vöröskereszttől kapott.
– Csodálatos évek voltak! – emlékszik vissza Ádám. – Mi, idősebbek bejártunk a városba iskolába, délután pedig dolgoztunk, és gaudiopolisos ügyeket intéztünk. Mindenkinek kellett szakmát tanulnia, majd kisebb munkákat végeztünk el a választott szakmánkban. Én villanyszerelést és esztergálást tanultam. Amikor valaki elvégzett egy munkát, azért kapott például egy kiló lisztet. A félárva gyerekek ezt rendszerint hazaadták… Én soha nem fogadtam el fizetséget az elvégzett munkáért.
Fantasztikus volt az a fajta demokrácia, amit Sztehlo létrehozott. Az egyes házak küldöttei választották a minisztertanácsot. Keveházi Laci volt a legimponálóbb srác közöttünk, egyértelmű volt, hogy ő lesz az első miniszterelnök. Én kulturális miniszter lettem. Amikor a minisztertanács összeült, megbeszéltük, hogyan áll a munka, a tisztaság, a rend, milyen kulturális programokat szervezünk. Megvitattuk azt is, hogy milyen panaszok érkeztek be az egyes nevelők ellen, és ha szükségesnek találtuk, akkor leültünk velük is beszélgetni, hogyan lehetne máshogy csinálni a dolgokat. És bármilyen furcsa, ennek volt foganatja.
A sérült gyerekekkel töltött három hónapot leszámítva Ádám a Sztehlóék melletti szobában lakott. Rengeteget beszélgetett a lelkésszel, Sztehlo egyénisége igen nagy hatással volt az életére.
„Sztehlo számomra példakép”
– Ritkán éri az embert az a szerencse, hogy olyan egészen kivételes személyiséggel találkozzon, amilyen Sztehlo volt. Példátlan volt a bátorsága, derűje, a céltudatossága, a pedagógiai érzéke… Miközben egy hatalmas apparátust működtetett – véresen komoly ügyeket intézett, intézményt vezetett, nemzetközi kapcsolatokat tartott fenn –, volt ereje, ideje arra is, hogy ha valamelyik gyereknek problémája támadt, azzal közvetlenül ő foglalkozzon.
Emlékezetesek maradtak számomra az általa tartott istentiszteletek is, amelyeken felekezeti hovatartozásra való való tekintet nélkül mindenki szívesen vett részt, mert annyira élvezetesen beszélt. Nem kegyes prédikációk hangzottak el, hanem fiatalok, gyerekek számára is érthető, hasznos lelki, cselekvési tanácsok. Pontosan tudta, hogy tizenöt-húsz percnél tovább nem beszélhet. Sugárzott róla, hogy nagyon erős hite van, mégsem erről vallott, nem a szeretetről beszélt, hanem gyakorolta. Az egész emberből sugárzott a szeretet. De közben ő volt az a vagány svájci sapkás fickó is, aki azon az emblematikus képen mosolyog, és ő volt az, akit folyton felírt a rendőr, mert az oldalkocsis motorkerékpárjával rendszerint száguldozva intézte millió dolgát.
Számomra példaképpé vált, és életem nehéz pillanataiban rendre bevillant a képe, amint az istentisztelet végén áldást osztott: „Fordítsa az Úr az ő szent orcáját tefeléd, és adjon neked békét!” A mondat és a hangsúly örökre bennem maradt. Sok mindent hasznosítottam pedagógiájából később, amikor egyetemistáknak tanítottam rendezést. Például azt, milyen hangvételt, hanghordozást kell használni a fiatalok között, hogyan lehet akár a legkisebb gyerekkel is felnőttként bánni. Emlékezetes számomra az a türelem is, ahogy leült beszélgetni az egyik neveltjével, aki tőle teljességgel távol álló eszméket képviselt.
„Miért nem jössz
a televízióhoz?”
Ádám végül 1948-ban hagyta el Gaudiopolist, mert elütötte egy villamos, és felgyógyulása után már csak látogatóba járt ki az intézetbe. Érettségi után egy évig az agrártudományi egyetemen tanult, de eltávolították, mert nem értett egyet a kommunista ideológia alapján tanított biológiával. Éppen akkor csukták börtönbe az édesapját, és emiatt sehol nem kapott állást. Vonatot rakodott, követ talicskázott, majd behívták katonának. Ám mivel ideológiailag megbízhatatlannak találtatott, munkaszolgálatra osztották be. Építkezésen dolgozott olyan körülmények között, hogy ha onnan édesanyja igen nagy protekcióval ki nem menti, akkor belehal. Végül besorozták sorkatonának, és tűzszerészként aknát szedett a jugoszláv határon.
Leszerelése után édesapja koncepciós pere miatt csak titkos hallgatóként járhatott be a Zeneakadémia karnagy szakára, tagja lett a Honvéd Együttesnek (1956 forró napjaiban éppen velük turnézott Kínában), majd az együttes feloszlatása után még karnagyként dolgozott néhány helyen. 1957-ben véletlenül összefutott Kerekes Jánossal, az Operaház karmesterével, aki megkérdezte tőle: „Miért nem jössz a televízióhoz?” Horváth Ádám akkor még készüléket sem látott, nemhogy kamerát. Ám amit ő ott ezek után rendezőként véghezvitt, az bizony már tévétörténelem.
Jánosi Valéria
::Nyomtatható változat::
|