Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 30
- Egyházi gyűjtemények konferenciája Gyulafehérváron
Kultúrkörök
»Viharnak kitett aprócska lángok vagyunk« (Márton Áron)
Hozzászólás a cikkhez
Egyházi gyűjtemények konferenciája Gyulafehérváron
Megalapításának ezredik évfordulóját ünnepli a Gyulafehérvári Római Katolikus Főegyházmegye. A 2008 szeptemberében megnyílt és ez év szeptemberéig tartó millenniumi év programjai keretében tartottak együttes konferenciát július 6. és 10. között Erdély ősi központjában magyarországi és erdélyi egyházi gyűjtemények munkatársai.
A gyulafehérvári székesegyház a magyar történelem máig megmaradt talán legjelentősebb építészeti emléke, hiszen a hasonló stílusú esztergomi, székesfehérvári, kalocsai, egri székesegyház a történelem viharaiban nem maradt fenn. A reformáció és az erdélyi fejedelemség idején unitárius, illetve református kézbe került templomot a katolikusok a Rákóczi-szabadságharc után kapták vissza. A magyar – és különösen az erdélyi – történelem fontos szereplői vannak itt eltemetve: a törökverő Hunyadi János és fia, László, Izabella királynő, János Zsigmond választott király, Martinuzzi Fráter György, az erdélyi fejedelmek közül Bethlen Gábor, I. Rákóczi György. A síremlékeket a történelem folyamán feldúlták, kirabolták, ezért helyüket nem mindig lehet pontosan meghatározni.
Gyulafehérváron Trianon előtt az akkor még csak tizenkétezres város magyar és román lakosainak száma megegyezett. A mára hatvanháromezresre növekedett lakosságnak a magyarok elenyésző részét alkotják (ezernyolcszáz fő, 2,8 százalék). Jelképezi ez az előző száz évben Dél-Erdélyben szórvánnyá változó magyarság helyzetét. Gyulafehérvár így nemcsak katolikus központnak, hanem a magyar kultúra fontos őrhelyének is számít.
Az erdélyi románok Gyulafehérváron a volt tiszti kaszinó épületében határozták el a Romániával való egyesülést. Az ősi katolikus székesegyház tőszomszédságába a tirgovistei fejedelmi templom mintájára bizánci stílusú ortodox katedrálist építettek, ahol 1922-ben királlyá koronázták I. Ferdinándot. A helyi hagyomány szerint ekkor mondták a magyarok a románoknak: magasabb székesegyházat építhettek, de régebbit nem!
Különleges tisztelet övezi Márton Áronnak, Erdély római katolikus püspökének emlékét, aki az 1938–1980 közötti nehéz évtizedekben kormányozta egyházmegyéjét. 1992-től szenttéavatási eljárása is megindult. Mivel ellene szegült a román kisebbségellenes politikának, rendületlenül kiállva üldözött egyháza és erdélyi magyar népe mellett, Márton Áron maga is súlyos üldözéseknek, börtönnek volt kitéve, majd hosszú ideig házi őrizetben volt. Különleges érzés volt a hitvalló püspök lakószobáiban járni, ahol a berendezés máig érintetlen a halála, 1980 óta. A kis kerti lak is látható, ahol hosszú házi őrizete alatt sokszor tartózkodott.
A gyulafehérvári püspökség könyv- és iratgyűjteménye, a Batthyáneum az egyik leggazdagabb Kárpát-medencei tudományos gyűjteménynek számít. A magyar és európai kultúra jelentős kincseit őrző együttest gróf Batthyány Ignác gyulafehérvári püspök 1791-ben alapította. A gyűjteménybe olyan európai rangú kincsek tartoznak, mint a nyolcszázas évekből származó karoling evangeliárium, a Codex Aureus, továbbá ezerkétszáz történelmi kézirat, hatszáz ősnyomtatvány, ötvenezer 16–18. századi kötet, tizenkilencezer történelmi dokumentum. A román állam által 1949-ben elkobzott gyűjtemény tulajdonjoga felett a rendszerváltás óta jogi vita folyik az egyház és az állam között. Mivel román részről nem hajlandóak lemondani róla, az ügy az európai bíróságig is eljutott.
A konferencia keretében meglátogattuk a katolikus püspöki palotában elhelyezett egyházmegyei levéltárat, amelynek mintaszerű rendezésén hosszú éveken keresztül dolgozott diákjaival dr. Szögi László egyetemi docens, az Eötvös Loránd Tudományegyetem Könyvtárának főigazgatója. Márton Áron is működött egy ideig püspöki levéltárosként (1930–32). Előadásokat hallgattunk a többi erdélyi magyar egyházi levéltár állapotáról. A katolikus, református és unitárius levéltárosok komoly erőfeszítéseket tesznek, hogy az elfogyó, meggyengülő gyülekezetekből, elhagyott parókiákról az iratokat, könyveket begyűjtsék, rendezzék. Az így megmentett iratanyagot a kutatásnak hozzáférhetővé téve Erdély magyar múltjának jelentős részét őrzik meg az enyészettől.
A konferencia alkalmat adott a környék magyar emlékeivel való ismerkedésre is. Szomorú állapotot mutattak a mára jórészt elnéptelenedő, elfogyó dél-erdélyi magyar szórványgyülekezetek. Ellátogattunk a magyarigeni református gyülekezetbe, ahol a tudós Bod Péter működött; felkerestük Boroskrakkó 13. századi eredetű református templomát, eljutottunk a híres nagyenyedi református kollégiumba, amelynek épülete, berendezése sajnos elég elhanyagolt állapotban van, és felújításra szorul. E települések magyarsága az 1848–49-es szabadságharc idején a románok által végbevitt emberirtás következtében csökkent le vészesen.
Meglátogattuk a magyar történelem egyik meghatározó nagy családjának, a Hunyadiaknak a vajdahunyadi várát, továbbá Demsus ősi román ortodox templomát is, amely nem esik messze a dákok hajdani központjától, Sarmizegetusától. Végül Őraljaboldogfalva csodálatos középkori falfestményeket őrző református templomában jártunk, amely beázás miatt veszélyes állapotban van, komoly támogatásra lenne szükség a felújításához. A lelkész elmondása szerint a szórványszolgálat itt e végvidéken különleges odaadást, elhivatottságot igényel – gyakran egy embernek is tart istentiszteletet, de tart alkalmakat román nemzetiségűeknek és más felekezetűeknek is.
Erdélyi utunk során a gazdag szakmai tapasztalatokon túl erőt meríthettünk az erdélyi magyaroknak a megmaradásba vetett hitéből, amely szembenéz a magyarságot fenyegető veszélyekkel és nehézségekkel. Példamutató lehet az anyaországiak számára, hogy itt a hit, kultúra, nemzeti értékek ápolása kéz a kézben jár. Ezt az önfeláldozó ragaszkodást hirdeti a nagyenyedi református kollégium falára kitett emléktábla felirata: „Mint égő fáklya, mely setétben lángol, s magát megemésztve másoknak világol.”
Czenthe Miklós, az Evangélikus Országos Levéltár igazgatója
::Nyomtatható változat::
|