Evangélikus Egyház
- Online újságok
- Evangélikus Élet
- Archívum
- 2009
- 30
- A kicsi szép
e-világ
Hozzászólás a cikkhez
A kicsi szép
1. rész: Schumacher világa
Néhány hete egy egyházi oktatási rendezvényen az egyik felszólaló – történetesen a feleségem – iskolája bemutatása közben felidézett egy szállóigévé vált könyvcímet: A kicsi szép. Mint utóbb kiderült, sokan nem értették az utalást.
Pedig Ernst F. Schumacher közgazdász műve tényleg nem környezetvédő aktivisták zugolvasmánya. A The Times című angol napilap irodalmi melléklete a második világháború után megjelent száz legnagyobb hatású könyv közé sorolta. Nem tanulmányoztam át a százas listát, de biztos, hogy soknak a címét nekem is hiába idéznék, nem ismerném. Erről a Schumacher-könyvről viszont – a rovatgazda felkérésére – szívesen írok néhány gondolatot.
Ernst Friedrich Schumacher Bonnban született 1911-ben, és már az apja is híres közgazdász volt. Angliában tanult, s mivel a nácik hatalomra jutása után nem kívánt Németországban élni, egy angol farmon telepedett le. Otthon volt a hagyományos közgazdaságtanban, de nem elégedett meg ennyivel: vállalkozásba fogott, gazdálkodni kezdett, újságíró lett. Számos fejlődő ország kormánya kereste meg őt, hogy tanácsot kérjen tőle a vidéki területek fejlesztésével kapcsolatban. 1950-től 1970-ig gazdasági főtanácsadója volt a brit Nemzeti Széntanácsnak, amely nyolcszázezer alkalmazottjával a világ egyik legnagyobb szervezete volt.
Mire négy évvel halála előtt, 1973-ban megjelent Small Is Beautiful (A kicsi szép) című műve, épp elég tapasztalatot gyűjtött a gazdasági életről, a szociális kérdésekről, a harmadik világról és a jövő feléléséről.
A kicsi szép esszék gyűjteménye; többségüket Schumacher az 1960-as években megtartott előadásai alapján írta. Némelyiken érződik, hogy azóta eltelt negyven-ötven év, de legtöbb írása elképesztően frissnek hat. Mintha egy kiváló elemző idén tavasszal fogalmazta volna meg a válság lényegét, megoldandó problémáinkat.
Az 1991-es magyar fordítás alcíme: Tanulmányok egy emberközpontú közgazdaságtanról. Az eredeti alcím provokatívabb, valahogy így szól: Közgazdaságtan, mintha az emberek is számítanának. Ebben már nagyon érződik a schumacheri gondolat, amelynek csak egyik mellékága a gigantománia kerülése.
Ma talán sokan túl élesnek tartják, amit a 20. század legnagyobb hatású közgazdásza, Lord Keynes mondott, de a legtöbb kormány döntéseit ma is azok az elvek határozzák meg, amelyeket az 1930-as gazdasági válság idején fogalmazott meg. A modern makroökonómia megteremtője reménykedett benne, hogy hamarosan eljön az idő, mikor a jót választhatjuk, de a gondolatmenetet így folytatta: „Mindennek még nincs itt az ideje. Még legalább száz évig el kell hitetnünk magunkkal és mindenkivel, hogy ami jó, az gonosz, és ami gonosz, az jó, mert a gonosz hasznos, és a jó nem az. A kapzsiság, az uzsora és a gyanakvás legyenek az isteneink még egy kis ideig. Mert csak ők vezethetnek ki bennünket a gazdasági szükség alagútjából a napvilágra.”
Schumacher szerint éppen elég tapasztalat gyűlt össze, hogy ezt a hiú ábrándot elvessük. Ám ezt nagyon nehéz megtenni. A mai európai – és ezen belül magyar – válságkezelési koncepciót ugyanaz a gondolat határozza meg, mint évtizedek óta a harmadik világot segítő programokat. Még egy kicsit küzdenünk kell, míg a gazdaság meg nem erősödik, míg mindenki gazdagabb nem lesz; és a gazdagság majd leszivárog a társadalom minden rétegébe. „Ami a legjobb a gazdagoknak, az a legjobb a szegényeknek is.”
Nem, ez nem igaz – mondja Schumacher a harmadik világról, és mondaná a mai Magyarországról. Attól, hogy a kormány (bármilyen politikai oldalhoz tartozzon is) a külföldi autógyárak magyarországi megtelepedését segíti, nem lesz jobb sorsa a periférián élő somogyi parasztnak, borsodi munkanélkülinek, de még a központban élő pesti értelmiséginek sem.
Schumacher volt az első, aki megkérdőjelezte, hogy a GDP (bruttó hazai termék) mindenható mutatószám lenne. A GDP akkor is nő, ha kimondottan ártalmas, romboló árukat termelünk, ha a környezetünket pusztítjuk.
Schumacher a legváratlanabb pillanatokban beilleszt gondolatmenetébe egy-egy bibliai mondatot: „Van egy forradalmi mondás, amely így szól: Nemcsak kenyérrel él az ember, hanem Isten igéjével.” Az ásványi tüzelőanyagok kimerülését és a fizikai létünk alapját adó természet elpusztítását leíró gondolatot így folytatja: „Vannak, akik ráébrednek erre a fenyegetettségre, és azt követelik, hogy szűnjön meg a környezetszennyezés. Úgy gondolnak a környezetszennyezésre, mint valami meglehetősen csúnya szokásra, gondatlan vagy mohó emberek rossz beidegződésére, akik mintegy áthajítják a szemetüket a kerítés fölött a szomszéd kertjébe. Ezek az emberek felismerik, hogy a kulturáltabb viselkedés némi többletköltséget jelent, következésképpen – vélik – gyorsabb ütemű gazdasági növekedésre van szükségünk ahhoz, hogy képesek legyünk ezt a többletköltséget megfizetni.”
A gyorsabb ütemű gazdasági növekedés – teszem hozzá az idézetet befejezve, de Schumacher gondolatait folytatva – egy véges méretű bolygón forrásokat teremthet a műemlékek felújításához vagy akár modern hulladéklerakók építéséhez, de hosszú távon garantáltan elpusztítja fizikai létünk alapjait.
Ennyit Schumacher aktualitásáról, legközelebb rátérek a kicsiség dicséretére.
Gadó György Pál
::Nyomtatható változat::
|